Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

D.Trumpas rėkdavo į televizoriaus ekraną dėl reportažų apie galimus jo komandos ir Rusijos ryšius

Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Donaldas Trumpas
Šaltinis: 15min
0
A A

Kas slypi už JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimo atleisti Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorių Jamesą Comey? Kaip rašo „Politico“, Baltųjų rūmų šeimininką pastaraisiais mėnesiais tiesiog siutino televizijų reportažai apie vis platesnius tyrimus dėl jo komandos ir Rusijos galimų ryšių. O D.Trumpo patikėtinių veiklą analizavo būtent J.Comey vadovaujamas biuras.

Ar atleisti FTB direktorių, D.Trumpas svarstė ilgiau nei savaitę. Kai antradienio popietę pagaliau apsisprendė, jis J.Comey net nepaskambino: prezidentas pasiuntė ilgai jam dirbantį privatų apsaugininką į FTB būstinę su pranešimu apie atleidimą iš darbo.

Kaip teigė du D.Trumpo patarėjai, jis nenustygo vietoje dėl tyrimų, susijusių su jo komandos galimų ryšių su Rusija. Dėl nesugebėjimo kontroliuoti situaciją.

Esą prezidentas nuolat klausinėjo padėjėjų, kodėl tyrimas dėl Rusijos „nedingsta“, ir reikalavo, kad jie televizijose jį gintų. D.Trumpas neva net rėkdavo į televizoriaus ekraną, kai pamatydavo, kad rodomi reportažai apie tyrimą.

Informavo bėganti eilutė

D.Trumpo sprendimas atleisti J.Comey 110-ąją savo darbo Baltuosiuose rūmuose dieną – dar vienas netikėtas įvykių Vašingtone posūkis. Jo administracija anksčiau atsikratė laikinosios generalinės prokurorės Sally Yates ir patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Mike'o Flynno.

Tą patį J.Comey D.Trumpas prieš kelias savaites liaupsino, o sausį per vieną renginį jam net pasiuntė oro bučinį.

Dabar eilė atėjo FTB direktoriui, nors tą patį J.Comey D.Trumpas prieš kelias savaites liaupsino, o sausį per vieną renginį jam net pasiuntė oro bučinį.

Žinia apie atleidimą pribloškė J.Comey, kuris apie savo likimą sužinojo iš bėgančios eilutės televizoriaus ekrane. Jis antradienį buvo Los Andžele, kur dalyvavo vidiniame FTB renginyje.

Nustebinti liko ir daugelis Baltųjų rūmų patarėjų, kurie neoficialiai teigė net nežinoję apie D.Trumpo nepasitenkinimą dėl J.Comey. Kiti apie sprendimą sužinojo tik prieš pat jį paskelbiant.

„Scanpix“/AP nuotr./Jamesas Comey
„Scanpix“/AP nuotr./Jamesas Comey

„Niekas iš tikrųjų nežinojo, – „Politico“ teigė vienas aukšto rango Baltųjų rūmų pareigūnas. – Visų mūsų telefonai suburzgė, ir žmonės tiesiog pradėjo klausinėti: „Kas čia įvyko?“

Triukšmas užklupo netikėtai

Nors D.Trumpas, akivaizdu, bando nuslopinti ugnį, atleisdamas FTB direktorių, kuris domisi jo komandos narių ir Rusijos galimais ryšiais, prezidentas, regis, tik įpylė į ją žibalo – kritikos negaili ne tik demokratai, bet ir vis daugiau respublikonų.

D.Trumpas „labai nustebo“, kai Senato demokratų mažumos lyderis Chuckas Schumeris jam telefonu pareiškė apie „didžiulę klaidą“.

„Laikas, kai paskelbiama apie šį atleidimą, tikrai kelia nerimą“, – pripažino Nebraskai atstovaujantis respublikonas senatorius Benas Sasse.

Skelbiama, kad D.Trumpą ypač supykdė akimirka, kai J.Comey liudydamas Senate viešai pripažino, kad FTB tiria jo rinkimų kampanijos komandos narius.

Prezidentą irgi kone įžeidė J.Comey atsisakymas pritarti keistiems jo teiginiams, kad buvęs lyderis Barackas Obama buvo įsakęs klausytis telefoninių pokalbių milijardieriaus dangoraižyje „Trump Tower“ Niujorke.

Aišku, J.Comey buvo nemažai kritikuojamas tiek demokratų, tiek respublikonų jau nuo praėjusių metų vasaros. Tada FTB direktorius iš pradžių išsamiai paaiškino, kodėl nutraukia tyrimą dėl H.Clinton naudojimosi privačia elektroninio pašto dėžute darbo reikmėms, o rudenį, prieš pat rinkimus, tyrimą atnaujino.

Tačiau triukšmas dėl sprendimo atleisti J.Comey Baltuosius rūmus užklupo netikėtai. D.Trumpo žmonės tikėjosi, kad patenkinti bus ir respublikonai, ir demokratai – juk abi pusės turėjo problemų su FTB direktoriumi.

Tačiau, anot „Politico“ šaltinio, D.Trumpas „labai nustebo“, kai Senato demokratų mažumos lyderis Chuckas Schumeris jam telefonu pareiškė apie „didžiulę klaidą“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Chuckas Schumeris
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Chuckas Schumeris

Antradienio vakarą prezidentas per televiziją stebėjo, kaip nušviečiamas jo sprendimas patraukti J.Comey, ir kone grąžė rankomis – kodėl jo niekas neparemia? Vienintelis kanalas „Fox News“ akivaizdžiai šališkai skelbė, kad J.Comey pats pasitraukė.

Abipusiai kaltinimai

Tuo metu Baltuosiuose rūmuose patarėjai svaidėsi kaltinimais vieni kitiems – esą administracijoje chaotiškai derinama komunikacijos strategija neleidžia pateikti nuoseklios linijos žiniasklaidai.

Antradienio vakarą D.Trumpo padėjėjai televizijose bandė vaizduoti J.Comey atleidimą kaip paprastą biurokratizmą ir ragino nutraukti visus tyrimus.

Savo laiške apie atleidimą D.Trumpas netgi rašė, kad FTB direktorius jį tris kartus privačiai patikino, kad prezidentas nėra tyrimo dalis. Tiesa, iki šiol neaišku, ar tie pokalbiai tikrai buvo ir kodėl J.Comey savanoriškai atskleistų tokią informaciją.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Dabar jau buvęs FTB direktorius Jamesas Comey
AFP/„Scanpix“ nuotr./Dabar jau buvęs FTB direktorius Jamesas Comey

Tai jau ne pirmas kartas, kai D.Trumpas viešai komentuoja tebevykstančio tyrimo eigą – prezidentams toks elgesys nepriimtinas. Dabar netgi kvepia JAV konstitucine krize.

Svarstoma, kad D.Trumpą patraukti J.Comey paskatino kreipimaisi iš generalinio prokuroro pavaduotojo Rodo Rosensteino ir paties generalinio prokuroro Jeffo Sessionso. Manoma, kad prezidentas taip gavo taip norėtą motyvą atleisti FTB direktorių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV generalinis prokuroras Jeffas Sessionsas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV generalinis prokuroras Jeffas Sessionsas

Pačiame FTB, atrodo, net trūksta žodžių. „Mes neįsivaizduojame, kodėl taip pasielgta. Niekas negalėjo nuspėti, kas bus. Visus ištikęs šokas“, – teigė vienas buvęs pareigūnas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min