Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2017 08 15, 10:31

Didžioji Britanija po „Brexit“ gali siekti laikinos muitų sąjungos

Didžioji Britanija gali siekti laikinos muitų sąjungos su Europos Sąjunga po „Brexit“, antradienį pranešė šalies vyriausybė, besirengianti paskelbti pirmųjų detalių pasiūlymų dėl būsimos partnerystės.
Didžiosios Britanijos ir Europos Sąjungos vėliavos
Didžiosios Britanijos ir Europos Sąjungos vėliavos / „Scanpix“/AP nuotr.

Britanija teigia, kad jos narystė ES muitų sąjungoje, šiuo metu leidžianti be muitų judėti prekėms, nutrūks kartu su šalies naryste bendrojoje rinkoje, kai Jungtinė Karalystė 2019-ųjų kovą išstos iš Bendrijos.

Britanijos išstojimo iš ES reikalų departamentas skelbia, jog šalis sieks susitarti dėl „laikino įgyvendinimo laikotarpio“, kad būtų užtikrintas aiškumas verslui ir kad būtų galima būtų sutarti dėl naujos muitų tvarkos.

„Vienas iš galimų variantų būtų laikina muitų sąjunga tarp JK ir ES“, – prieš visos ataskaitos paskelbimą vėliau antradienį išplatintame pareiškime nurodė departamentas.

Ekspertai ne kartą perspėjo, kad bus itin sunku susitarti dėl naujo ES ir JK laisvosios prekybos sutarimo prieš Britanijai paliekant bloką, juolab kad Briuselis iki šiol atsisakė pradėti prekybos derybas.

Briuselis mano, kad pirmiausia reikia susitarti dėl kitų trijų klausimų – Britanijos finansinių įsipareigojimų Briuseliui, Britanijoje gyvenančių ES šalių piliečių ir Bendrijoje gyvenančių britų teisių, taip pat dėl Airijos Respublikos sausumos sienos su JK priklausančia Šiaurės Airija statuso.

Tačiau Britanija savo pasiūlymų sienos klausimu skelbs trečiadienį, prieš mėnesio pabaigoje Briuselyje vyksiantį trečiąjį „Brexit“ derybų raundą.

Pareigūnai Londone mano, kad sienos klausimais yra glaudžiai susijęs su muitų klausimu. Po „Brexit“ Airijos siena bus vienintelė Britanijos sausumos siena su ES. Nuogąstaujama, kad sugrąžinus pasienio patikrą gali būti paveikti trapi taikos pusiausvyra Šiaurės Airijoje.

Britanijos narystė ES muitų sąjungoje neleidžia šaliai pačiai sudaryti prekybos sutarčių, ir britų vyriausybė antradienį pareiškė, kad ši laisvė yra itin svarbi planams dėl tolesnių veiksmų po „Brexit“.

„Laikinuoju laikotarpiu, dėl kurio bus deramasi su Briuseliu, Britanija derėsis dėl naujų prekybos susitarimu su likusiu pasauliu“, – pareiškė minėtas departamentas.

„Mūsų tikslas – užsitikrinti kaip galima sklandesnę prekybą su ES bei galimybę sudaryti prekybos sutartis su likusiu pasauliu“, – nurodoma departamento pranešime.

Tačiau opozicinės Leiboristų partijos parlamentaras Chrisas Leslie iš aktyvistų grupės „Atvira Britanija“, pareiškė, kad toks pasiūlymas yra „aukščiausio lygio svajonė“.

„Fantazuojame apsimesdami, kad galime turėti pačią laisviausią ir sklandžiausią prekybą su mūsų didžiausia partnere tuo metu, kai vyriausybė ketina išvesti Britaniją iš muitų sąjungos“, – sakė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min