15min be reklamos
Publikuota 2022 09 26, 19:44

Didėjant įtampai su Vakarais, Irane dešimtą naktį tęsėsi protestai

Irano pareigūnai iš viso sulaikė daugiau kaip 1,2 tūkst. protestuotojų, slopindami jau dešimtą naktį trunkančius neramumus, kuriuos sukėlė pasipiktinimas, apėmęs šalį po moralės policijos arešto mirus jaunai kurdei Mahsai Amini, pirmadienį pranešė pareigūnai.
Po Mahsos Amini mirties Iraną drebina protestai
Po Mahsos Amini mirties Iraną drebina protestai / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Oficialiais duomenimis, nuo neramumų pradžios žuvo mažiausiai 41 žmogus. Dauguma žuvusiųjų – protestuotojai, tačiau yra ir žuvusių saugumo pajėgų narių. Kiti šaltiniai teigia, kad tikrasis žuvusiųjų skaičius yra didesnis.

22 metų M.Amini mirė kelios dienos po to, kai buvo sulaikyta, nes esą pažeidė taisykles, pagal kurias privaloma dėvėti gerai priglundantį hidžabą. Pagal šias taisykles, be kita ko, draudžiama dėvėti suplėšytus džinsus ir ryškiaspalvę aprangą.

Įtampa tarp Teherano ir Vakarų valstybių išaugo, Vokietijai iškvietus Irano ambasadorių, o Europos Sąjungai pareiškus protestą dėl „plataus masto ir neproporcingo jėgos panaudojimo“. Teheranas savo ruožtu iškvietė Jungtinės Karalystės ir Norvegijos atstovus.

Osle įsikūrusios organizacijos „Irano žmogaus teisės“ (IHR) išplatintose nuotraukose matyti naktį visame Irane vėl įsiplieskę protestai, kai minia Teherane šaukė „mirtis diktatoriui“, ragindama nutraukti daugiau kaip tris dešimtmečius trunkantį 83 metų aukščiausiojo lyderio ajatolos Ali Khamenei valdymą.

„Moteris, gyvybė, laisvė!“ – skandavo minios, protestuotojoms demonstratyviai deginant hidžabus laužuose ir liepsnojančiuose šiukšlių konteineriuose – šis šūkis skambėjo per solidarumo protestus visame pasaulyje, įskaitant savaitgalį vykusius Londone ir Paryžiuje.

Neseniai naujienų agentūros AFP paskelbtuose vaizdo įrašuose matyti, kad riaušėms malšinti skirta ekipuote aprūpinti pareigūnai mušė protestuotojus lazdomis, o studentai nuplėšė dideles aukščiausiojo lyderio ir jo pirmtako ajatolos Ruhollah Khomeini nuotraukas.

Per didžiausius per beveik trejus metus Irane vykstančius protestus saugumo pajėgos naudojo ne tik vandens patrankas, bet ir kovinius šaudmenis, o protestuotojai mėtė akmenis, padeginėjo policijos automobilius ir viešuosius pastatus.

IHR teisių gynimo grupė sekmadienį pranešė, kad žuvo mažiausiai 57 protestuotojai.

Remiantis valstybinės žiniasklaidos pranešimais, kuriuose cituojami įvairūs pareigūnai, bendras suėmimų, apie kuriuos pranešta oficialiai, skaičius viršijo 1,2 tūkstančio. Iš jų apie 450 užregistruota šiaurinėje Mazandarano provincijoje, daugiau kaip 700 – šeštadienį kaimyninėje Gilano provincijoje ir dešimtys – keliuose kituose regionuose.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min