Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2012 liepos 27d. 15:25

Dešimt metų po talibų režimo žlugimo Afganistanas atsigręžia į socialinius tinklus

„Twitter“
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / „Twitter“
Nors prieš dešimtmetį Afganistane nuverstas Talibano režimas draudė naudotis šiuolaikinėmis technologijomis, esą prieštaraujančiomis islamo mokymui, dabar šioje šalyje klesti socialiniai tinklai, kuriuose savo žinutes noriai skelbia politikai, karo vadai ir netgi kovotojai.

Griežtosios linijos islamistai, vadovavę Afganistanui 1996-2001 metais ir draudę naudotis internetu, skelbdami jį esant Vakarų šalių propagandos įrankiu, dabar dažnai skelbia žinutes socialiniame tinkle "Twitter", skleisdami savo idėjas ir girdamiesi atakomis prieš NATO pajėgas.

Kovotojai nelinkę aiškinti, kodėl jų požiūris į internetą apsisuko 180 laipsnių, tačiau pernai nuvilnijusi Arabų pavasario sukilimai tapo savotišku žadintuvo skambučiu musulmonų pasaulyje, paskatinusiu pripažinti socialinių tinklų privalumus organizuojant masinius judėjimus ir skelbiant pranešimus, apeinant tradicines žiniasklaidos priemones.

Talibano atstovas Zabihullah Mujahidas sakė, kad jo judėjimas vis tiek uždraustų internetą arba bet kurį kitą žiniasklaidos kanalą, jeigu jis būtų naudojamas "ne islamiškiems" tikslams, tačiau kol kas kovotojai džiaugiasi, galėdami naudotis šiuolaikiškomis viešųjų ryšių priemonėmis.

Talibai įkūrė savo oficialų tinklalapį, kuriame skelbiami propagandiniai vaizdo įrašai, kuriuose vaizduojamos kovotojų operacijos prieš JAV ir NATO pajėgas Afganistane, įskaitant atakų ir sprogdinimų vaizdus.

"Afganistano Islamo Emyrato vadovybė laiko socialinius tinklus, ypač "Facebook", labai naudinga priemone bendrauti ir skelbti Islamo Emyrato pranešimus afganams, taip pat užsieniečiams", - H.Mujahidas sakė naujienų agentūrai AFP.

"Iš tiesų Islamo Emyrato kultūros reikalų komisija skatina mūsų žmones Afganistane ir už jo ribų naudotis socialiniais tinklais, platinant mūsų pranešimus afganų tautai, taip pat vakariečiams, - aiškino jis. - Žinome, kad "Twitter" labai populiarus tarp vakariečių, tad mes jį naudojame perduoti savo žiniai ir filosofijai įvairioms auditorijoms, įskaitant vakariečius."

Oficiali Afganistano statistika rodo, kad interneto ryšys per kompiuterius šalyje prieinamas apie 2 mln. žmonių arba mažiau nei 10 proc. gyventojų, tačiau šis skaičius didėja, o daug daugiau gali naršyti internete išmaniaisiais telefonais.

Socialinių rinklų vaidmuo Arabų pavasaryje įtikino jų galia vieną patyrusį Afganistano veikėją - buvusį karo vadą Abdul Rashidą Dostumą, kuris dabar turi oficialias "Facebook" ir "Twitter" paskyras, sakė jo padėjėjas Homayoonas Haqbeenas.

A.R.Dostumas daugelio laikomas Afganistano uzbekų mažumos, kurios dauguma narių gyvena šalies šiaurėje, lyderiu. Jis taip pat priklauso Nacionaliniam frontui - svarbiam politiniam aljansui, planuojančiam iškelti savo kandidatą per 2014 metų prezidento rinkimus.

Dabartinis šalies vadovas Hamidas Karzai pagal konstitucija nebegalės siekti būti perrinktas dar vienai kadencijai, tačiau veikiausiai pasiūlys savo įpėdinį ir jį palaikys.

Pasak H.Homayoono, A.R.Dostumas nori perteikti savo žinią jauniems, energingiems ir išsilavinusiems afganams, taip pat Vakarų šalių žmonėms.

"Mūsų dienomis matome, kad beveik visi aktyvūs politikai ir daugelis politika besidominčių afganų prisijungę prie "Facebook" arba "Twitter", - pažymėjo jis.

A.R.Dostumas suvokia, jog ir jis, ir Talibanas, savo žinią neturtingiems beraščiams afganams, sudarantiems gyventojų daugumą kaimiškose vietovėse, gali skelbti naudodamasis tradiciniais kanalais - vietos vyresniaisiais ir mulomis.

"Rengiame susitikimus ir mitingus kai kuriose provincijose, daugiausiai kaimo vietovėse, siekdami palaikyti ryšį ir kreiptis į žmones, kurie negali naudotis internetu", - nurodė H.Homayoonas.

Artėjant prezidento rinkimams 2014-aisiais - tais pačiais metais, kai iš Afganistano planuojama išvesti 130 tūkst. NATO karių - kai kurie jauni Afgano įstatymų leidėjai jau atsidarė savo "Facebook" paskyras.

"Man, parlamento narei, "Facebook" yra nuostabus įrankis bendrauti su žmonėmis. Man jis išties patinka - tai puikus įrankis politikams reklamuoti savo darbus ir asmenybes", - sakė įstatymų leidėja Houmaira Ayoubi.

"Džiaugiuosi matydama, kad tūkstančiai jaunų ir išsilavinusių afganų vyrų bei moterų Afganistane ir už jo ribų naudojasi "Facebook" ir "Twitter", diskutuodami apie politinę padėtį šalyje", - pridūrė ji.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Parašykite atsiliepimą apie 15min