Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 23d. 08:00 , Atnaujinta: 2019 spalio 23d. 08:35

JK parlamentui pareikalavus daugiau laiko susitarimui aptarti, „Brexit“ gali būti atidėtas

Donaldas Tuskas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr. / Donaldas Tuskas

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas antradienį pareiškė, kad rekomenduos Europos Sąjungos lyderiams pritarti dar vienam „Brexit“ atidėjimui, Jungtinės Karalystės parlamentarams kiek anksčiau atmetus premjero Boriso Johnsono planus dar šią savaitę patvirtinti išstojimo susitarimą.

D.Tuskas nurodė, kad rekomenduos Bendrijos 27 šalių lyderiams patenkinti JK vyriausybės patektą prašymą pratęsti „Brexit“ terminą. B.Johnsonas šeštadienį buvo priverstas pateikti Briuseliui tokį prašymą, kad JK parlamentarams atsisakius paremti jo išsiderėtą susitarimą, jis nepažeistų vieno teisės akto.

Vis dėlto anksčiau antradienį parlamento nariai preliminariai pritarė „Brexit“ susitarimui, pasiektam praėjusią savaitę Briuselyje, bet galiausiai atmetė premjero planus, kad jo siūloma sutartis bus patvirtinta iki spalio 31 dienos.

B.Johnsonas nedelsdamas paskelbė stabdantis pastangas užsitikrinti „Brexit“ sutarties ratifikavimą parlamente ir sakė, kad pasitars su ES lyderiais dėl galimybės dar kartą atidėti „Brexit“, nors jo pasiūlytas susitarimas buvo pirmas nuo 2016 metų referendumo, sulaukęs parlamentarų palaikymo.

„Premjerui Borisui Johnsonui nusprendus sustabdyti Išstojimo sutarties ratifikavimo procesą ir siekiant išvengti „Brexit“ be susitarimo, rekomenduosiu ES27 priimti JK prašymą pratęsti [„Brexit“ terminą]", – parašė D. Tuskas socialiniame tinkle „Twitter“.

„Tam siūlau rašytinę procedūrą“, – pridūrė jis. Tai reiškia, kad nereikės rengti skubaus ES viršūnių susitikimo.

Prancūzijos Europos reikalų viceministrė Amelie de Montchalin sakė, kad Paryžius pritartų „techniniam kelių dienų“ pratęsimui, bet atmetė galimybę iš naujo derėtis dėl „Brexit“ sutarties.

B.Johnsonas pelnė svarbią pergalę Bendruomenių Rūmams 329 balsais prieš 299 preliminariai pritarus įstatymo projektui dėl „Brexit“ susitarimo.

Tačiau keliomis minutėmis vėliau įstatymų leidėjai 322 balsais prieš 308 atmetė premjero pasiūlymą šį įstatymą priimti per tris dienas, kad JK spėtų išstoti iš ES iki šio mėnesio pabaigos.

B.Johnsonas dar kartą pakartojo norintis laikytis dabartinio spalio 31-osios termino bei teigė, kad JK intensyviau ims ruoštis galimam „Brexit“ be sutarties scenarijui.

Jei „Brexit“ susitarimas būtų ratifikuotas iki spalio 31 dienos, B.Johnsonas būtų galėjęs išvengti atidėjimo, kurio reikalauja anksčiau šiemet JK parlamento priimtas teisės aktas. Jame numatyta, kad premjeras privalo paprašyti trims mėnesiams atidėti „Brexit“, bet ES lyderiai gali nustatyti kitokį terminą.

Kadangi JK parlamentas pareikalavo daugiau laiko susitarimui aptarti, „Brexit“ atidėjimas dabar atrodo neišvengiamas.

„Pasikalbėsiu su ES šalimis narėmis apie jų ketinimus“, – parlamentarams sakė premjeras.

„Padarysime pauzę [tvirtinant] šį teisės aktą“, – įstatymų leidėjams pareiškė B.Johnsonas, turėjęs vilčių, kad parlamentarai susitarimą patvirtins iki ketvirtadienio.

„Leiskite man aiškiai pasakyti: mūsų politika tebėra tokia, kad atidėlioti [„Brexit“] neturėtume, kad turėtume palikti Europos Sąjungą spalio 31 dieną. Tai aš pasakysiu ES“, – pridūrė premjeras.

Prieš antradienio vakaro balsavimą B.Johnsonas perspėjo, kad, siekdamas rasti išėjimą iš politinės aklavietės, gali inicijuoti balsavimą dėl pirmalaikių rinkimų, bet tam reikia opozicinės Leiboristų partijos paramos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Kviečiame anties

Video

01:50
03:26
01:09

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min