Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 1d. 22:36 , Atnaujinta: 2017 birželio 2d. 00:34

D.Trumpas paskelbė – JAV traukiasi iš Paryžiaus klimato susitarimo

Donaldas Trumpas
„Scanpix“/AP nuotr. / Donaldas Trumpas

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį paskelbė, kad Amerika traukiasi iš pasaulinio Paryžiaus susitarimo dėl kovos su klimato kaita.

Kalbėdamas Baltuosiuose Rūmuose jis sakė, kad po pasitraukimo iš sutarties JAV pradės naujas derybas – arba iš naujo prisijungti prie Paryžiaus susitarimo, arba „prie visiškai naujo sandėrio tokiomis sąlygomis, kurios būtų teisingos Jungtinėms Valstijoms“.

D.Trumpas, kalbėdamas apie anglies gavybą, sakė, kad Paryžiaus susitarimas yra „aukščiausiu lygiu labai neteisingas Jungtinėms Valstijoms“ – pagal jį leidžiama didinti anglies gavybą Kinijai ir Indijai, bet ne JAV.

JAV vadovas, kalbėdamas apie esą gresiančią ekonominę žalą ir dėstydamas sąmokslo teorijas apie pasaulinį susimokymą prieš Vašingtoną, Paryžiaus susitarimą pavadino „pačių pasidaryta didele ekonomine žaizda“.

„Aš pažadėjau, kad išeisiu arba sustabdysiu bet kokį sandorį, kuris netarnauja Amerikos interesams“, – Baltųjų rūmų Rožių sode sakė D.Trumpas. „Aš buvau išrinktas, kad atstovaučiau Pitsburgo, ne Paryžiaus piliečiams“, – pridūrė jis.

„Šis susitarimas yra ne tiek apie klimatą, kiek apie kitas šalis, įgaunančias finansinį pranašumą prieš Jungtines Valstijas“, – kalbėjo prezidentas.

„Todėl mes paliekame (susitarimą), tačiau pradedame derėtis ir pamatysime, ar mums pavyks pasiekti sąžiningą susitarimą. Jeigu mums pavyks, puiku. Jeigu ne, viskas gerai“, – tvirtino D.Trumpas.

Barackas Obama, po kurio derybų su Kinija buvo pasiektas susitarimas, ketvirtadienio vakare išplatino kreipimąsi, kuriame teigia įsitikinęs, kad valstijos, miestai ir verslas pasitemps bei patys darys daugiau tam, kad „ateities kartoms išsaugotų tą vienintelę planetą, kurią turime“.

2015 metais priimta Paryžiaus sutartis įpareigoja valstybes mažinti atmosferos taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis ir imtis kitokių priemonių, turinčių sulėtinti pasaulinio klimato šiltėjimą.

Šis 196 šalių Paryžiaus sostinėje pasirašytas susitarimas buvo sudėtingų Pekino ir eksprezidento Baracko Obamos vadovaujamo Vašingtono derybų vaisius.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Klimato kaitos konferencijos dalyvis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Klimato kaitos konferencijos dalyvis

D.Trumpo sprendimas laikomas nacionalistinio Baltųjų rūmų administracijos sparno triumfu. Antai vyresnysis D.Trumpo patarėjas Stephenas Bannonas nuosekliai aiškino, kad susitarimas pakirps sparnus JAV ekonomikai ir neleis prezidentui vykdyti žadėtų permainų energetikos politikoje. Pats D.Trumpas klimato kaitą yra pavadinęs „prasimanymu“.

Europos Sąjunga ir Kinija nurodė, kad ir toliau reikš besąlygišką palaikymą Paryžiaus klimato sutarčiai, neatsižvelgdamos į JAV prezidento poziciją dėl šio susitarimo.

JAV yra antroji didžiausia pasaulio teršėja anglies dvideginiu. Ją lenkia tik Kinija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

00:14
01:53
23:12

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min