Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Didžiausi pastarųjų metų išpuoliai Skandinavijoje

Norvegijos sostinę sudrebino sprogimas.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Norvegijos sostinę sudrebinęs kruvinas išpuolis privertė prisiminti ir kitus pastarųjų metų teroro aktus Skandinavijos šalyse.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Nors Skandinavijos kraštai nėra pagrindinis organizuoto terorizmo tikslas, tačiau ir čia praeityje įvykdyta kruvinų atakų, rašo tinklalapis tvn24.pl.

1999 metų birželio 28 diena, Švedija. Žurnalistų pora ir jų aštuonmetis sūnus buvo sužeisti sprogus jų automobiliui Stokholmo priemiestyje. Kiek anksčiau buvo gautas grasinimas iš neonacių organizacijos dėl švedų dienraštyje „Ezpressen“ išspausdintų tyrimo rezultatų apie leidyklą Milane, kuri platino muziką, šlovinančią „baltąją rasę“.

2002 metų spalio 11 diena, Suomija. Septyni asmenys, tarp jų ir savižudis sprogdintojas, žuvo, o 80 buvo sužeista per išpuolį prekybos centre Vanta mieste į šiaurę nuo Helsinkio. Sprogdinimo, kurį įvykdė 19 metų chemijos studentas, motyvai nebuvo nustatyti.

2006 metų rugsėjo 17 diena, Norvegija. Iš automatinių ginklų apšaudytas sinagogos fasadas Osle, aukų išvengta. Sulaikyti trys asmenys, taip pat įtariami rengę išpuolius prieš JAV ir Izraelio ambasadas Norvegijos sostinėje.

2008 metų gruodžio 31 diena, Danija. Du Izraelio piliečiai buvo nušauti spaudos centre Odense. Išpuolį įvykdęs palestinietis aiškino taip pasielgęs dėl Izraelio ir Palestinos konflikto. Jis 2010 metais buvo nuteistas kalėti 10 metų.

2010 metų rugsėjo 10 diena, Danija. Atsitiktinis sprogstamųjų medžiagų sprogimas čečėnų kilmės belgo rankose viešbutyje Kopenhagoje. Šis žmogus buvo nuteistas dėl išpuolio prieš dienraštį „Jyllands-Posten“, kuris 2005 metais paskelbė kontraversiškas Mahometo karikatūras, rengimą.

2010 metų gruodžio 11 diena, Švedija. Iš Irako kilęs švedas žuvo Stokholme sprogus sprogstamosioms medžiagoms, kurias jis vežė. Buvo sužeisti du atsitiktiniai praeiviai. Sprogdintojas apie savo ketinimus paskelbė keliomis minutėmis anksčiau ir teigė, kad tai atsakas į „karą prieš islamą“, kurį Švediją vykdo daugiausia Afganistane.

1986 metų vasario 28 diena, Švedija. Šis įvykis įvyko gerokai anksčiau, tačiau iki šiol prisimenamas kaip itin įžūlus, iki galo neatskleistas nusikaltimas. Stokholmo centre per pasivaikščiojimą su  žmona buvo nužudytas Švedijos ministras pirmininkas Olofas Palmė. Nusikaltėlis šovė premjerui į nugarą. O.Palmė netrukus mirė ligoninėje.

Iki šiol galutinai nėra aišku, kas nužudė Švedijos vyriausybės vadovą. Nors premjero našlė, kuri vienintelė matė nusikaltimą, kaip žudiką atpažino smulkų kriminalinį nusikaltėlį Christerį Petterssoną, tačiau Stokholmo apeliacinis teismas 1989-aisiais panaikino jam pirmosios instancijos teismo skirtą nuosprendį.

C.Petterssonas 2004-aisiais mirė. Jis pažįstamiems ir žurnalistams ne kartą prisipažino nužudęs U. Palmę, tačiau, remiantis Švedijos įstatymais, to nepakanka nei tam, kad jis būtų nuteistas, nei naujam procesui.

O.Palmė nuo 1969 iki 1976 metų ir nuo 1982-ųjų iki nužudymo buvo Švedijos premjeras. Jis tarptautinėje arenoje išgarsėjo kaip aršus JAV karo Vietname kritikas bei apartheido režimo Pietų Afrikoje priešininkas.

Komentarai
Parašykite atsiliepimą apie 15min