Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Davidas Petraeusas: lietuvių Afganistane gali pradėti mažėti maždaug po metų

Davidas Petraeusas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Davidas Petraeusas
Šaltinis: BNS
0
A A

Afganistane dar laukia daug iššūkių, bet programa perduoti atsakomybę vietos pajėgoms yra įvykdoma, interviu BNS sakė tarnybą baigiantis tarptautinių pajėgų Afganistane vadas Davidas Petraeusas.

Netrukus Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) direktoriumi tapsiantis amerikietis generolas po susitikimo su Afganistane viešinčiu Lietuvos premjeru Andriumi Kubiliumi pagyrė Lietuvos karius ir užsiminė, kad mokyti vietos pajėgas jie būtų reikalingi ir baigus karines operacijas Goro provincijoje.

– Pone generole, kaip įvertintumėte Lietuvos indėlį Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (ISAF) misijoje? Kada Lietuva galėtų perduoti atsakomybę už saugumą Goro provincijoje ir išvesti didžiąją dalį karių?

– Lietuvos indėlis yra svarbus. Afganistane tarnauja apie 260 karių, dauguma – provincijos atkūrimo grupėje Gore. Bet taip pat yra instruktorių Kandahare, aukštai vertinamos specialiųjų operacijų pajėgos, karininkai dirba kituose štabuose, lietuviai taip pat apmoko Afganistano policiją.

Buvau Gore, mačiau, kiek pasiekė provincijos atkūrimo grupė. Goro provincijai sekasi gerai. Pernai paskirtas naujas gubernatorius daro įspūdį – jis daktaro laipsnį apsigynė Jungtinėje Karalystėje ir iki šiol veikė gana įspūdingai.

Goras gali būti kitame atsakomybės perdavimo etape, galbūt labiau tikėtina, jog trečiajame perdavime etape, taigi maždaug po metų. Tada gali prasidėti, kaip mes sakome, provincijos atkūrimo grupės mažėjimo procesas – ji mažės sulig kiekvienu perdavimo etapu.

Mes lauktume – ir tai aptarėme su premjeru ir krašto apsaugos ministre – kad dalis šių pajėgų galėtų būti panaudojama papildomai apmokymo misijoms.

– Neseniai JAV ir kai kurios kitos šalys paskelbė netolimas konkrečias datas, kada išves didelę dalį karių. Jūsų nuomone, ar nėra per daug skubama?

– Per 15 mėnesių iš viso bus išvesta 33 tūkst. JAV karių iš 100 tūkst., ir tai tik iš anksčiau įvestų papildomų pajėgų. O tuo laikotarpiu atsiras papildomai maždaug 70 tūkst. Afganistano pajėgose. Taigi manome, kad tai tikrai įgyvendinama programa, įgyvendinamas planas. Ir mes tikrai to sieksime.

– Kokius didžiausius iššūkius matote palikdamas šias pareigas, siekiant užtikrinti stabilumą Afganistane?

Buvau Gore, mačiau, kiek pasiekė provincijos atkūrimo grupė. Goro provincijai sekasi gerai, – sakė Davidas Petraeusas.– Yra nemažai iššūkių. Kariniu požiūriu turime padėti savo afganistaniečiams partneriams rengti ne tik kovinius pėstininkų būrius, bet ir paramos, logistikos, inžinierių, aviatorių grupes, plėtoti susisiekimą, užtikrinti žvalgybos kontrolę. Čia prisideda ir jūsų pajėgos.

Žvelgiant iš platesnės perspektyvos, yra ir kitų iššūkių. Yra problemų dėl kitose šalyse Talibanui teikiamo prieglobsčio. Yra iššūkių, kuriuos pirmiausia paaiškintų prezidentas Hamidas Karzajus, dėl valdymo struktūrų stiprinimo įvairiais valdžios lygiais Afganistane. 30 metų karo būklėje buvusi šalis prarado daug žmogiškojo kapitalo, ir per paskutinį dešimtmetį labai stengėsi atkurti šį kapitalą.

Irake sekėsi geriau

58 metų D.Petraeusas šį mėnesį baigs tarnybą Afganistane, o rugsėjį pradės vadovauti CŽV. Jo kandidatūrą Senatas patvirtino birželio 30 dieną.

Generolas pripažįsta, kad jis rekomendavo lėtesnį amerikiečių karių išvedimą nei nusprendė prezidentas Barackas Obama – prezidento sprendimu, JAV šiemet išvest 10 tūkst., kitąmet – dar 23 tūkst. karių.

D.Petraeusas Jungtinėse Valstijose sulaukė ypač gerų vertinimų dėl jo strategijos Irako kare, kai 2007 metais įvestos papildomos amerikiečių pajėgos sugebėjo gana greitai pažaboti smurtą. Pats generolas yra pripažinęs, kad Afganistane tai užtruks gerokai ilgiau.

NATO vadovaujama tarptautinė koalicija yra nustačiusi tikslą iki 2014 metų pabaigos perduoti atsakomybę už saugumą Afganistane vietos pajėgoms ir išvesti didžiąją dalį karių.

Tačiau šalyje nesiliaujant smurtui, yra daug abejojančiųjų, ar dažnai korumpuotos ir prastai apmokytos afganų policijos ir saugumo pajėgos bus pajėgios užkirsti kelią sukilėlių išpuoliams pasitraukus užsienio kariams.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min