Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 7d. 23:02

Dėl perrinkimo kovojantis A.Duda paskelbė karą užsienio žiniasklaidai

Andrzejus Duda
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Andrzejus Duda

Andrzejus Duda ir jo sąjungininkai turbūt būtų patenkinti, jei apie prezidento rinkimus Lenkiją informuotų vien propagandiniu įrankiu paversta TVP. Bet taip nėra, o valdantiesiems kritika labai nepatinka – tad kritiškesnė žiniasklaida, valdoma akcininkų užsienyje, dabar kaltinama šališkumu, skelbia „Politico“.

Rinkiminė kova Lenkijoje jau netrukus baigsis – antrasis prezidento rinkimų turas, kuriame susigrums A.Duda ir opozicijos kandidatas Rafalas Trzaskowskis, vyks jau sekmadienį.

Nuspėti, kas nugalės, iš esmės neįmanoma. Visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad už abu kandidatus pasiryžę balsuoti maždaug po lygiai lenkų.

Svarbi rinkimų baigtis

Vis dėlto pastarosiomis dienomis pastebimas nežymus R.Trzaskowskio spurtas, o tai spirgina padus A.Dudai ir valdančiajai Teisės ir teisingumo partijai (PiS).

Tulžies tiek daug, kad abu kandidatai nesutiko kartu dalyvauti priešrinkiminiuose debatuose. Pirmadienio vakarą A.Duda su tuščia vieta varžovui „diskutavo“ valstybinėje TVP, o R.Trzaskowskis – komercinėje TVN televizijoje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rafalas Trzaskowskis dalyvauja debatuose su savimi
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rafalas Trzaskowskis dalyvauja debatuose su savimi

Tokia antidiskusija, žinoma, yra platesnio politinio karo dėl žiniasklaidos dalis. Lenkija jau kelerius metus labai susiskaldžiusi, o priešpriešą tik didina ypač aštrus ir konkurencingas A.Dudos bei R.Trzaskowskio mūšis.

A.Dudos pralaimėjimo atveju gali iškilti grėsmė visai PiS vyriausybei – realu, kad būtų skelbiami pirmalaikiai rinkimai.

Rinkimų baigtis nulems, ar PiS, kuri iš Europos Komisijos yra sulaukusi kaltinimų teisės viršenybės principo pažeidimais, toliau laikys visus valdžios svertus Lenkijoje.

Negana to, kalbama, kad A.Dudos pralaimėjimo atveju gali iškilti grėsmė visai PiS vyriausybei – realu, kad būtų skelbiami pirmalaikiai rinkimai.

O jau pastarųjų atveju situaciją tikrai keistų per pirmąjį turą trečiąją vietą užėmusio ir Lenkijoje vis populiaresnio Szymono Holownios įkurtas naujas politinis judėjimas.

„Scanpix“ nuotr./Szymonas Holownia
„Scanpix“ nuotr./Szymonas Holownia

Kaltina Vokietiją kišimusi

A.Dudos rėmėjai praėjusį penktadienį su įniršiu reagavo į tai, ką populiariausias Lenkijos bulvarinis leidinys „Fakt“ išspausdino pirmajame puslapyje.

O laikraštis priminė, kad A.Duda kartą suteikė malonę nuteistam nusikaltėliui, kuris mušė savo dukrą ir ją išnaudojo. „Fakt“ paklausė: „Prezidente, kaip galėjote atleisti tokiam žmogui?“

Malonę, „Fakt“ teigimu, pedofilui A.Duda suteikė kovo mėnesį, kai jos paprašė nuteistojo šeima. Tai reiškė, kad įsakas, kuriuo vyrui nebuvo leidžiama matytis su savo šeima, buvo panaikintas – beje, nuteistasis gyvena tame pačiame name, kaip ir jo artimieji.

„Twitter“ nuotr./„Fakt“ viršeliai
„Twitter“ nuotr./„Fakt“ viršeliai

Ši istorija tikrai gali pakenkti A.Dudai, kuris visada stengiasi kalbėti apie tradicines vertybes – kur kas dažniau nei liberalesnis R.Trzaskowskis.

Antai pirmadienį prezidentas pasiūlė priimti konstitucinę pataisą, kuri uždraustų tos pačios lyties poroms įsivaikinti, nors, beje, R.Trzaskowskis tokiam draudimui ir pats pritarė. A.Duda per šią rinkimų kampaniją apskritai daug kalba apie tariamus LGBTQ bendruomenės piktus kėslus.

„Scanpix“ nuotr./Andrzejus Duda
„Scanpix“ nuotr./Andrzejus Duda

Bet dabar iškart rastas naujas taikinys – žinoma, leidinys „Fakt“ ir dvi jį valdančios kompanijos, šveicarų „Ringier Holding“ bei vokiečių „Axel Springer“.

„Ar Vokietijoje šaknų turinti kompanija „Axel Springer“ kuri valdo laikraštį „Fakt“, nori kištis į Lenkijos prezidento rinkimus? Ar vokiečiai nori rinkti Lenkijos prezidentą?“ – penktadienį paklausė A.Duda.

Jis panašiai užsipuolė ir Vokietijos dienraščio „Die Welt“, irgi priklausančio „Axel Springer“, korespondentą Varšuvoje Philippą Fritzą, esą palaikantį R.Trzaskowskį: „Šiandien, ponios ir ponai, matome dar vieną Vokietijos ataką per šiuos rinkimus.“

Apsižodžiavo su JAV ambasadore

Toks puolimas paskatino atsiliepti „Die Welt“ vyriausiąjį redaktorių Ulfą Poschardtą. Jis sekmadienį paskelbė viešą laišką, kuriuo apkaltino A.Dudą vykdant „propagandos kampaniją“ prieš šį laikraštį, „Axel Springer“ ir P.Fritzą.

„Kai puolami mūsų kolegos, mes 100 proc. juos palaikome ir ieškome būdo civilizuotai bendrauti“, – parašė U.Poschardtas.

Vis dėlto įtakingas Lenkijos teisingumo ministras Zbigniewas Ziobro jau leidžia suprasti, kad vyriausybė įvertins, ar leisti užsienio kompanijoms valdyti žiniasklaidos priemones šalyje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Zbigniewas Ziobro
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Zbigniewas Ziobro

„Turime iš lėto pradėti svarstyti žiniasklaidos padėtį Lenkijoje, nes negalime nereaguoti į tai, kas vyksta. Tikiuosi, kad po prezidento rinkimų padarysime tam tikras išvadas“, – pareiškė Z.Ziobro.

Kai puolami mūsų kolegos, mes 100 proc. juos palaikome ir ieškome būdo civilizuotai bendrauti

Negana to, valdantieji pyksta ne vien ant „Axel Springer“. PiS Europos Parlamente atstovaujanti Beata Mazurek tviteryje paskelbė, kad komercinė televizija TVN, priklausanti amerikiečių „Discovery“, yra susijusi su WSI – dabar jau panaikinta žvalgybos agentūra, kurią PiS kaltina ryšiais su komunistais.

Tada jau sureagavo ir JAV ambasadorė Lenkijoje Georgette Mosbacher, kuri pirmadienį ir anglų, ir lenkų kalbomis pareiškė: „Jums turėtų būti gėda už absoliutaus melo, kad TVN yra WSI, skleidimą. Tai nepritinka Lenkijos žmonių atstovui.“

Galiausiai oficiali Lenkijos parlamento paskyra „Twitter“ atsakė: „Politikas turi slėptis savo šalyje, nes sulojo užsienio šalies ambasadorius?“ Tokia žinutė, tiesa, buvo greitai ištrinta.

G.Mosbacher jau ne pirmą kartą turi ginti TVN nuo PiS spaudimo. Lenkijos vyriausybės padėtis šiuo atveju gana kebli, kadangi A.Duda siekia kaip įmanoma geriau sutarti su JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija.

Debatai su savimi

Įvaizdis žiniasklaidoje labai svarbus tiek A.Dudai, tiek R.Trzaskowskiui, nes, kaip jau minėta, nuomonių apklausos rodo, kad abiejų kandidatų šansai nugalėti yra labai panašūs.

A.Dudą aktyviai palaiko iš mokesčių mokėtojų pinigų išlaikoma valstybinė žiniasklaida, kaltinanti R.Trzaskowskį LGBTQ bendruomenei palankių idėjų skleidimu ir noru parduoti Lenkiją „žydų bei vokiečių interesams“.

„Scanpix“/AP nuotr./Rafalas Trzaskowskis
„Scanpix“/AP nuotr./Rafalas Trzaskowskis

R.Trzaskowskis pergalės atveju žada iš esmės pertvarkyti visuomeninę žiniasklaidą, kurios šališki ir nesubalansuoti reportažai užkliuvo ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos stebėtojams.

Tiesa, opozicijos kandidatą remia kitos žiniasklaidos priemonės. Pavyzdžiui, dienraštis „Gazeta Wyborcza“ spausdina milijoną kritiškos A.Dudos penkerių metų veiklos ataskaitos kopijų.

„Mes pažvelgiame į skandalus, į neišpildytus pažadus, į jo valdymo stilių ir į visus tuos dalykus, kuriuos Andrzejus Duda mielai pamirštų“, – rašo leidinys.

Dienraštis „Gazeta Wyborcza“ spausdina milijoną kritiškos A.Dudos penkerių metų veiklos ataskaitos kopijų.

O kadangi susiskaldymas toks akivaizdus, prezidentiniai debatai tapo neįmanomi. Kadangi prieš pirmąjį rinkimų turą TVP rengta diskusija A.Trzaskowskiui pasirodė vienašališka, dar vienuose valstybinės televizijos debatuose dalyvauti jis atsisakė.

A.Duda eteryje pasirodė vienas – kaip ir R.Trzaskowskis, kuris, tiesa, dalyvavo TVN ir kitų nepriklausomų žiniasklaidos priemonių organizuotuose debatuose. A.Duda pastarojoje diskusijoje pasirodyti nepanoro.

Komentarai: 10

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Šiuolaikiškos studijos

Video

00:47
01:15
00:57

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min