Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 7d. 20:42

Dilema dėl laikrodžių sukiojimo: ar liks europiečiai gyventi žiemos laiku?

Sunkus rytas
123rf.com nuotr. / Sunkus rytas

Ar nustoti sukioti laikrodžius kiekvieną pavasarį ir rudenį? Tokį hamletišką klausimą sprendžia šią savaitę Strasbūre posėdžiaujantys Europos Parlamento (EP) nariai. Ketvirtadienį jie rengia diskusiją apie vasaros laiko privalumus ir trūkumus, vėliau balsuos, ar paraginti Europos Komisiją (EK) atsisakyti šios dešimtmečius taikomos praktikos.

Ši rezoliucija bus neįpareigojanti, bet panašu, kad vis daugiau Europos Sąjungos (ES) narių, įskaitant Lietuvą, pageidauja pakeisti bemaž du dešimtmečius galiojančią Vasaros laiko direktyvą. Anot rezoliucijos autorių, daugelis mokslinių studijų nesugebėjo pateikti tvirtų įrodymų apie teigiamą laiko keitimo poveikį, bet užsimena apie neigiamas pasekmes sveikatai, eismo saugumui.

Savarankiškai atsisakyti vasaros laiko nevalia

Lietuva yra viena iš valstybių, garsiausiai reikalaujančių pakeisti minėtą direktyvą. Vyriausybė gruodį paskelbė inicijuojanti diskusijas ES lygiu dėl vasaros laiko direktyvos, visų pirma – ar šis dokumentas apskritai numato prievolę sukioti laiką. Tokius planus parėmė ir Seimas. Už nutarimą, kad Lietuva pati galėtų nuspręsti, ar jai įvesti vasaros laiką, balsavo 76 parlamentarai, po 7 buvo „prieš“ ir susilaikę. Be to, Vyriausybei pasiūlyta esant reikalui atlikti gyventojų sociologinę apklausą dėl vasaros laiko taikymo.

Lietuva yra viena iš valstybių, garsiausiai reikalaujančių pakeisti minėtą direktyvą.

Klausimą dėl laiko sukiojimo ėmė kelti ir kai kurios kitos narės. Atsisakyti vasaros laiko panoro Suomija (atitinkamą inciatyvą savo parašais parėmė per 70 tūkst. gyventojų), Estija, Lenkija.

Perėjimą prie vasaros laiko Bendrijoje reglamentuoja EP direktyva, kuri persvarstoma kas penkerius metus. Vasaros laikas visose bloko narėse galioja nuo paskutinio kovo sekmadienio, kai 4 val. laikrodžio rodyklės persukamos valandą į priekį, iki paskutinio spalio sekmadienio, kai 3 val. laikrodžio rodyklės persukamos valanda atgal.

Savarankiškai nuspręsti atsisakyti vasaros laiko negalima, tai būtų direktyvos pažeidimas. EK teigimu, vasaros ir žiemos laiką reikia derinti Bendrijos lygiu (mat dabartinė vieninga tvarka leidžia išvengti problemų, ypač transporto, logistikos ir energetikos srityse, kurios kiltų laiką sukiojant nekoordinuotai, tai būtų nepatogu tiek gyventojams, tiek įmonėms), o dabartinės taisyklės esą leidžia sutaupyti energijos.

„Visos ES šalys sukioja, bet kažkodėl Lietuvoje tos depresijos yra daugiau, – per diskusiją Seime sakė konservatorius Mykolas Majauskas. – Nežinau, kaip čia susiję laiko sukimas ir psichologinė savijauta.“ Pasak jo, jei Lietuva nuspręstų gyventi tik žiemos laiku, birželį ir liepą saulė kiltų 2–3 val. nakties, o vasaros vakarai nebūtų tokie ilgi, mat temti pradėtų apie 20 valandą.

„Valstietis“ Robertas Šarknickas savo ruožtu dabartinę tvarką kritikavo: „Akivaizdu, kad mūsų organizmas pripranta prie vieno rimto, jį veikia, kai staiga reikia pereiti prie kitos tvarkos. Tokie pokyčiai yra visiškai nereikalingi (...). Vykstantis ilgas neliaudiškas ir nelietuviškas žaidimas tamsu-šviesu turi baigtis išsaugant žmonių sveikatą. Ekonominiais skaičiavimais, žmonės daugiau išleidžia psichologams, vaistams nuo depresijos, žinome, kuo depresija baigiasi ne vienam Lietuvos piliečiui.“

Keisti laiką skatino karai ir krizės

Vasaros laikas buvo pradėtas taikyti siekiant „prailginti“ dieną, vakarais ilgiau naudotis saulės šviesa ir taip taupyti energijos išteklius. Idėja persukti laikrodžius siejama su britų statybininku Williamu Willettu (1856–1915), kurio pamfletas „Dienos šviesos švaistymas“, išspausdintas 1907-aisiais, nurodė du pagrindinius vasaros laiko privalumus: mažesnes išlaidas elektrai ir ilgesnes valandas veiklai lauke. Jau kitąmet apie tai buvo kalbama Jungtinės Karalystės Bendruomenių rūmuose, bet mokslininkų ir ūkininkų pasipriešinimas neleido priimti reikiamo įstatymo.

Laikrodžiai buvo pradėti sukioti 1916 metais, Pirmojo pasaulinio karo krečiamoje Vokietijoje siekiant taupyti elektrą, dujas ir naftą.

Kaip teigiama EP Tyrimų biuro apžvalgoje, laikrodžiai buvo pradėti sukioti 1916 metais, Pirmojo pasaulinio karo krečiamoje Vokietijoje siekiant taupyti elektrą, dujas ir naftą. Ja pasekė ne viena Europos valstybė ir JAV. Norimas efektas išties buvo pasiektas.

Dauguma iš ES narių nuo seno taiko vasaros laiką, nors po pasaulinių karų, kai nebeliko poreikio taupyti, buvo nustojusios ir prie šios tradicijos grįžo 8-ojo deš. viduryje, kilus naftos krizei. Lietuva jį pirmą kartą įvedė palyginti vėlai – tik 1941-aisiais ir vos trejetui metų, sovietmečiu laikrodžius ėmė sukioti tik 1981-aisiais, 1999–2003 metais to vėl nedarė.

Iš pradžių vasaros laiką kiekviena valstybė įvesdavo pagal savo tvarką, bet, siekiant apsaugoti vidaus rinką, ypač transporto sektorių, šį procesą imtasi vienodinti. Pirmą direktyvą ES dėl laiko keitimo priėmė 1980 metais, dabar vadovaujamasi 2000-ųjų direktyva. Vasaros laiką įveda per 60 valstybių, beveik visos Europos ir Šiaurės Amerikos, kai kurios Lotynų Amerikos, Azijos ir Afrikos šalys, kai kurios Australijos valstijos.

Laiko keitimo šalininkai aiškina, kad ilgesni šviesūs vasaros vakarai leidžia sutaupyti energijos, skatina žmones būti lauke, mažina eismo nelaimių, nusikalstamumo riziką. Kritikai savo ruožtu tvirtina, esą laikrodžio sukiojimas erzina žmones, gali lemti miego, psichikos ir kitus sveikatos sutrikimus. Jie taip pat pasigenda akivaizdžių ekonominės naudos įrodymų.

Įvairūs tyrimai pateikia prieštaringus laiko keitimo poveikio vertinimus. Prieš bemaž du dešimtmečius atlikta studija atskleidė stiprų gyventojų pritarimą, kuklų pozityvų efektą energetikai ir avaringumui, menką poveikį žemės ūkiui ir pramonei, nepatogumus ir papildomas išlaidas transporto sektoriui, o poveikio turizmui ar laisvalaikiui apskritai neįmanoma įvertinti. Poveikis sveikatai būna ir teigiamas (dėl ilgesnio laiko, praleisto saulės šviesoje, įvairių veiklų lauke), ir neigiamas (dėl sutrikdyto bioritmo ir miego įpročių), bet kūnas prie naujo laiko paprastai greitai prisitaiko.

Anksčiau rodyklių sukiojimas netrukdė

Iki šiol ES narės, teikdamos informaciją apie vasaros laiko poveikį nacionaliniu lygiu, prašydavo toliau taikyti vieningą sistemą. Vienintelė Belgija yra prašiusi nuolat gyventi tuo pačiu, bet vasaros laiku, o Latvija ir Italija pabrėžė teigiamą laikrodžių sukiojimo poveikį (atitinkamai dėl turizmo/laisvalaikio ir žemės ūkio). Per panašią valstybių apklausą 2013 metais atsakė tik 18, o iš 230 suinteresuotų organizacijų – vos 26. Tyrimą atlikusi bendrovė padarė išvadą, kad šis klausimas nėra aktualus.

Trūksta ir patikimų visuomenės nuomonės apklausų, kurios leistų objektyviai įvertinti žmonių nuomonę apie laiko keitimą. Pastarieji Eurobarometro tyrimai šiuo klausimu buvo atlikti dar praėjusiame amžiuje. Tuomet daugiau nei pusė ar du trečdaliai žmonių teigė esantys tuo patenkinti. Naujesnės apklausos rodo, kad požiūris kai kuriose šalyse (Vokietijoje, Prancūzijoje, Latvijoje) dabar – visai kitoks. Pernai pavasarį, iškart po perėjimo prie vasaros laiko, bendrovės „Vilmorus“ atlikta apklausa parodė, kad laiko sukiojimui nepritaria beveik 79 proc. mūsų šalies gyventojų.

Užtat peticijų europiečiai, ypač vokiečiai, prirašę pakankamai. Dauguma žmonių skundžiasi neigiamu poveikiu sveikatai. Tyrimai patvirtina, kad tai turi pagrindo. Esą bent kelioms dienoms sutrikdomas vidinis biologinis laikrodis, veikiantis pagal natūralų tamsos ir šviesos ritmą, kaip nutinka keliaujant per kelias laiko juostas. Daugeliu atvejų žmonės mažiau miega, dėl to sutrinka koncentracija, suvokimas, dėmesys. Įdomu, kad kūnui sunkiau prisitaikyti prie pokyčių po perėjimo prie vasaros laiko, o ne atvirkščiai. Tiesa, maža įrodymų, kad dėl laiko pakeitimo padaugėja širdies smūgių. Bet pastebimas ir teigiamas poveikis – daugiau saulės šviesos padeda pasigaminti daugiau vitamino D.

Su tuo susijusi ir avarijų statistika – iškart po perėjimo vasaros jų rizika padidėja, bet ilgainiui esą sumažėja, nes ilgiau būna šviesu. Užtat energijos pavyksta sutaupyti ne tiek daug (0,5–2,5 proc., priklausomai nuo valstybės), kad būtų reikšminga. Poveikis žemės ūkiui beveik nepastebimas. Labiausiai turėtų skųstis transporto sektorius, mat tenka gerokai padirbėti derinant traukinių, autobusų ir lėktuvų tvarkaraščius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min tema Aktualu

Apiplėšimas prie televizoriaus: iš patiklios lietuvės už laimės ritualus išviliojo 10 000 eurų

Aktualu

Laisvės atėmimo vietų ligoninės buhalteriai dirbs visą savaitgalį – visų klaidų nepataisė

Aktualu

Orai.lt: daugelyje vietovių laikysis plikledis

Aktualu

„Čia – estai, čia – rusai“: rinkimų kampanijos plakatas sukėlė skandalą Taline

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

Gazas

Dakaro dienoraštis Nr. 11. Balio Bardausko gyvenimas vienuolyne „Original by Motul“

24sek

N.Wolterso žmonai linkėjimus siuntęs Šaras džiaugėsi pozityviais „Žalgirio“ postūmiais

15min iš Gdansko Aktualu

Gdanskas atiduoda paskutinę pagarbą nužudytam merui – karstą lydėjo tūkstančiai

Aktualu

Panevėžietis iš klaidų nesimoko: ir vėl sučiuptas girtas prie „Audi“ vairo

Aktualu

Prezidento rinkimai artėja – R.Žemaitaitis įvardijo naujas galimas pavardes

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

24sek

Juoda serija nutraukta įspūdingai – Kauno „Žalgiris“ parbloškė „Panathinaikos“

Vardai

Dūzgės neįprastoje aplinkoje: Operos ir baleto teatre įžymybės šventė kartu su metų geriausiais

Atsisveikinimas su Sauliumi Karosu

Kultūra

Įvertino M.Ivaškevičiaus partizanus: vaizduoti ne kaip idealizuoti herojai, o kaip sudėtingos asmenybės

Vardai

Karolina Meschino ir Remis nustebino išskirtiniu stiliumi: aprangą derino prie reperio plaukų spalvos

15min iš Dakaro Gazas

Gera žinia: Balys Bardauskas po operacijos šypsosi ir drąsina kitus

24sek

Akinantį šou sukūręs Aaronas White'as: „Dėl to mes žaidžiame krepšinį“

Vardai

Operos ir baleto teatre – iškilmingi apdovanojimai: ant raudono kilimo sublizgo ryškiausios žvaigždės

15min iš Berlyno Verslas

„Karas“ baigtas: nuo kitos savaitės lenkai vėl įsileis lietuviškas kiaules

Pasaulis kišenėje

„Wizz Air“ pakėlė bagažo kainas – norint pasiimti lagaminą teks mokėti daugiau

Aktualu

Vilniuje nufilmuotas „holivudinis“ epizodas: į veidą nukreiptas ginklas – baisiau už raudoną šviesoforą

Aktualu

L.Talat-Kelpša skiriamas URM kancleriu

15min iš Berlyno Verslas

Berlyno „Žaliojoje savaitėje“ liejasi alkoholis: mažiau už lietuvius turi tik lenkai ir rusai

24sek

Sensacija Eurolygoje – „Budučnost“ nukovė Madrido „Real“ žvaigždes

Naujienos

15min tema Aktualu

Apiplėšimas prie televizoriaus: iš patiklios lietuvės už laimės ritualus išviliojo 10 000 eurų

Aktualu

Laisvės atėmimo vietų ligoninės buhalteriai dirbs visą savaitgalį – visų klaidų nepataisė

Aktualu

Orai.lt: daugelyje vietovių laikysis plikledis

Gyvenimas

Žavingas dukros fotosesijas rengianti Augustė: „Noriu, kad ji turėtų gražių prisiminimų“

Aktualu

Ligonių kasos: šaltuoju laikotarpiu traumų patyrė beveik 2 tūkst. žmonių

Aktualu

„Čia – estai, čia – rusai“: rinkimų kampanijos plakatas sukėlė skandalą Taline

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

Gazas

Dakaro dienoraštis Nr. 11. Balio Bardausko gyvenimas vienuolyne „Original by Motul“

24sek

N.Wolterso žmonai linkėjimus siuntęs Šaras džiaugėsi pozityviais „Žalgirio“ postūmiais

15min iš Gdansko Aktualu

Gdanskas atiduoda paskutinę pagarbą nužudytam merui – karstą lydėjo tūkstančiai

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

24sek

NBA lygoje – D.Cousinso sugrįžimas ir toliau stebuklingai žaidžianti „Nets“

Aktualu

Panevėžietis iš klaidų nesimoko: ir vėl sučiuptas girtas prie „Audi“ vairo

Atsisveikinimas su Sauliumi Karosu

Aktualu

Prezidento rinkimai artėja – R.Žemaitaitis įvardijo naujas galimas pavardes

24sek

Juoda serija nutraukta įspūdingai – Kauno „Žalgiris“ parbloškė „Panathinaikos“

Vardai

Dūzgės neįprastoje aplinkoje: Operos ir baleto teatre įžymybės šventė kartu su metų geriausiais

Kultūra

Įvertino M.Ivaškevičiaus partizanus: vaizduoti ne kaip idealizuoti herojai, o kaip sudėtingos asmenybės

Vardai

Karolina Meschino ir Remis nustebino išskirtiniu stiliumi: aprangą derino prie reperio plaukų spalvos

15min iš Dakaro Gazas

Gera žinia: Balys Bardauskas po operacijos šypsosi ir drąsina kitus

24sek

Akinantį šou sukūręs Aaronas White'as: „Dėl to mes žaidžiame krepšinį“

Vardai

Operos ir baleto teatre – iškilmingi apdovanojimai: ant raudono kilimo sublizgo ryškiausios žvaigždės

15min iš Berlyno Verslas

„Karas“ baigtas: nuo kitos savaitės lenkai vėl įsileis lietuviškas kiaules

Aktualu

Vilniuje nufilmuotas „holivudinis“ epizodas: į veidą nukreiptas ginklas – baisiau už raudoną šviesoforą

Pasaulis kišenėje

„Wizz Air“ pakėlė bagažo kainas – norint pasiimti lagaminą teks mokėti daugiau

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min