Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Didžiausios terorizmo grėsmės, pasaulio laukiančios 2017-aisiais

Į „Islamo valstybės“ propagandą įtraukti vaikai
„Islamo valstybės“ video kadras / Į „Islamo valstybės“ propagandą įtraukti vaikai
Šaltinis: 15min
4
Skaitysiu vėliau
A A

2016-aisiais metais terorizmas skaudžiai palietė Belgiją, Prancūziją, Vokietiją, o visai neseniai – ir Turkiją. „The Straits Times“ skelbia keturis iššūkius, su kuriais pasaulis susidurs 2017-aisiais.

Pralaimėdama namuose „Islamo valstybė“ rengs daugiau atakų užsienyje

Kova su „Islamo valstybe“ plečiasi, todėl džihadistų Irake, Sirijoje bei Libijoje kontroliuotos teritorijos susitraukė trečdaliu ir manoma, kad jos trauksis toliau. Tačiau, nepaisant to, grupuotė pasaulyje siautėja su didele jėga.

„Islamo valstybė“ yra sukūrusi stiprų tinklą užsienyje, kuris funkcionuoja nepaisant to, kiek teritorijų ji yra užėmusi.

„Islamo valstybė“ yra sukūrusi stiprų tinklą užsienyje, kuris funkcionuoja nepaisant to, kiek teritorijų ji yra užėmusi. Manoma, kad šis tinklas bus stiprinamas ypač dėl to, kad demonstruojant savo galią būtų galima pritraukti naujų narių.

Mažėjančios kontroliuojamos teritorijos vers grupuotę dažniau rengti atakas ne tik Artimuosiuose Rytuose, bet ir Europoje ir net JAV.

Baisiausia yra tai, kad šiais išpuoliais grupuotė sieks parodyti, jog jai nereikia fiziškai kontroliuoti teritorijos, kad sėtų terorą.

Stiprės konkurencija tarp „Al Qaeda“ ir „Islamo valstybės“

Praėjusiais metais žiniasklaidos antraštėse mirgėjo „Islamo valstybės“ pavadinimas, tai erzino ir tebeerzina „Al Qaeda“, kuri į šį iššūkį atsako vis agresyviau.

Abi organizacijos yra paskelbusios karą Vakarams, tačiau jų strategijos yra visiškai skirtingos ir jos konkuruoja dėl to, kuri ryškesnė šioje kovoje. Nėra pagrindo manyti, kad 2017-aisiais šios grupuotės susitaikys.

„Twitter“ nuotr./„al Qaeda“ teroristai
„Twitter“ nuotr./„Al Qaeda“ teroristai

„Al Qaeda“ neseniai išleido du komunikatus, kuriuose paragino rengti daugiau išpuolių Vakaruose. Nors „Islamo valstybė“ tokių išpuolių suorganizavo daugiau, pastebima, kad šios grupuotės rungiasi ir šios rungtynės bei abipusė trintis tik augs.

„Islamo valstybės“ vadovai žino, kad, norėdami pralenkti „Al Qaeda“, jie turi surengti didesnę ataką, nei buvo įvykdyta 2001 metų rugsėjo 11-ąją JAV.

Teroristinės atakos taps sudėtingesnėmis

Keli smūgiai skirtingose, žmonių sausakimšose vietose – tokias teroristines atakas pergyveno Briuselis. Prognozuojama, kad šią taktiką teroristai naudos vis dažniau.

„Al Qaeda“ ir „Islamo valstybė“ stengsis palaikyti savo įvaizdį, tad jų išpuoliai taps vis žiauresniais ir labiau apgalvotais. Įvaizdžio stiprinimas padės grupuotėms pritraukti vis daugiau naujų narių.

Teroristai gali pasitelkti ne tik galingesnius sprogmenis, bet ir cheminį, biologinį ar net branduolinį ginklą.

Kovotojai Irake ir Sirijoje išbandė naujų technologijų ir ši patirtis gali būti panaudota rengiant išpuolius Vakaruose. Pavyzdžiui, Irake džihadistai bombas skraidina dronais, kurie yra pajėgūs nugabenti galingus sprogmenis, padarančius itin daug žalos.

Irake ir Sirijoje ekstremistai naudoja per nuotolį valdomus automobilius, kuriais gabenami sprogmenys – jiems nebereikia savižudžių sprogdintojų.

Kraštutinių dešiniųjų agresyvumas augs

Auga ne tik islamistų grupių sėjamas teroras, galvas kelia ir kraštutinės dešinės grupės.

Daugybė ksenofobiškų populistinių judėjimų agresyviau įrodinėja savo tiesą.

Dešiniojo sparno ekstremistų grupuotės tapo aktyvesnėmis ne tik Europoje, bet ir JAV. Pavyzdžiui, po referendumo dėl Didžiosios Britanijos išstojimo iš Europos Sąjungos, britų policija fiksavo 40 proc. išaugusį neapykantos nusikaltimų skaičių.

„Facebook“ nuotr./JAV neonaciai D.Trumpo pergalę prezidento rinkimuose šventė nacių saliutais
„Facebook“ nuotr./JAV neonaciai D.Trumpo pergalę prezidento rinkimuose šventė nacių saliutais

Panašios tendencijos pastebimos JAV po Donaldo Trumpo išrinkimo prezidentu.

Nors kraštutinių dešiniųjų įvykdytos atakos savo padaryta žala neprilygsta džihadistų, jos sėja paniką ir baimę tarp gyventojų. Tiesa, jos gali tapti kur kas kruvinesnėmis už buvusias, jei kraštutiniai dešinieji sumanytų vienytis.

Komentarai: 4
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min