Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 16d. 20:37

Didžiojo dvidešimtuko atstovai tariasi dėl vandenynų taršos plastiku mažinimo

Kirai, žuvėdros neretai prisilesa plastiko. Tačiau ančių snapai yra labai jautrūs, todėl mokslininkai stebisi, kaip jos plastiko neatpažįsta
123RF.com nuotr. / Kirai, žuvėdros neretai prisilesa plastiko. Tačiau ančių snapai yra labai jautrūs, todėl mokslininkai stebisi, kaip jos plastiko neatpažįsta

Dvidešimties didžiausių valstybių atstovai sekmadienį susirinko Japonijoje susitarti dėl plastiko atliekų vandenynuose mažinimo bei aptarti energetinio saugumo klausimus po išpuolių prieš naftos tanklaivius Omano įlankoje.

Japonija „pasiūlė veiksmingą sistemą“, skirtą mažinti plastiko atliekų kiekį jūrose ir vandenynuose, apimančią besivystančias ir mažiau išsivysčiusias šalis, kurią palankiai įvertino kitos aplinkos ir energetikos ministrų susitikimo dalyvės, vėlų šeštadienį vakarą žurnalistams pareiškė Japonijos aplinkos ministras Yoshiaki Harada.

Tarša plastiku tampa vis didėjančia tarptautine problema, ypač po to, kai Kinija ir kitos šalys uždraudė importuoti plastiko atliekas iš užsienio.

Po draudimo daugelyje šalių, įskaitant Japoniją, ėmė kauptis plastiko atliekos.

Tarp daugelio susirūpinimą keliančių dalykų yra mikroplastiko – nedidelių suirusių atliekų gabalėlių, kuriuos sunku surinkti, kai jie patenka į vandenį, – klausimas.

Mikroplastikas paprastai absorbuoja kenksmingus chemikalus ir kaupiasi žuvyse, paukščiuose ir kituose gyvūnuose.

Pasiūlymas, pateiktas dviejų dienų susitikime Karuizavos centriniame kalnų kurorte, taptų pirmuoju reglamentu, skirtu sumažinti taršą plastiku vandenynuose ir tikimasi, kad jis bus įtrauktas į vėliau sekmadienį paskelbtą bendrą G20 ministrų pranešimą.

Pagal numatomą susitarimą, G20 narės įsipareigotų siekti sumažinti vandenynus teršiančių plastiko atliekų kiekį ir reguliariai praneštų apie pasiektą pažangą, teigiama Japonijos žiniasklaidoje.

Jei būtų susitarta dėl tarptautinės plastiko atliekų vandenynuose mažinimo sistemos, tai būtų „pirmasis žingsnis sprendžiant šį klausimą“, – pareiškė aplinkosaugos organizacijos „Greenpeace“ Japonijoje atstovas Hiroaki Odachi.

„Visgi atsižvelgiant į kritinę vandenyno taršos plastiku padėtį, būtina skubiai parengti teisiškai privalomus veiksmų planus su aiškiais terminais ir tikslais“, – pridūrė jis.

Kampanijos šalininkai teigia, jog atsižvelgiant į tai, kad apytikriai perdirbama vos 9 proc. pagaminto plastiko, vienintelis ilgalaikis plastiko atliekų krizės sprendimas yra tai, kad įmonės gamintų, o vartotojai vartotų mažiau.

Japonijos pramonės ministras Hiroshige Seko, kuris pirmininkauja diskusijoms kartu su Y.Harada, šeštadienį pareiškė, jog Japonijos verslininkai jau nuo balandžio pradėtų imti mokestį už vienkartinius maišelius.

Daugelis pasaulio šalių jau ima mokestį už vienkartinius maišus arba uždraudė juos visiškai.

Kalbėdamas apie energetinį saugumą, H.Seko pareiškė, kad Tokijas „su nerimu stebi kažkieno organizuotus išpuolius prieš naftos tanklaivius“.

„Pasaulinio energetinio saugumo požiūriu tarptautinė bendruomenė turi kartu spręsti šią situaciją“, – posėdyje pareiškė H. Seko ir pridūrė, jog ministrai sutiko, kad svarbu užtikrinti stabilų energijos tiekimą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Parašykite atsiliepimą apie 15min