Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dar viena Rusijos karo su Ukraina pasekmė – artėjanti tuberkuliozės epidemija

Tuberkuliozės bakteriologijos laboratorijoje
Tuberkuliozės bakteriologijos laboratorijoje
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Rusijos karinė agresija Ukrainoje jau nusinešė daugiau negu 1 000 civilių asmenų gyvybes nuo balandžio mėnesio, taip pat žuvo šimtai Ukrainos karių. Tačiau panašu, kad karas Ukrainai gali atnešti ir dar vieną nelaimę – tuberkuliozės epidemiją, rašo dienraštis „Kyiv Post“.

Karas itin pablogino visos Ukrainos visuomenės sveikatą, o rytinėje šalies dalyje dėl žmonių išgyvenamo streso, bėgimo iš namų ir sutrikdyto medicinos sistemos darbo netrukus gali pradėti siausti tuberkuliozės epidemija. 

„Bus didžiulis tuberkuliozės protrūkis kai visa tai pasibaigs“, – prognozuoja Donecko regioninės tuberkuliozės ligoninės direktorė Natalija Čursina.

Vienos Donecko klinikos gydytoja Oksana Serduik teigė, kad kol kas gydymo įstaiga, kurioje ji dirba, turi vaistų, kurių užteks keliems mėnesiams. Vis dėlto, metų pabaigoje medikamentų gali pritrūti.

„Egzistuoja visi būtini veiksniai, kurie skatina tuberkuliozės atvejų didėjimą. Greitai bus pasiektas epidemijos lygis“, –  N.Čursinai antrina Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pareigūnas Andrejus Slavuckijis.

Daugiau negu 100 tūkst. Donecko ir Luhansko sričių gyventojų bėgimas nuo karinių veiksmų, nepakankamai gera diagnostikos centrų veikla ir sutrikusi visų medicinos įstaigų veikla yra laikomi pagrindiniais faktoriais, galinčiais lemti tuberkuliozės epidemiją.

Prorusiškiems teroristams balandžio mėnesį pradėjus kontroliuoti Donecką, kuriame įsikūręs pagrindinis srities tuberkuliozės gydymo centras, sergantieji pacientai nuolat os plūdo į miestą ir iš kitų srities miestų, tokių, kaip pavyzdžiui, Kramatorskas. Dalis ligonių patraukė ir į Dnepropetrovską ir Charkivą.

Vienos Donecko klinikos gydytoja Oksana Serduik teigė, kad kol kas gydymo įstaiga, kurioje ji dirba, turi vaistų, kurių užteks keliems mėnesiams. Vis dėlto, metų pabaigoje medikamentų gali pritrūti. Tuberkuliozės gydymui naudojamus vaistus teikia pelno nesiekiančios organizacijos, kovojančios su AIDS ir ŽIV, tačiau dėl karinių veiksmų jų atstovams gali būti itin pavojinga keliauti į rytų Ukrainą.

Bet koks tuberkuliozės gydymo nutraukimas sukelia pašalinį poveikį – pacientams skiriami antibiotikai tampa neveiksmingais, o tai paskatintų vaistams atsparios tuberkuliozės formos protrūkį. Nuo šios tuberkuliozės atmainos pasveiksta vos pusė ja apsikrėtusių asmenų. Tuo tarou nuo įprastinės tuberkuliozės, taikant nuolatinį gydymą, pasveiksta iki 98 proc. ligonių.

Prieš prasidedant karui Ukraina tarp Europos šalių turėjo pačius aukščiausius sergamumo tuberkulioze rodiklius po Rusijos. Šiuo metu šia liga serga 48 tūkstančiai asmenų,o 6390 nuo jos mirė 2013 m.

ŽIV sukeltos ligos 2013 m. nusinešė apie 2500 Ukrainos gyventojų gyvybes. PSO teigia, kad ilgą laiką Ukrainoje vienam iš keturių tuberkulioze sergančių asmenų liga nebuvo  net diagnozuojama.

Nors Ukrainoje tuberkuliozė yra laikoma „vargingųjų liga“, tačiau ji plinta visose socialiniuose sluoksniuose, ypatingai tarp asmenų, kurie turi nuolatinį kontaktą su daug žmonių – pardavėjų, taksi vairuotojų, medicinos darbuotojų ir policininkų.

Tuberkulioze sergančiam žmogui nesigydant, jis gali per metus užkrėsti penkiolika asmenų. Didžiausia rizika apsikrėsti šia liga egzistuoja kelias valandas būnant neventiliuojamoje patalpoje su užsikrėtusiu asmeniu. Dėl šios priežasties tuberkuliozė itin greitai plinta įkalinimo įstaigose. Rizika kaliniams užsikrėsti tuberkulioze tris kartus viršija visos Ukrainos gyventojų vidurkį.

Iš daugiau negu 150 tūkstančių Ukrainos kalinių 2012 m., daugiau negu 3000 sirgo tuberkulioze. Nors daugelyje Ukrainos įkalinimų įstaigų gydytojai skiria efektyvų gydymą nuo tuberkuliozės naujausiais vaistais, tačiau dažnai kaliniai atsisako gerti jiems paskirtus medikamentus.

Nors Ukrainoje tuberkuliozė yra laikoma „vargingųjų liga“, tačiau ji plinta visose socialiniuose sluoksniuose, ypatingai tarp asmenų, kurie turi nuolatinį kontaktą su daug žmonių – pardavėjų, taksi vairuotojų, medicinos darbuotojų ir policininkų.

„Jie sako, kad mes atliekame eksperimentus su jais“, – teigė už sveikatos apsaugą viename Donecko srities kalėjime atsakingas gydytojas Ihoris Hrytsunas. „Girdžiu šiuos kaltinimus jau daugiau negu 20 savo darbo metų“, – pridūrė I.Hrytsunas. Kiti kaliniai atsisako gydymo vos tik pagerėja jų sveikatos būklė.

Kalėjime esančių asmenų gydymą apsunkina ir bloga mityba bei nuolatinis buvimas blogai vėdinamose patalpose. Kalinių, kuriems nėra suteikiamas tinkamas gydymas, šansai išgyventi yra labai mažai. Be to, dėl vykstančio karo kalėjimų administracija dažnai atsisako vežti nuteistuosius į specializuotas kalėjimo ligonines, bijodami, kad bus užpulti kelyje.

Medicinos ekspertai teigia, kad kovą su tuberkulioze Ukrainoje apsunkina dažnai brangi ir neefektyvi nuo sovietinių laikų nereformuota medicinos sistema. Nors Ukrainos valdžia kasmet išleidžia milijardus grivinų tuberkuliozės asmenų gydymui, tačiau šie pinigai panaudojami neefektyviai.

Tik 10 – 15 proc. sergančiųjų asmenų reikalinga hospitalizacija, tačiau valstybė didžiąją dalį skiriamų lėšų skiria būtent ligoninių išlaikymui, o ne mobilių diagnostikos ir gydymo centrų plėtrai.

Ukrainos valdžia 2015 – 2017 m. tikisi gauti 184 mln. dolerių iš tarptautinio sveikatos apsaugos fondo. 30 proc. planuojamos gauti sumos bus paskirta būtent kovai su tuberkulioze. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min