Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Didžiulės minios Kambodžoje gedi mirusio karaliaus Norodomo Sihanouko

Kambodža gedi mirusio karaliaus Norodomo Sihanouko
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Kambodža gedi mirusio karaliaus Norodomo Sihanouko
Šaltinis: BNS
0
A A

Gedėtojų jūra penktadienį užtvindė Kambodžos sostinės gatves – šalis laidoja savo gerbiamą buvusį karalių Norodomą Sihanouką, kuris buvo svarbus savo šalies veikėjas šešis audringus jos istorijos dešimtmečius.

Šimtai tūkstančių kambodžiečių, vilkinčių juodai ir baltai, atiduoti paskutinės pagarbos monarchui pradėjo rinktis dar prieš aušrą. Daugelis jų verkė ir rodydami pagarbą buvo sudėję rankas.

Karalius nuo širdies smūgio mirė spalio mėnesį, Pekine, būdamas 89 metų amžiaus.

Gedėtojų legionai laukė pakraščiuose gatvių, kuriomis lėtai judėjo procesija, apsupta tradiciniais kostiumais vilkinčių rūmininkų.

N.Sihanoukas, kuris iš šešių santuokų turėjo 14 vaikų, 2004 metais atsisakė sosto. Kambodžai jis vadovavo šešis dešimtmečius, per kuriuos šalis tapo nepriklausoma nuo Prancūzijos, išgyveno pilietinį karą, žudikišką raudonųjų khmerų režimą. Pats karalius dar patyrė tremtį, bet galiausiai rado ramybę.

Daugelis vyresnio amžiaus kambodžiečių priskiria jam nuopelnus už retą politinio stabilumo laikotarpį 6-ajame ir 7-ajame dešimtmečiuose po nepriklausomybės, kol 8-ajame dešimtmetyje pasirodė raudonieji khmerai.

Per jų teroro viešpatavimą žuvo iki 2 mln. žmonių, tarp jų – penki paties N.Sihanouko vaikai. Tačiau net ir tapęs maoistų judėjimo marionete, monarchas niekada neprarado savo žmonių pagarbos.

„Jis padarė šaliai didelių dalykų. Aš jį labai myliu. Tikrai liūdžiu dėl to, kad jį praradome“, – sakė 70-metis Suonas Tochas, kuris su šeima laukė netoli rūmų, laikydamas velionio karaliaus nuotrauką.

N.Sihanouko našlė Monique braukdama ašaras ėjo paskui auksinį karstą, nešamą iš karališkųjų rūmų Pnompenyje. Ją lydėjo jųdviejų sūnus karalius Norodomas Sihamoni.

101 šūvio saliutu buvo pradėta procesija buvusiam karaliui pagerbti, kurį į sostą pasodino dar prancūzai, sulaukusį vos 18 metų, ir kuris greitai virto apdairiu politinio išgyvenimo meistru.

Procesijos priekyje du vienuoliai važiavo ant mitinio paukščio pavidalo platformos. Monarcho palaikai per sostinę buvo vežami į specialiai pastatytą krematoriumą miesto parke.

Stebėtojai sako, kad N.Sihanouko mirtis tikriausiai dar labiau sumažins monarchijos įtaką šalyje, kur šiuo metu – taikos periodas, bet dominuoja premjeras Hunas Senas, kurio vyriausybė yra nuolat kaltinama politinių laisvių slopinimu ir blogu elgesiu su kovotojais už teises.

Priešingai nei tėvas, dabartinis karalius N.Sihamoni, kuris į sostą atsisėdo 2004-aisiais, ėmėsi tylesnio vaidmens Kambodžos gyvenime. Jis pirmenybę teikia savo reprezentacinėms pareigoms ir stengiasi nesikišti į politines kovas, kurios buvo būdingos ilgam N.Sihanouko valdymui.

„Sihamoni neturi vaikų. Rojalistų partija iškrikusi“, – sakė istorikas ir Kambodžos ekspertas Davidas Chandleris.

Pastaruosius tris mėnesius N.Sihanouko palaikai, balzamuoti padedant kinų ekspertams, buvo pašarvoti karališkuosiuose rūmuose, kur velioniui paskutinę pagarbą reiškė užsienio lyderiai ir visuomenės nariai.

Palaikai kremacijos vietoje bus laikomi iki pirmadienio, kol įvyks religinės ceremonijos ir su velioniu atsisveikins žmonės. Pirmadienį velionio našlė ir karalius N.Sihamoni turi uždegti laidotuvių laužą.

Kremavimo ceremonijoje turi dalyvauti ir užsienio valstybių atstovai, tarp jų – Prancūzijos premjeras Jeanas-Marcas Ayrault, Japonijos princas Akishino ir kelių Pietryčių Azijos valstybių lyderiai.

Po kremavimo N.Sihanouko palaikai, pagal jo paties pareikštą norą, bus sudėti į aukso spalvos urną, kuri bus laikoma stūpoje karališkuosiuose rūmuose.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Kambodža
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min