Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Daugiau nei 7 tūkstančiai totorių buvo priversti palikti Rusijos aneksuotą Krymą

Krymo totorius
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Krymo totorius
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Rusijos aneksuotame Kryme minimos 70-osios totorių masinio trėmimo metinės. Aneksuoto Krymo valdžia pasitelkusi karinius sraigtasparnius ir riaušių policija, trukdė minėjimo renginiams.

Papildyta 16.27 val. Daugiau nei 7 tūkst. totorių paliko Krymą dėl Rusijos agresijos

Ukrainos atstovas Jungtinėse Tautose (JT) Jurijus Sergejevas per totorių trėmimo metinių minėjimą Niujorke sekmadienį sakė, kad dėl okupantų spaudimo Krymą buvo priversti palikti daugiau nei 7 tūkst. totorių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Krymo totorius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Krymo totorius

„Tūkstančiai totorių buvo ištremti – 40 procentų jų mirė Uzbekistane, Kazachstane ir Tolimuosiuose Rytuose, – kalbėjo Ukrainos atstovas. – Tačiau dabar nutiko dar vienas siaubingas ir tragiškas įvykis – Rusijos įvykdyta Krymo aneksija.“

Anot J.Sergejevo, totoriams Kryme yra nuolat grasinama, jų namuose atliekamos kratos, tikrinami dokumentai, pažeidžiamos jų teisės.

„Tačiau mes žinome, kad tie, kurie ignoruoja istorijos pamokas, būna nubausti“, – Niujorke apie Rusiją sakė J.Sergejevas.

Papildyta 15.41 val. Priėmė rezoliuciją, kuria reikalaujama tautinės-teritorinės autonomijos

Krymo totoriai sekmadienį kreipėsi į visas demokratines valstybes, tarptautines organizacijas ir paprašė juos padėti atkurti Krymo totorių teises ir laisves savo gimtinėje, praneša naujienų agentūra „Unian“.

Totorių Medžliso išplatintame pranešime skelbiama, kad totoriamms turėtų būti leista pasinaudoti tautų apsisprendimo teise istorinėje savo gyvenamojoje teritorijoje – Kryme. Reikalaujama, kad totoriams būtų suteikta tautinė-teritorinė autonomija.

Sekmadienį Ukrainoje minimos 70-osios masinio totorių trėmimo metinės. 1944 metais Sovietų Sąjungos vadovybė pradėjo masinį totorių trėmimą iš Krymo.

Rezoliucijoje pažymima, kad nedelsiant turėtų būti atkurti istoriniai vietovardžiai, kurie buvo pakeisti po prieš 70-metį vykdytų masinių trėmimų. Taip pat reikalaujama naujų įstatymų, kurie užtikrintų Krymo totorių atstovavimą Krymo respublikos vykdomosios ir leidžiamosios valdžios organuose bei totorių valdžios organų pripažinimo. 

Blokuojamas Simferopolio centras

Rusijos aneksuotame Kryme, Simferopolyje, kelią 70-ąsias masinio trėmimo metines minintiems totoriams pastojo šimtai riaušių policininkų. Judėjimą centrinėje Lenino aikštėje visiškai sustabdė į miesto centrą atvažiavę šarvuočiai, praneša pravda.com.ua.

Žurnalistų paklausti, kodėl blokuojamas miesto centras, pareigūnai liepė kreiptis į jų vadovus. Pareigūnai ir šarvuoti automobiliai į aikštę atsiųsti dar minėjimo išvakarėse.

Sekmadienį Ukrainoje minimos 70-osios masinio totorių trėmimo metinės. 1944 metais Sovietų Sąjungos vadovybė pradėjo masinį totorių trėmimą iš Krymo.

Į miesto gatves sekmadienį išėjo šimtai totorių, nešinų vėliavomis ir skanduojančių „Tauta!“, „Tėvynė!“ ir „Krymas!“. Jų koloną lydi specialiųjų pajėgų pareigūnai.

VIDEO: Policija Kryme

Kryme kariniai sraigtasparniai trukdė totorių trėmimų 70-mečio minėjimui

Sekmadienio ryte Bachčisarajaus centrinėje aikštėje, Rusijos aneksuotame kryme, susirinko šimtai žmonių. Tačiau į paminėjimą susirinkusius ėmė vaikyti kariniai sraigtasparniai, praneša ru.krymr.com.

1944–1947 m. Josifo Stalino nurodymu į Centrinę Aziją ir Sibirą buvo deportuota daugiau kaip 230 000 totorių iš Krymo, daugiausia – moterys ir vaikai

Du kariniai sraigtasparniai žemai skraidydami trukdė kalbėtojams kreiptis į susirinkusius žmones. Kai jie pasirodė, žmonės pradėjo skanduoti „Mustafa!“ (Mustafa Džemiliovas – Krymo totorių lyderis) ir „Krymas – mūsų tėvynė!“.

Totorių Medžliso atstovas Bachčisarajuje Ahtemas Čyjgoz paragino žmones nepasiduoti provokacijomis bei dalyvauti minėjime Simferopolio mieste. Ru.krymr.com praneša, kad ir Simferopolyje nuo pat ryto skraido kariniai sraigtasparniai.

Rusijos aneksuoto Krymo vadovas Sergejus Aksionovas penktadienį uždraudė rengti šiame pusiasalyje masines akcijas iki birželio 6 dienos – esą dėl įvykių Ukrainos pietryčiuose.

Krymo totoriai, nepaisydami draudimo, sekmadienį vis tiek rengia trėmimų 70-mečio minėjimą.

1944–1947 m. Josifo Stalino nurodymu į Centrinę Aziją ir Sibirą buvo deportuota daugiau kaip 230 000 totorių iš Krymo, daugiausia – moterys ir vaikai.

Sraigtasparniai Simferopolyje:

Mustafa Džemiliovas paragino ginti savo teises

Krymo totorių lyderis Mustafa Džemiliovas paragino visus totorius ginti savo teises ir sekmadienį susirinkti į Lenino aikštę Simferopolyje, rašo „Unian“.

„Medžlisas nerimauja dėl totorių saugumo, todėl nuspręsta organizuoti renginius kituose miestuose. Tačiau aš manau, kad žmonės vis tiek eis į Lenino aikštę, ir jie elgsis teisingai – reikia ginti savo teises. Sovietų laikais mums buvo per daug visko draudžiama“, – ru.krymr.com cituoja M.Džemiliovą.

Jis apgailestavo, kad pats asmeniškai negali atvykti į minėjimą ir paremti savo žmonių Rusijos okupuotoje teritorijoje. Kremlius jam yra uždraudęs įvažiuoti į Krymą.

Komentarai
Parašykite atsiliepimą apie 15min