Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dešimt garsiausių mitų apie O.bin Ladeną

Osama bin Ladenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Osama bin Ladenas
Šaltinis: 15min
0
A A

CŽV projektas? Narkotikų verslo atstovas? Londono „Arsenal“ futbolo klubo fanas? Aplink prieš porą dienų nužudytą ir teroristų simboliu tapusį Osamą bin Ladeną susiformavo daugybė mitų. „The Guardian“ pateikia ir paneigia dešimt populiariausių mitų apie dar visai neseniai ieškomiausiu pasaulyje asmeniu buvusiu O.bin Ladeną.

1. O.bin Ladeną „sukūrė“ CŽV

O.bin Ladenas 1980-aisiais negavo jokio tiesioginio finansavimo ar apmokymų iš JAV. Lygiai taip pat ir jo pasekėjai. Afganistano mudžahedinai šiais dalykais dideliais kiekiais apsirūpindavo per Pakistano slaptąją tarnybą (ISI).

2. Jis paveldėjo didžiulius turtus

O.bin Ladenas buvo priverstas palikti visus savo grynuosius pinigus, kuriuos tik turėjo, kai 1991 metais iš Saudo Arabijos pabėgo į Pakistaną, o vėliau – į Sudaną. O.bin Ladeno šeima nusigręžė nuo jo. Be to, ir jo ypatingai turtingo milijardieriaus tėvo palikimas nebuvo padalintas į lygias dalis. Tačiau O.bin Ladenas turėjo svarbių kontaktų – jų dėka jis galėjo lengvai surinkti reikalingas sumas pinigų.

3. Jis buvo atsakingas už 1993 metų sprogdinimus Pasaulio prekybos centre

Tačiau O.bin Ladenas turėjo svarbių kontaktų – jų dėka jis galėjo lengvai surinkti reikalingas sumas pinigų.Manoma, kad pagrindinis šių sprogdinimų kaltininkas, Ramzi Yousefas greičiausiai dirbo Khaledui Sheikhui Mohammedui. Pastarasis tuo metu veikė nepriklausomai. Su „al-Qaeda“ K.S.Mohammedas dirbti pradėjo 1996 metais, tačiau net ir tada išlaikė atstumą tarp savęs ir O.bin Ladeno.

4. Pinigų jis užsitikrindavo iš narkotikų verslo

Šiems, nuolat į viešumą iškildavusiems, tvirtinimams jokių įrodymų neaptikta.

5. Jis niekada nerizikuodavo savo gyvybe

Skirtingai, nei kad pats kartais tvirtindavo, O.bin Ladenas iš mirštančio sovietų generolo nenukniaukė „AK-47“ šautuvo. Tačiau keletas liudininkų patvirtino, kad O.bin Ladenas dalyvavo pačiame kovų įkarštyje 1987 m. ir vėliau – Džalalabado mūšyje 1989 m.

6. Jis daug laiko praleido urvuose

1990-ųjų pabaigoje propagandos sumetimais O.bin Ladenas atsirinktus žurnalistus pakvietė susitikti su juo urvuose, netoli Tora Bora kalnų, rytų Afganistane. Tačiau išties O.bin Ladenas gyveno daug patogesnėje vietoje, netoli buvusio sovietų kolektyvo, kuris priklausė vietos karo vadui. Maždaug 1999 metais O.bin Ladenas persikėlė į namų kompleksą netoli Kandaharo. Kai buvo nužudytas, jis gyveno sąlyginai patogiame name Pakistane. Nėra jokių įrodymų, kad kada nors nuo 1999-ųjų iki 2011 metų jis būtų gyvenęs kur nors urvuose. Kiti „al-Qaedos“ vyresnieji vadai gyveno namuose su sustiprinta apsauga, kurie yra būdingi Afganistano gentinėms vietovėms.

7. Prieš tapdamas religingu, O.bin Ladenas buvo  pašėlęs paauglys, dalyvaudavęs vakarėliuose Beirute

Šiam teiginiui pagrįsti taip pat nėra jokių įrodymų. O.bin Ladenas buvo rimtas, drovus ir dievobaimingas jaunuolis. Jis vedė būdamas labai jaunas ir praleido neįprastai daug laiko studijuodamas Koraną.

8. Jis beveik numirė nuo inkstų ligos

Buvo pasirodę keletas pranešimų apie O.bin Ladeno problemas su insktais, tačiau jos tikrai nebuvo tokios rimtos, kad dėl jų jam būtų grėsusi mirtis. Manoma, kad jis turėjo problemų su nugara, mat O.bin Ladenas buvo aukštas – apie 1, 98 metrų ūgio. Šias problemas galėjo nulemti ir dėl sąlyginai sėslus jo gyvenimo būdas.

9. Jis slėpėsi Kašmyre, buvo čečėnų kovotojų grupių lyderis, yra atsakingas už smurtą Filipinuose bei Indonezijoje, organizavo 2004 m. išpuolius Madride ir turėjo platų pasekėjų tinklą Paragvajuje, Užsachario Afrikoje ir pietų Afrikoje

Visi šie tvirtinimai, per pastarąjį dešimtmetį pareikšti skirtingų valstybių vadovų ar slaptųjų tarnybų atstovų, neturėjo visiškai jokio pagrindo.

10. O.bin Ladenas buvo futbolo klubo „Arsenal“ fanas

Nepaisant pranešimų, esą fanai kažkada skandavo: „Osama, Osama, jis slepiasi Kabule, bet jis mylį „Arsenalą“, O.bin Ladenas nebuvo ištikimas šiaurės Londono futbolo klubo fanas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min