Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 20d. 20:01

D.Trumpo administracija turi naują planą, kaip bendrauti su Rusija

JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas
„Scanpix“/AP nuotr. / JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas

Portalas „BuzzFeed News“ gavo slaptą JAV valstybės sekretoriaus Rexo Tillersono biuro paruoštą dokumentą, kuriame nubrėžiamos naujos Vašingtono ir Maskvos santykių gairės. Tačiau ar prezidentas Donaldas Trumpas, kurį slegia skandalai ir tyrimai, joms pritaria?

Kol JAV Baltieji rūmai toliau ginasi nuo masės kaltinimų dėl ryšių su Rusija, iniciatyvos ėmęsis šalies valstybės sekretorius Rexas Tillersonas sukurpė naują planą, kaip Donaldo Trumpo administracijai bendrauti su Vladimiro Putino vyriausybe.

Buvęs teksasietis naftininkas, anksčiau kaip „Exxon Mobil“ vadovas aktyviai dirbęs su Kremliaus pareigūnais, surašė trijų punktų planą, nubrėžiantį JAV ir Rusijos santykių ateityje rėmus.

Dokumente realistiškai teigiama, kad daug pasiekti kažin ar įmanoma, tačiau priduriama, jog reikia užmegzti „konstruktyvius darbinius ryšius“ tam tikrose srityse.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rexas Tillersonas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rexas Tillersonas

Trys pagrindinės idėjos

„Šiuo metu JAV ir Rusijos santykiai yra nutekamajame vamzdyje, – teigė vienas Valstybės departamento pareigūnas. – Norime, kad jie neatsidurtų kanalizacijoje.“

Schemoje – trys pagrindinės idėjos. Pirmoji – Maskvai parodyti, kad agresyvūs veiksmai prieš JAV neduos vaisių ir bus kontrproduktyvūs. Esą Vašingtonas tikrai reaguos, jei Rusija įžūliai veiks prieš Amerikos interesus, pavyzdžiui, toliau tieks ginklus talibams Afganistane ar persekios JAV diplomatus Maskvoje.

Vašingtonas tikrai reaguos, jei Rusija įžūliai veiks prieš Amerikos interesus, pavyzdžiui, toliau tieks ginklus talibams Afganistane ar persekios JAV diplomatus Maskvoje.

Antroji rekomendacija – aktyviau palaikyti ryšius srityse, kuriose strategiškai svarbios JAV. Turimas omenyje pilietinis karas Sirijoje, Šiaurės Korėjos branduolinių ginklų programa, kibernetinis saugumas ir šnipinėjimas.

R.Tillersonas norėtų, kad Rusija sumažintų prekybos su Šiaurės Korėja apimtis, be to, jis nusiteikęs efektyviau koordinuoti veiksmus su Kremliumi prieš „Islamo valstybę“ Sirijoje.

Kaip – neaišku, juolab kad ten amerikiečiai ką tik numušė Rusijos remiamo Basharo al Assado lėktuvą, o Maskva reagavo paskelbdama, kad nebekoordinuos su Pentagonu operacijų Sirijoje. Tiesa, manoma, kad rusai blefuoja, nes antradienį neva jau uždarytas komunikacinis kanalas vis dar veikė.

„Scanpix“/AP nuotr./Sirijoje karas jau įžengė į septintuosius metus
„Scanpix“/AP nuotr./Sirijoje karas jau įžengė į septintuosius metus

Galiausiai buvę Šaltojo karo priešininkai disponuoja vis galingesnių kibernetinių ginklų arsenalu, tačiau nėra išsiaiškinę, kas leistina, o kas – ne.

Trečiajame punkte kalbama apie „strateginį stabilumą“. Tokiu aptakiu terminu sujungiamas ilgalaikių bendrų geopolitinių tikslų spektras.

„Tai yra ir reagavimo, ir bendravimo srityse, kur įmanoma sutarti, mišinys“, – „BuzzFeed News“ teigė „Brookings Institution“ mokslininkas, buvęs JAV ambasadorius Ukrainoje Stevenas Piferis.

„Twitter“ nuotr./Stevenas Piferis
„Twitter“ nuotr./Stevenas Piferis

Jo teigimu, R.Tillersono schema yra panaši į keturių dalių dokumentą, kurį 2015 metais, galutinai paaiškėjus, kad „santykių su Rusija atgaivinimo“ idėja žlugo, buvo surašiusi Baracko Obamos administracija.

Tačiau S.Piferis mano, kad kol kas sunku pasakyti, ar D.Trumpas laikysis šių gairių, ar bandys pasiekti savotišką Didįjį susitarimą paliekant Rytų Europą Maskvos įtakos zonoje: „Tai Tillersono dokumentas. Prezidentas gali jį išmesti bet kurią akimirką.“

Kai kurie Kongreso nariai nepatenkinti

Vis dėlto D.Trumpo pereinamojo laikotarpio komandoje dirbęs gynybos ekspertas Jamesas Carafano tikina, kad R.Tillersono manevras – protingas. Esą taip JAV diplomatijos vadovas parodo D.Trumpui, kad santykiuose su Rusija yra lubos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas Briuselyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas Briuselyje

„Juk Putinas nieko neatiduos nei dėl Sirijos, nei dėl Šiaurės Korėjos. O tada Tillersonas galės parodyti Trumpui, kad bandė. Tai nėra santykių atkūrimas, nes mes nieko neatiduodame“, – teigė J.Carafano.

Naujojoje schemoje nėra konkretaus įsipareigojimo dėl Rusijos kaimynų „atsparumo“ prieš Kremliaus veiksmus didinimo.

R.Tillersono dokumentas nuo B.Obamos laikų strategijos skiriasi tuo, kad naujojoje schemoje nėra konkretaus įsipareigojimo dėl Rusijos kaimynų „atsparumo“ prieš Kremliaus veiksmus didinimo.

B.Obamos patarėja Rusijos klausimais Celeste Wallander skelbė įvairias demokratijos kūrimo programas, inicijavo NATO ypač greito reagavimo pajėgų suformavimą.

Tiesa, dabartinė Valstybės departamento atstovė spaudai tikina, kad JAV, savaime suprantama, ir toliau remia Rytų Europos šalis, net jei ši parama neįrašyta dokumente. Dėl Amerikos „stogo“ ramino ir pats R.Tillersonas.

Vis dėlto kai kurie Kongreso nariai, pavyzdžiui, respublikonas senatorius Lindsey Grahamas praėjusią savaitę negailėjo kritikos Valstybės departamento biudžeto projektui. 15min jau rašė, kad pagal pasiūlymą smarkiai kertama per įvairias programas tokiose šalyse kaip Ukraina ar Gruzija.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lindsey Grahamas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lindsey Grahamas

„Ką mes pasakysime savo draugams Gruzijoje apie paramos jiems mažinimą 66 proc. tokiu metu, kai jiems kyla tokios grėsmės?“ – klausė L.Grahamas.

Skirtumas tarp dviejų dokumentų ir toks, kad naujausią strategiją kūrė pats R.Tillersonas ir jo aukščiausi patarėjai Valstybės departamente. B.Obamos valdymo laikais schemą rašė prezidento patarėja C.Wallander.

„Rašiklį šiuo atveju turėjo Tillersonas ir Valstybės departamentas, o Obamos administracijoje – Nacionalinio saugumo taryba“, – pastebėjo anksčiau Baltuosiuose rūmuose dirbęs Charlesas Kupchanas.

F.Hill nustūmė į paraštę?

Dokumento kūrimo procesą, anot „BuzzFeed News“ šaltinių Baltuosiuose rūmuose, pradėjo Fiona Hill, D.Trumpo administracijos vyresnioji direktorė Europai ir Rusijai. Tačiau tuomet procesą perėmė R.Tillersonas.

„Facebook“ nuotr./Fiona Hill
„Facebook“ nuotr./Fiona Hill

Didesnis Valstybės departamento vaidmuo kai kurių apžvalgininkų yra sveikinamas. Jie teigia, kad B.Obamos Baltieji rūmai pernelyg dažnai užsiėmė mikrovadyba.

Tačiau yra ekspertų, pagrįstai vadinančių F.Hill viena geriausių Rusijos specialisčių D.Trumpo komandoje, ir būgštaujančių, kad jos atitraukimas nuo svarbiausių darbų gali pakenkti JAV užsienio politikai.

„Fiona turi daug gerbėjų Kapitolijaus kalvoje (ten dirba Kongresas, – red.), kurie nenori, kad ji būtų nustumta į paraštes“, – teigė vienas respublikonas.

„Infowars“: „Hill remia George'o Soroso finansuojamas pastangas užtvindyti Europą musulmonais pabėgėliais iš Vidurio Rytų.“

2013 metais V.Putino biografiją parašiusi F.Hill gegužę nevyko su D.Trumpu į NATO viršūnių susitikimą Briuselyje. Tada irgi skambėjo klausimai, ar ji neprarado įtakos Nacionalinio saugumo taryboje.

Galiausiai ekspertę vis puola ilgametis D.Trumpo bičiulis, neformalus jo patarėjas Rogeris Stone'as, kuris vadina F.Hill šnipe ir globaliste. Tokius kaltinimus garsina ir sąmokslo teorijas skleidžiantis tinklalapis infowars.com.

Šiame ultradešiniosios krypties portale neseniai skelbta, kad „Hill remia George'o Soroso finansuojamas pastangas užtvindyti Europą musulmonais pabėgėliais iš Vidurio Rytų“. Žinoma, be jokių įrodymų.

Anot „BuzzFeed News“, nemažai pozicijų Valstybės departamente, susijusių su JAV politika Rusijos klausimais, dar neužpildytos. Vis dėlto jau aišku, kad normalizuoti Vašingtono ir Maskvos santykius bus patikėta karjeros diplomatui Tomui Shannonui.

„Twitter“ nuotr./Tomas Shannonas
„Twitter“ nuotr./Tomas Shannonas

Būtent T.Shannonas birželio 23 dieną vyks į Sankt Peterburgą, kur kalbėsis dėl Rusijos diplomatinių kompleksų Niujorko ir Merilando valstijose galimo grąžinimo Maskvai.

Kompleksai buvo perimti baudžiant už įtariamą Rusijos kišimąsi į praėjusių metų JAV prezidento rinkimų kampaniją.

Demokratai skambina pavojaus varpais ir ragina negrąžinti kompleksų Rusijai. Tačiau R.Tillersonas, balandį Maskvoje susitikęs ir su V.Putinu, ir su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu, sako, kad dvišaliai santykiai nebegali būti tokie, kokie yra dabar.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rexas Tillersonas ir Sergejus Lavrovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rexas Tillersonas ir Sergejus Lavrovas

„Išėjau iš tų susitikimų ir pasakiau, kad mūsų santykiai yra žemiausiame lygyje nuo Šaltojo karo laikų ir toliau blogėja. Dviejų didžiausių branduolinių galių santykiai tokie negali būti. Mums reikia juos stabilizuoti ir rasti kelią atgal“, – tvirtino R.Tillersonas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min