Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 9d. 11:12 , Atnaujinta: 2017 birželio 9d. 15:47

Daugumos netekusi Theresa May: „Aš formuosiu vyriausybę“

Theresa May
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Theresa May

Jungtinės Karalystės konservatorių partija tikėjosi kur kas daugiau. Bet toriai prarado turėtų daugumą Bendruomenių rūmuose, nors ir laimėjo juose daugiausiai vietų. Parlamentas „pakibo“. Tiesa, premjerė Theresa May, regis, pasiekė susitarimą su Šiaurės Airijos unionistais ir žada formuoti vyriausybę. Tai ji penktadienį pasakė karalienei Elizabeth II.

Buvo spėliojimų, kad konservatoriai 650 vietų Bendruomenių rūmuose gali užsitikrinti net arti 400 mandatų. Taip neatsitiko – torių naujajame parlamente bus net mažiau nei iki šiol.

Keliose rinkimų apylinkėse nugalėję kandidatai dar nepaskelbti, tačiau jau ankstų ketvirtadienio rytą paaiškėjo, kad toriai nesurinks daugiau nei 325 mandatų. Tai reiškia, kad dauguma prarandama.

Sėkmingai pirmalaikiuose rinkimuose pasirodę leiboristai ir jų lyderis Jeremy Corbynas dabar ragina Th.May atsistatydinti.

Jų rinkėjai net kalba apie progresyvių partijų – leiboristų, liberalų demokratų ir Škotijos nacionalinės partijos – koalicinę valdžią

AFP/„Scanpix“ nuotr./Theresa May
AFP/„Scanpix“ nuotr./Theresa May

Vis dėlto tokie troškimai neišsipildys. Konservatorius, nors ir neturinčios daugumos, jau parėmė Šiaurės Airijoje 10 vietų laimėjusi protestantiška Demokratinė unionistų partija (DUP).

Konservatorius, nors ir neturinčios daugumos, gali paremti Šiaurės Airijoje 10 vietų laimėjusi protestantiška Demokratinė unionistų partija.

Ši politinė jėga bus arba pakviesta į koaliciją, arba remti torių mažumos vyriausybę. DUP, kaip ir Konservatorių partija, remia „Brexit“, net gana entuziastingai.

„Mes laimėjome daugiausiai mandatų, gavome daugiausiai balsų“, – pabrėžė vienas „The Guardian“ šaltinis konservatorių gretose, irgi teigęs, kad paktas su DUP yra labiau nei įmanomas.

Ši Šiaurės Airijos partija yra socialkonservatyvios pakraipos ir gali pasinaudoti proga iš Londono išpešti daugiau lėšų šiai palyginti nuskurdusiai Jungtinės Karalystės daliai. Šaltiniai DUP pripažino, kad palaiko nuolatinį ryšį su toriais.

Kalbos netrukus pasitvirtino. BBC pranešė, kad Th.May penktadienį turėtų keliauti į Bakingamo rūmus ir užtikrinti karalienę Elizabeth II, kad galės suformuoti vyriausybę. Tai netrukus patvirtino ir Dauningo gatvė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth Londone
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth Londone

Th.May su vyru Phillipu į Bakingamo rūmus atvyko 12.30 val. vietos (14.30 val. Lietuvos) laiku.

Po trumpo vizito pas karalienę Th.May padarė trumpą pareiškimą prie savo rezidencijos. Ji patvirtino, kad toriai formuos vyriausybę.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Theresa May paskelbė, kad formuos naują vyriausybę
AFP/„Scanpix“ nuotr./Theresa May paskelbė, kad formuos naują vyriausybę

„Mano vyriausybė suteiks užtikrintumo ir dirbs, kad šalis būtų saugi ir apsaugota“, – teigė Th.May. Ji pridūrė, kad užtikrintumo Jungtinei Karalystei gali suteikti tik Konservatorių partija ir DUP, esą artimai bendradarbiaujančios jau daug metų.

Th.May žadėjo „per ateinančius penkerius metus sukurti šalį, kurioje nė vienas ir nė viena bendruomenė nebus palikta nuošalyje. Šalį, kurioje klestėjimas ir galimybės yra visoje Jungtinėje Karalystėje gyvuojančios teisės.“ Anot Th.May, Konservatorių partija ir DUP kartu dirbs „visos Jungtinės Karalystės interesams“.

„Tai leis mums kaip šaliai susivienyti ir nukreipti savo energiją į sėkmingą „Brexit“ susitarimą, naudingą visiems šioje valstybėje. Susitarimą, kuris užtikrintų naują partnerystę su ES, garantuojančią ilgalaikę gerovę. Už tai žmonės balsavo praeitą birželį, tą jie ir gaus. O dabar – prie darbo“, – sakė premjerė.

Th.May, liekanti premjerės poste, patvirtino, kad „Brexit“ derybų su ES tvarkaraštis nesikeičia. „Dabar pradėkime dirbti“, – teigė Th.May, kuri nė žodžiu neužsiminė apie toriams itin sudėtingą rinkimų kampaniją.

Derėjosi iki išnaktų

Sprendimą imtis iniciatyvos formuoti kabinetą konservatorių vadovybė priėmė po pokalbių su DUP atstovais. Tiesa, neaišku, ar dvi partijos formuos koaliciją, kuriai deputatų, beje, užtenka, ar Šiaurės Airijos partija rems torių mažumos vyriausybę.

Skelbiama, kad dėl audiencijos pas karalienę Th.May susitarė iškart po to, kai Konservatorių partija pasiekė susitarimą su DUP iš Šiaurės Airijos. Sandoris leis jai formuoti vyriausybę.

DUP atstovas: „Norime, kad būtų vyriausybė. Su May darbas vyksta gerai. O alternatyva yra nepakeliama. Kol leiboristams vadovaus Corbynas, mes pasirūpinsime, kad vyriausybei vadovautų konservatoriai.“

„The Guardian“ teigimu, toriai su DUP atstovais derėjosi iki išnaktų, o abi puses sėkmingai baigti pokalbius paskatino galimybė, kad premjero kėdėje atsisės Šiaurės Airijos unionistų nekenčiamas J.Corbynas.

Negana to, DUP atstovai tikina, kad partijai jau beveik metus artimai bendrauja su Th.May komanda.

„Norime, kad būtų vyriausybė. Su May darbas vyksta gerai. O alternatyva yra nepakeliama. Kol leiboristams vadovaus Corbynas, mes pasirūpinsime, kad vyriausybei vadovautų konservatoriai“, – teigė „The Guardian“ šaltinis DUP.

„DUP nenori, kad Theresa May netektų valdžios, ir netrokšta dirbti su Jeremy Corbynu“, – teigė BBC politikos redaktorė Laura Kuenssberg.

Karalienė Elizabeth II pagal galiojančią tvarką turi paprašyti didžiausias galimybes užsitikrinti Bendruomenių rūmų pasitikėjimą turinčio žmogaus tapti ministru pirmininku ir formuoti administraciją. Paprastai šiuo žmogumi tampa didžiausios parlamentinės frakcijos lyderis.

13.50 val. G.Oettingeris: silpnas derybų partneris komplikuotų „Brexit“

Silpnas derybų partneris dar labiau komplikuotų derybas dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos, penktadienį įspėjo Bendrijos aukšto rango pareigūnas.

„Mums reikia vyriausybės, galinčios veikti, galinčios derėtis dėl Britanijos išstojimo. Britams reikia derėtis dėl savo išstojimo, bet su silpnu derybiniu partneriu kyla pavojus, kad derybos bus blogos abiem šalims“, – Vokietijos radijui sakė ES biudžeto komisaras Guentheris Oettingeris.

Britų ministrė pirmininkė pirmalaikius rinkimus sušaukė bandydama padidinti savo persvarą parlamente ir sustiprinti savo pozicijas prieš derybas dėl „Brexit“, bet jos rizikingas sumanymas davė įspūdingą priešingą rezultatą – ji negavo pakankamai vietų, kad galėtų formuoti konservatorių vyriausybę.

G.Oettingeris sakė, kad ES „yra pasirengusi“ deryboms dėl „Brexit“, „bet ateinančios kelios valandos ar dienos parodys, ar kita derybų šalis apskritai galės pradėti derybas, nes be vyriausybės derybų negali būti“.

13.01 val. Traukiasi UKIP lyderis

Postą palieka nacionalistinės, euroskeptiškos Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partijos (UKIP) lyderis Paulas Nuttallas. UKIP ketvirtadienį nelaimėjo nė vienos vietos Bendruomenių rūmuose.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Paulas Nuttallas
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Paulas Nuttallas

P.Nuttallas, UKIP vadovo poste anksčiau pakeitęs Nigelą Farage'ą, pareiškė, kad partija po pusantrų metų gali būti populiaresnė nei bet kada anksčiau, bet jau su kitu lyderiu: „Nauja era turi prasidėti su nauju lyderiu.“

Naujasis UKIP vadovas bus skelbiamas jau trečią kartą per metus.

11.55 val. Leiboristai mano nugalėję

Ketvirtadienį Leiboristų partijos būstinėje pasirodęs jos lyderis Jeremy Corbynas paskelbė, kad kairieji nugalėjo, nors leiboristai ketvirtadienį laimėjo virš 50 vietų daugiau nei toriai.

J.Corbynas: „Paskelbėme savo stiprią, viltingą programą ir sulaukėme nuostabaus atsakymo iš visuomenės. Manau, kad gana akivaizdu, kas laimėjo šiuos rinkimus.“

„Paskelbėme savo stiprią, viltingą programą ir sulaukėme nuostabaus atsakymo iš visuomenės. Manau, kad gana akivaizdu, kas laimėjo šiuos rinkimus“, – pareiškė J.Corbynas ir dar kartą paragino premjerą Th.May atsistatydinti.

Šešėlinis iždo kancleris Johnas McDonnellas pridūrė, kad leiboristai nori formuoti mažumos vyriausybę.

11.50 val. D.Tuskas priminė, kad laikrodis tiksi

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas tviteryje nepraleido progos priminti britams, kad laikrodis derybose dėl „Brexit“ tiksi.

Europos Komisijos vadovas Jeanas-Claude'as Junckeris savo ruožtu pažymėjo, kad Bendrija jau „ne vieną mėnesį“ yra pasirengusi vesti derybas, bet užsiminė, kad derybos galėtų būti atidėtos, kol Londone bus suformuota nauja vyriausybė.

„Dabar Jungtinėje Karalystėje turi nusėsti dulkės“, – sakė J.C.Junckeris, kurio žodžius citavo Vokietijos laikraštis „Süddeutsche Zeitung“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Theresa May ir Jeanas-Claude'as Junckeris Londone
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Theresa May ir Jeanas-Claude'as Junckeris Londone

ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier užsiminė, kad 27-ios ES narės yra pasirengusios būti lanksčios.

„Brexit“ derybos turėtų prasidėti, kai Jungtinė Karalystė bus pasirengusi; grafikas ir ES pozicijos yra aiškūs. Drauge galvokime, kaip pasiekti susitarimą“, – tviteryje parašė jis.

Anksčiau M.Barnier buvo nustatęs grafiką, pagal kurį derybos turi prasidėti birželio 19 dieną, susitarimas pradiniais klausimais turi būti pasiektas šių metų rudenį, o preliminarus „Brexit“ susitarimas – 2018 metų spalį.

11.46 val. DUP turi sąlygų toriams

DUP lyderė Arlene Foster leido suprasti, kad tikisi, jog Th.May pasitrauks. Tai gali reikšti, kad ši Šiaurės Airijos partija torių mažumos vyriausybę parems tik tokiu atveju, jei vyriausybei vadovaus kitas konservatorių atstovas.

„Jai bus sunku išsilaikyti, turint omenyje, kad kampanijos pradžioje <...> kalbėta, jog ji užsitikrins galbūt 100, galbūt dar daugiau vietų daugumą. Tačiau dabar situacija tokia, kokia yra, tad jai (Th.May, – red.) neįtikėtinai sunku“, – svarstė A.Foster.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./DUP lyderė Arlene Foster
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./DUP lyderė Arlene Foster

Savo ruožtu jos pavaduotojas Nigelis Doddsas, kuris buvo perrinktas į Bendruomenių rūmus Šiaurės Belfaste, pridūrė, kad DUP konservatorių valdžią parems tik jei Šiaurės Airijai nebus suteiktas „koks nors unikalus, specialus statusas“ po „Brexit“.

DUP baiminasi, esą po derybų su ES gali atsitikti taip, kad Šiaurės Airija kažkokiu būdu bus atskirta nuo likusios Jungtinės Karalystės. Sąlygą, kad taip nebūtų, partija kels per derybas su toriais.

11.20 val. Eurokomisaras: Th.May pralaimėjo lažybas

Th.May, kurios Konservatorių partija per pirmalaikius rinkimus neužsitikrino absoliučios daugumos parlamente, „pralaimėjo lažybas“, penktadienį pareiškė Europos Sąjungos ekonomikos reikalų komisaras Pierre‘as Moscovici.

Th.May, kurios pozicijos po rinkimų „turėjo sustiprėti, pralaimėjo savo lažybas ir todėl yra neaiškioje situacijoje, nes tiesa ta, kad mes iš tikrųjų nežinome, kokia šį rytą yra valdančiųjų situacija“, prancūzų radijui „Europe 1“ sakė P.Moscovici.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Pierre'as Moscovici
AFP/„Scanpix“ nuotr./Pierre'as Moscovici

Th.May neišsaugojus parlamentinės daugumos, šalį prieš artėjančias derybas dėl „Brexit“ apėmė nežinia.

Yra tikimybė, kad konservatorių lyderė nesugebės suformuoti vyriausybės ir net gali netekti posto.

Pasak P.Moscovici, „kalbant apie ES, mes pasirengę pradėti derybas“ dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Bendrijos.

Paklaustas, ar derybos galėtų prasidėti birželio 19 dieną, kaip buvo planuojama, jis atsakė: „Neskubinkime įvykių, tačiau bet kuriuo atveju mes pasirengę.“

ES „apgailestauja“ dėl britų sprendimo išstoti, pridūrė P.Moscovici.

10.57 val. Prancūzijai rezultatai netikėti

Prancūzijos vyriausybės vadovas Edouard'as Philippe'as penktadienį pareiškė, kad Jungtinės Karalystės visuotinių rinkimų rezultatai yra netikėti, bet jie nekeičia šalies sprendimo dėl pasitraukimo iš Europos Sąjungos.

„Britai pareiškė savo valią. Jie balsavo ir suteikė Konservatorių partijai daugumą, tačiau paprastą daugumą – o tai gana netikėta“, – sakė ministras pirmininkas radijui „Europe 1“.

„Nemanau, kad turėtume įžvelgti šiuose rezultatuose abejonę dėl „Brexit“, už kurį aiškiai pasisakė Britanijos žmonės“, – pridūrė E.Philippe'as.

09.42 val. Th.May nesiruošia atsistatydinti

BBC praneša, kad premjerė Theresa May neketina atsistatydinti ir teigė sieksianti suformuoti vyriausybę. Jei vis dėlto Th.May tektų apleisti postą, ji taptų viena trumpiausiai pareigas ėjusių premjerų JK istorijoje.

„The Telegraph“ rašo, kad kol kas realiausiu kandidatu pakeisti Th.May laikomas užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Borisas Johnsonas
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Borisas Johnsonas

09.37 val. „Konservatoriai šovė sau į galvą“

Konservatorius Nigelas Evansas rinkimų rezultatus pavadino „visiška katastrofa“ ir sakė, kad „kampanija užpuolė jo paties partiją“. Išlaikęs vietą parlamente, N.Evansas BBC radijui teigė: „Mes nešaudėme sau į kojas. Mes šovėme sau į galvą.“

09.05 val. Derybos dėl „Brexit“ bus atidėtos?

Europos Komisijos narys Guentheris Oettingeris, reaguodamas į tai, kad JK nebus daugumos parlamento, teigė nesąs tikras, ar derybos dėl „Brexit“ gali prasidėti laiku. G.Oettingeris vokiečių žiniasklaidai sakė, kad dėl silpno derybų partnerio Jungtinė Karalystėje, derybų padariniai gali būti prasti.

08.50 val. Neapibrėžtumas po rinkimų Didžiojoje Britanijoje smukdo svaro kursą

Praėjus dienai po Didžiojoje Britanijoje įvykusių parlamento rinkimų, po kurių konservatoriai gali netekti absoliučios daugumos Bendruomenių Rūmuose, svaro kursas traukia žemyn.

Investuotojams nerimaujant dėl galimo politinio neapibrėžtumo laikotarpio šalyje, svaro kursas penktadienio ryte JAV dolerio atžvilgiu buvo smukęs beveik 2 procentais.

Kiek vėliau jis ūgtelėjo iki 1,2754 JAV dolerio, o šis lygis yra 1,57 proc. žemesnis negu ketvirtadienio prekybos sesijos pabaigoje.

08.45 val. „JK laukia chaotiški metai“

Konservatoriams parlamente gavus 309 vietas, o leiboristams – 258, buvęs leiboristų lyderis Edas Milibandas teigė, kad Th.May autoritetas buvo sunaikintas.

Žinome, kad Theresa May dabar negalės už Jungtinę Karalystę derėtis dėl „Brexit“, nes sakė, kad praradus daugumą būtų sunaikintas jos autoritetas. Taip ir įvyko“, – „Twitter“ rašė E.Milibandas.

Tuo tarpu buvęs Švedijos ministras pirmininkas Carlas Bildtas spėjo, kad Jungtinės Karalystės laukia chaotiški metai.

„Jungtinėje Karalystėje ateinantys metai galėtų būti chaotiški. Atsiranda rizika, kad vieną betvarkę lydės kita. Tokia tikros lyderystės trūkumo kaina“, – „Twitter“ teigė C.Bildtas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Carlas Bildtas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Carlas Bildtas

Europarlamentarė Sophie in ‘t Veld iš Danijos socialiniame tinkle taip pat negailėjo kritikos konservatorių lyderei.

„Cameronas lošė – pralaimėjo. May lošė – pralaimėjo. Toriai pradeda atrodyti kaip kazino“, – rašė parlamentarė.

08.27 val. Kaip parlamento nariai galėtų priversti Th.May atsistatydinti?

Jei Th.May neatsistatydins, tačiau konservatoriai nuspręs nebenorintys jos matyti lyderės poste, 15 proc. išrinktų parlamento narių turėtų parašyti laišką Konservatorių partijos komiteto pirmininkui Grahamui Brady, kuriame išreikštų nepasitikėjimą lydere.

Jei konservatoriai gaus 318 vietų, G.Brady turėtų sulaukti 48 laiškų. Tuomet visi parlamento nariai balsuotų dėl Th.May ateities.

08.01 val. Oficialu: daugumos parlamente nebus

Sautamptone nugalėjus leiboristų kandidatui Alanui Whiteheadui, paaiškėjo, kad nė viena partija parlamente neturės daugumos.

Konservatoriai jau užsitikrino 309 vietas parlamente, o rezultatai dar nėra aiškūs tik dėl 16 vietų, tad jie bet kokiu atveju neturės daugumos 650 vietų Bendruomenių rūmuose.

7.28 val. Buvęs škotų nacionalistų lyderis Alexas Salmondas prarado vietą britų parlamente

Buvęs škotų nacionalistų lyderis, buvęs Škotijos pirmasis ministras Alexas Salmondas prarado savo vietą britų parlamente, kuri atiteko ministrės pirmininkės Theresos May konservatorių atstovui, paaiškėjo penktadienį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Alexas Salmondas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Alexas Salmondas

Jis atstovavo Škotijos šiaurės rytuose esančiai Gordono apygardai.

A.Salmondas atsistatydino iš Škotijos nacionalinės partijos (SNP) lyderio ir vyriausybės Edinburge pirmojo ministro pareigų, kai škotai 2014 metų rugsėjį referendume pasisakė prieš regiono atsiskyrimą nuo Jungtinės Karalystės.

6.43 val. Konservatoriai užtikrins stabilumą, žada britų premjerė po ne itin sėkmingų rinkimų

Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovė Theresa May pareiškė, kad jos Konservatorių partija, kuri po ketvirtadienį vykusių rinkimų tikriausiai neteks daugumos parlamente, užtikrins šaliai itin reikalingą stabilumą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Theresa May
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Theresa May

„Šaliai reikia stabilumo laikotarpio. Nepriklausomai nuo rezultatų Konservatorių partija užtikrins, kad galėtume įvykdyti pareigą užtikrinti stabilumą“, – sakė premjerė, kuri buvo perrinkta į parlamentą Meidenhedo apygardoje netoli Londono.

Pasibaigus balsavimui paskelbti rinkėjų apklausos, kurią atliko agentūros NOP ir „Ipsos MORI“ transliuotojų BBC, ITV ir „Sky“ užsakymu, duomenys rodo, kad premjerės Konservatorių partijos mandatų skaičius 650 vietų Bendruomenių Rūmuose gali sumažėti nuo 330 iki 314. Daugumą užtikrina mažiausiai 326 vietos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min