Dabar populiaru
Publikuota: 2010 sausio 27d. 08:48

Davose – apmąstymų metas

Į nediduką žiemos kurortą Šveicarijoje sugužės per 2500 pasaulio lyderių ir verslininkų.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Į nediduką žiemos kurortą Šveicarijoje sugužės per 2500 pasaulio lyderių ir verslininkų.

Pagalba Haičiui ir finansinių paslaugų sektorius – tokie šiandien prasidėjusio Davoso forumo slaptažodžiai. Ko tikėtis iš Pasaulio ekonomikos forumo, jau 40 kartą matuosiančio pasaulio ekonomikos temperatūrą?

Kasmet Šveicarijos žiemos kurorte Davose tvyro vis kitos nuotaikos. Prieš keletą metų milijardieriai ir valstybių lyderiai buvo pasiryžę rizikuoti viskuo, ką turi, jei tik tai duos ekonominės naudos. Pernai Davosas diskutavo apie žinomas bendroves ar bankus nušlavusią ir daugelį Vakarų valstybių prislėgusią krizę. Šiemet šūkiu „Pergalvoti, pertvarkyti, perstatyti“ Davosas kviečia į šalį nustumti rinkos jėgų valdomą ekonomiką ir reformuoti finansinių paslaugų sektorių bei pasaulinę prekybą. „Pasaulinė krizė tam tikra prasme pakirto keletą metų Davose tvyrojusią euforiją dėl globalizacijos. Tikiuosi, bus rimtesnių bandymų formuoti harmoningą nuomonę, apsvarstant ne tik naudą, bet ir riziką“, – sakė Nobelio prizo laimėtojas ekonomistas Josephas Stiglitzas.

Pasaulinio lygio žvaigždėms šįmet atstovaus beveik kultinį tapusį filmą „Įsikūnijimas“ režisavęs Jamesas Cameronas, Kanados rašytoja Margaret Atwood, kinų pianistas Lang Langas.

Savo žodį Davose apie pasaulio gyventojų pasitikėjimą verslu ir valstybe tars ir komunikacijos agentūros „Edelman“ atstovai. Jų apklausos duomenimis, pasaulyje pasitikėjimas verslu per metus išaugo nuo 49 iki 53 procentų. Pakilimas užfiksuotas beveik visuose sektoriuose, išskyrus bankininkystės. Bankais pasitiki vos 45 proc. žmonių. 2007 ir 2008 metais šis rodiklis siekė 56 procentus. Krizės akivaizdoje kai kur augo pasitikėjimas valstybe. Pasauliniu mastu šis rodiklis padidėjo iki 46 procentų.

360 dienų per metus Davosas tėra turistų pamėgtas slidinėjimo kurortas, kurį dar XX amžiaus pradžioje knygoje „Užburtas kalnas“ aprašė Thomas Mannas. Tačiau šiandien čia neišvysite nė vieno žioplinėjančio turisto. Penkioms dienoms Šveicarijos miestą okupavo per 2,5 tūkst. pasaulio politikų ir verslininkų, pusė tūkstančio žiniasklaidos atstovų. Sausakimšame kurorte bus galima sutikti 55 valstybių galvas, didžiausių kompanijų („Google“, „Kraft“, „Nissan“, t. t.) vadovus ir šiemet į Davosą grįžusius JAV bankininkus, kurie pernai susigūžę nuo krizės kirčių lindėjo Volstrite.

Tiesa, į Davosą atkeliaus gana negausi JAV prezidento Baracko Obamos atstovų delegacija. JAV valstybės vadovo darbotvarkėje prioritetas teikiamas vidaus reikalams: sveikatos apsaugos reformai, didėjančiam nedarbui ir metiniam pranešimui.

Ankstesnio JAV prezidento Billo Clintono pranešime taip pat dominuos ne pasaulinė ekonomika, o kvietimas prisidėti prie pagalbos Haičiui idėjomis ir pinigais.

Tarp kitų didelį politinį svorį turinčių svečių bus Brazilijos prezidentas Luizas Inacio Lula da Silva, Pietų Korėjos vadovas Lee Myung–Bakas, PAR galva Jacobas Zuma. Analitikai pastebi, kad Davosas puikiausiai atspindi ir besikeičiančią galių pusiausvyrą pasaulyje. Vis daugiau dėmesio Pasauliniame ekonomikos forume skiriama besivystančių valstybių ir greitai augančių ekonomikų problemoms. Šiais metais į Šveicariją atvyksta kaip niekada gausus Azijos atstovų būrys.

Pasaulinio lygio žvaigždėms šįmet atstovaus beveik kultinį tapusį filmą „Įsikūnijimas“ režisavęs Jamesas Cameronas, Kanados rašytoja Margaret Atwood, kinų pianistas Lang Langas.

Deja, Lietuvos atstovų Davose nebus. Siunčiant kvietimus pavasarį dabartinė šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė dar tik kovojo dėl aukščiausio posto. Kvietimo negavo ir premjeras Andrius Kubilius.

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min