Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Dešimtys tūkstančių baltarusių sekmadienį išėjo į Minsko gatves

Dešimtys tūkstančių opozicijos šalininkų sekmadienį išėjo į Minsko gatves, reikalaudami nutraukti autoritarinio lyderio Aliaksandro Lukašenkos valdymą, nors mieste buvo dislokuotos gausios jėgos struktūrų pajėgos ir buvo sulaikyti dešimtys žmonių.

Baltarusijoje jau ilgiau kaip tris savaites vyksta protestai po rugpjūčio 9-osios ginčijamų prezidento rinkimų, kuriuos pasiskelbė laimėjęs A.Lukašenka.

Tačiau jo pagrindinė varžovė opozicijos atstovė Sviatlana Cichanouskaja sako esanti tikroji jų nugalėtoja.

Naujienų agentūros AFP žurnalisto ir vietos žiniasklaidos vertinimu, į sekmadienio protestą susirinko daugiau kaip 100 000 žmonių, ir savo dydžiu jis prilygo ankstesnių savaitgalių demonstracijoms, didžiausioms nepriklausomos Baltarusijos istorijoje.

Minia susirinko prie oficialios A.Lukašenkos rezidencijos Nepriklausomybės rūmų, kuriuos saugojo riaušių policija ir specialiosios pajėgos, palaikomos snaiperių ant stogo.

Sekmadienio mitingas įvyko minint 66-ąjį A.Lukašenkos gimtadienį, o protestuotojai nešė savotiškas rankų darbo „dovanas“, įskaitant kartoninį tualetą su užrašu, raginančiu autoritarinį lyderį „nuleisti save“, karstą su užrašu „Politinis lavonas“ ir tarakono nuotrauką – opozicija taip yra praminusi prezidentą.

Žmonės nešė gėles ir simbolines dovanas ant žemės priešais aukštą barjerą, kurį saugojo riaušių policija, aprūpinta šalmais ir skydais.

Tai buvo „drąsiausias pilietinio nepaklusnumo demonstravimas per tris protestų savaites“, pranešė opozicijos leidinys „Naša Niva“.

A.Lukašenka atsisako derėtis

Baltarusijos opozicijos įkurtos Koordinacinės tarybos prezidiumo narė Maryja Kalesnikava veltui prašė įleisti ją į rezidenciją deryboms.

Su protestuotojais pasikalbėti išėjo A.Lukašenkos patarėjas Mikalajus Latyšonakas, pareiškęs, kad su opozicija lyderis nesiderės.

„Telegram“ kanalas, susijęs su A.Lukašenkos spaudos tarnyba, paskelbė jo nuotrauką, kurioje jis matomas su neperšaunama liemene ir laikantis ginklą; teigiama, kad jis buvo nufotografuotas rūmuose, kol protestuotojai buvo lauke.

Protestuotojai pradėjo skirstytis vakare, ėmus smarkiai lyti. Riaušių policija taip pat pradėjo stumti protestuotojus nuo rūmų.

Tūkstančiai žmonių susirinko į panašius mitingus ir kituose Baltarusijos miestuose, pranešė vietos žiniasklaida.

„Taikos ir nepriklausomybės žygis“ Minske prasidėjo sekmadienį 14 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, o milicija pradėjo sulaikyti žmones beveik iškart jam prasidėjus, žmonėms mėginant pasiekti centrinę Nepriklausomybės aikštę.

Protestuotojų kolonos ėjo per centrą, nešdamos plakatus ir istorines šalies baltai raudonai baltas vėliavas, o automobilių vairuotojai juos palaikydami spaudė garso signalus.

Vienas iš demonstrantų, 33-ejų Mikalajus, pasakojo, kad buvo sulaikytas per ankstesnį protestą ir kad buvo sumuštas.

„Viską skauda, – kalbėjo jis. – Bet aš ir vėl išėjau, kad mūsų Baltarusija būtų laisva.“

„Turime kaupti jėgas ir šitaip išeiti kiekvieną savaitę, kol Lukašenka išeis“, – sakė kita demonstrantė, 70-metė Maryja.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Tūkstančiai protestuotojų Baltarusijoje „sveikina“ A.Lukašenką su gimtadieniu: pranešta apie pirmus sulaikymus
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Tūkstančiai protestuotojų Baltarusijoje „sveikina“ A.Lukašenką su gimtadieniu: pranešta apie pirmus sulaikymus

Kaip pranešė valstybinė naujienų agentūra BelTA, remdamasi Vidaus reikalų ministerijos informacija, per pirmąsias dvi protesto valandas buvo sulaikyti 125 žmonės. Dauguma jų kaltinami dalyvavę nesankcionuotuose masiniuose protestuose. Trys asmenys buvo sulaikyti dėl milicijos automobilio apgadinimo, teigė ministerija.

VIDEO: Link Minsko centro, kur būriavosi dešimtys tūkstančių protestuotojų, sekmadienį pajudėjo šarvuota karinė technika

Nepaisant didelių saugumo pajėgų, atmosfera išliko rami ir šventiška.

Tuo metu per 360 Baltarusijos sportininkų, tarp jų keli olimpiniai medalininkai, pasirašė atvirą laišką, kuriuo smerkia balsų klastojimą per prezidento rinkimus ir ragina surengti naują balsavimą.

„Morališkai bankrutavęs“

Tuo metu šeštadienį Baltarusijos valdžia atšaukė žurnalistų, dirbančių keliose užsienio žiniasklaidos priemonėse, akreditaciją.

Kelios užsienio žiniasklaidos priemonės, įskaitant AFP, britų transliuotoją BBC ir „Laisvosios Europos radiją/Laisvės radiją“ (Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL), pranešė apie kelių jų žurnalistų akreditacijų atšaukimą.

Vyriausybės pareigūnas nurodė, kad toks sprendimas priimtas atsižvelgus į „kovos su terorizmu“ priežastis. Vokietija ir JAV jį pasmerkė.

Vokietijos vyriausybės atstovas sekmadienį sakė, kad į Užsienio reikalų ministeriją bus iškviestas Baltarusijos ambasadorius, kuriam bus pareikštas protestas prieš šį žingsnį.

S.Cichanouskaja režimo sprendimą atšaukti vakarietiškos žiniasklaidos akreditacijas pavadino „dar vienu ženklu, kad šis režimas yra morališkai bankrutavęs“.

Keli protestus nušvietę žurnalistai buvo sulaikyti, o milicija konfiskavo atminties korteles iš fotografų kamerų.

Valdžia ne kartą buvo nutraukusi prieigą prie interneto, todėl nepriklausomai žiniasklaidai buvo sunkiau pranešti apie demonstracijas.

V.Putinas žada paramą

Europos lyderiai paragino A.Lukašenką užmegzti dialogą su opozicija, o S.Cichanouskajos šalininkai įkūrė Koordinacinę tarybą, kad organizuotų taikų valdžios perdavimą.

Prieš prasidedant sekmadienio protestams, A.Lukašenka telefonu kalbėjosi su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, kuris pasveikino jį su gimtadieniu.

Kremlius sakė, kad jiedu sutarė susitikti Maskvoje artimiausiomis savaitėmis ir dar kartą patvirtino ketinimus stiprinti Baltarusijos ir Rusijos ryšius, o V.Putinas praėjusią savaitę pažadėjo karinę paramą A.Lukašenkai, jei to prireiks.

Per tris paras po rinkimų buvo areštuota apie 7 tūkst. žmonių, šimtai nukentėjusiųjų buvo hospitalizuoti, keli žmonės žuvo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius