Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dienoraščiai iš Vakarų Kranto: Palestiną drasko nausėdijos

Izraelio nausėdijos Vakarų Krante
Gabrielės Tervidytės ir Jono Ohmano nuotr. / Izraelio nausėdijos Vakarų Krante
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Dienoraščiuose iš Vakarų Kranto jau kalbėjome apie palestiniečių pabėgėlių problemą, taikos procesą, Vakarų Krantą ir Izraelį skiriančią sieną ir kitus, labiau buitinius dalykus, kuriuos patyrėme savo vizito metu. Manome, kad prieš baigiant šią straipsnių ir įspūdžių seriją, pats laikas pakalbėti apie dar vieną labai didelę problemą.

Ši problemai yra laikoma vienu iš pagrindinių trukdžių sėkmingoms taikos deryboms ir nepriklausomos Palestinos valstybės įkūrimui. Tai – nelegalios Izraelio nausėdijos okupuotose Palestinos teritorijose.

Beje, juk žinote, kodėl okupuotos teritorijos yra daugiskaita? Nėra vientisos okupuotos teritorijos – šiuo metu galima Palestina yra padalinta į tris formalias dalis – dvi iš jų vadinamos okupuotomis – Rytų Jeruzalė ir Vakarų Krantas, o trečia patiria absoliučią blokadą (formaliai, ji nėra okupuota) – Gaza.

Nuo 1967 m. Izraelis įsteigė daugiau nei 100 nausėdijų Vakarų Krante. Taip pat yra dar apie 100 vadinamųjų nausėdijų forpostų – mažesnių neautorizuotų nausėdijų, kurių nepripažįsta net Izraelio valdžia, tačiau vis tiek remia jų statymą. Nausėdijos buvo įkurtos dideliuose iš palestiniečių nusavintuose žemės plotuose, o tai prieštarauja tarptautinei humanitarinei teisei.

Šiuo metu Vakarų Krante ir Rytų Jeruzalėje esančiose nelegaliose nausėdijose gyvena gerokai daugiau nei pusė milijono naujakurių. Oslo taikos proceso pradžioje 1993 m. Vakarų Krante buvo vos virš 100 tūkst. naujakurių.

Gabrielės Tervidytės ir Jono Ohmano nuotr./Izraelio nausėdijos Vakarų Krante
Gabrielės Tervidytės ir Jono Ohmano nuotr./Izraelio nausėdijos Vakarų Krante

Jei per dvidešimt metų šių nelegalių gyventojų padaugėjo daugiau nei kelis kartus, nors visa tarptautinė bendruomenė, įskaitant ir nuoširdžiausius rėmėjus (JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija) tai smerkia ir prašo nustoti duoti leidimus naujai statybai, kaip tokį procesą reikėtų pavadinti? Peršasi mintis, kad tai yra mažų mažiausiai nepagarba ne tik sau, bet ir partnerėms šalims, be abejo, jau net neminiu nepagarbos palestiniečiams.

Šiuo metu Vakarų Krante ir Rytų Jeruzalėje esančiose nelegaliose nausėdijose gyvena gerokai daugiau nei pusė milijono naujakurių.

Jau pats nausėdijų egzistavimas pažeidžia palestiniečių teises (kalbame apie žmogaus teises ir tarptautinę teisę) – judėjimo laisvė apribota (atskiri nepatogūs keliai naujakuriams ir palestiniečiams), nekilnojamas turtas konfiskuojamas neturint tam jokio pagrindo, išskyrus neteisėtą okupacinį požiūrį, nelygios galimybės naudotis bet kokiomis socialinėmis paslaugomis (naujakuriams ir kareiviams yra suteikiama pirmenybė).

Nausėdijos taip pat smarkiai pakeitė Vakarų Kranto žemėlapį jį suskaldydamos į atskirus žemės lopinėlius, kitaip jie dar vadinami bantustanais. Geriau žinant Pietų Afrikos respublikos aparteidinę sistemą, galima lengvai atrasti daug panašumų.

Jeigu dabar būtų įkurta Palestinos valstybė, Vakarų Krante ji būtų sudaryta iš mažų bantustanų, kuriuos vieną nuo kito atskiria didelius plotus užimančios Izraelio nausėdijos.

Aplink nausėdijas yra joms priskirti, iš palestiniečių atimti, dideli žemės plotai, jie yra žymiai didesni už pačias nausėdijas. Izraelis žemes aplink nausėdijas paskelbė uždaromis karinėmis zonomis, į kurias yra draudžiama patekti palestiniečiams, išskyrus atvejus, kai suteikiamas specialus leidimas.

Labai dažnai pasitaiko, kad tos karinės zonos atskiria palestiniečius nuo jų dirbamos žemės – vienintelio pajamų, pragyvenimo šaltinio, o kartu ir maisto, nes tose žemėse yra arba ganyklos, arba alyvmedžiai. Ironiška, kad į šias teritorijas be problemų gali patekti beveik visi norintys, išskyrus pačius palestiniečius – Izraelio piliečiai, žydai iš bent kurios pasaulio vietos ir turistai.

Jeigu dabar būtų įkurta Palestinos valstybė, Vakarų Krante ji būtų sudaryta iš mažų bantustanų, kuriuos vieną nuo kito atskiria didelius plotus užimančios Izraelio nausėdijos.

Nausėdijos užima daugiau kaip 60 proc. vadinamosios C zonos Vakarų Krante, kurią visiškai kontroliuoja Izraelis. C zona sudaro daugiau nei 60 proc. viso Vakarų Kranto ploto. C zonoje palestiniečiams draudžiama užsiimti statybos ar infrastruktūros plėtra, tačiau pastatai nelegaliose nausėdijose nuolat auga ir dažniausiai nebūna nugriauti net tuomet, kai neturima leidimų jiems statyti.

Nors Vakarų Krantas ir nėra Izraelio valstybės dalis, tačiau nausėdijų gyventojams yra taikomi Izraelio valstybės įstatymai. Tuo tarpu tame pačiame Vakarų Krante gyvenantiems palestiniečiams nuo pat 1967 m. yra taikomi karo lauko įstatymai, tad teismai palestiniečiams teisti vyksta ne civilinio, administracinio ar baudžiamojo kodeksų pagrindu.

Būtina paminėti, kad nausėdijoms nuo pat jų statybų pradžios buvo parenkamos strategiškai svarbios vietos – visos nausėdijos užima vietas kalvų viršūnėse, prie jų privedamas vanduo iš palestiniečių žemės ir keliai, jungiantys su Jeruzale ir Tel Avivu.

Taip pat galima manyti, kad dabartinė nausėdijų plėtra įgyvendina Izraelio planą suskirstyti Vakarų Krantą į tokias dalis, kad net jei vėliau ir bus duota galimybė Palestinai sukurti savo valstybę, fiziškai to nebus įmanoma padaryti. Jei įdomūs konkretūs pavyzdžiai, paieškokite informacijos apie nausėdijas E1 zonoje, iš kurios prievarta iškraustomi beduinai. Apie tai yra pasisakę įvairių šalių diplomatai ir ES užsienio politikos vadovai.

Gabrielės Tervidytės ir Jono Ohmano nuotr./Izraelio nausėdijos Vakarų Krante
Gabrielės Tervidytės ir Jono Ohmano nuotr./Izraelio nausėdijos Vakarų Krante

Suprantame, kad vėlgi, tokia informacija yra sunkiai suvokiama, sukramtoma ir, juolab, pateisinama, todėl norisi primygtinai prašyti nepasiduoti mitams, stereotipams ir informacinei propagandai, kurią taip puikiai yra įvaldę tam tikros šalys – tikrinkite informaciją, jei ji atrodo nepatikima.

Būtent todėl norisi pakartoti – nausėdijų Vakarų Krante įkūrimas prieštarauja tarptautinei teisei, kuri teigia, kad okupuojančioji galia neturi teisės daryti jokių teritorinių pakeitimų okupuojamose teritorijose. Taip pat tarptautinė teisė draudžia okupuojančiajai valstybei perkelti dalį savo populiacijos į okupuojamas teritorijas.

Jungtinės Tautos, Europos Sąjunga ir JAV primygtinai reikalauja, kad Izraelis sustabdytų nausėdijų plėtrą. Tačiau Izraelis tai ignoruoja ir toliau plečia nelegalias nausėdijas.

Nepaisant to, Izraelio valstybė ir toliau sistemiškai taiko politiką, kuri skatina Izraelio piliečius kraustytis į okupuotas teritorijas ir prieštarauja tarptautinei teisei. Izraelio piliečiai, gyvenantys nelegaliose nausėdijose Vakarų Krante, mėgaujasi gausiomis Izraelio valstybės subsidijomis ir kitomis lengvatomis, naujakuriai yra įvairaus profilio žmonės, dažnai iš Rytų Europos, posovietinių valstybių.

Dalis naujakurių yra religiniai ekstremistai, kurių prisibijo ir kariuomenė, ir Izraelio vadovai, tačiau dalis šių žmonių atvyksta gyventi į nausėdijas dėl finansinio parankaus aspekto.

Nausėdijų klausimas yra vienas iš opiausių bandant susitarti dėl taikos derybų atnaujinimo. Viena iš pagrindinių sąlygų tęsti taikos derybas yra nausėdijų plėtros ir statybų jose užšaldymas. Jungtinės Tautos, Europos Sąjunga ir JAV primygtinai reikalauja, kad Izraelis sustabdytų nausėdijų plėtrą. Tačiau Izraelis tai ignoruoja ir toliau plečia nelegalias nausėdijas, tuo užkirsdamas kelią taikos derybų atnaujinimui.

Izraelio nausėdijų žemėlapis
Izraelio nausėdijų žemėlapis

Smurtas Vakarų Krante vėl traukia viso pasaulio dėmesį. Žiniasklaidos pranešimuose dominuoja naujienos apie susirėmimus ir aukas, tačiau beveik nematyti, kas slypi už to. Lietuvių specialistai Betliejaus mieste esančioje pabėgėlių stovykloje vykdė projektą, kurio metu bandė Palestinos vaikams padėti išmokti pažinti save ir susitvarkyti su savo emocijomis. Projektų dalyvių dienoraščius skelbia portalas 15min.lt.​

 

Komentarai
Parašykite atsiliepimą apie 15min