Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gegužės 20d. 16:29

Dominique'as Straussas-Kahnas: nuo pasaulio finansų lyderio iki areštanto

Dominique'as Straussas-Kahnas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Dominique'as Straussas-Kahnas

Buvusio Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovo Dominique'o Strausso-Kahno karjera buvo pasiekusi politikos ir finansų pasaulio aukštumas ir suteikusi realią galimybę mėginti siekti Prancūzijos prezidento posto.

Tačiau pastarosiomis dienomis prancūzų politikos veterano įvaizdis neatpažįstamai pasikeitė: nesiskutęs vyras susitaršiusiais plaukais ir drabužiais buvo vedamas į Niujorko teismą surakintas antrankiais tarptautinių žurnalistų akivaizdoje, vėliau sėdėjo kaltinamųjų suole, kurį anksčiau trynė daugybė smulkių nusikaltėlių.

Dar visai neseniai pasaulio ekonomikos mašinos apsukas reguliavusio ekonomisto gėdingos nuotraukos ir vaizdai sukėlė didžiulį atgarsį visoje planetoje.

Visiems noriu pasakyti, kad kuo griežčiausiai neigiu visus man iškeltus kaltinimus, rašo D.Straussas-Kahnas.

Šis staigus nuopuolis tapo dar gilesnis, kai teisėjas ketvirtadienį leido D.Straussą-Kahną paleisti už užstatą – su sąlyga, kad jis ant kojos dėvės elektroninę sekimo apyrankę, neišeidamas iš buto Niujorke, visą parą saugomas ginkluoto sargybinio.

62 metų D.Straussas-Kahnas atsistatydino iš TVF vadovo posto, tačiau pažadėjo gintis nuo kaltinimų, esą jis panaudojo lytinę prievartą prieš kambarinę viename viešbutyje ir mėgino ją išžaginti, taip pat buvo neteisėtai ją uždaręs savo apartamentuose.

„Su begaliniu liūdesiu esu priverstas šiandien pateikti Direktorių valdybai raštą dėl savo atsistatydinimo iš TVF generalinio direktoriaus posto“, – sakoma D.Strausso-Kahno pranešime, kuris buvo paskelbtas likus kelioms valandoms iki teismo posėdžio, kurio metu jam buvo nustatytos paleidimo už užstatą sąlygos.

„Šuo metu pirmiausiai galvoju apie savo žmoną, kurią myliu labiau už visus, taip pat apie savo vaikus, šeimą, draugus, – pridūrė jis. – Taip pat galvoju apie savo bendradarbius Fonde; per daugiau nei trejus pastaruosius metus mes pasiekėme nuostabių dalykų.“

„Visiems noriu pasakyti, kad kuo griežčiausiai neigiu visus man iškeltus kaltinimus“, – rašo D.Straussas-Kahnas.

Šis likimo posūkis atrodė stulbinamas: dar visai neseniai šis talentingas ekonomistas buvo vienas iš pagrindinių veikėjų, sprendžiant 2008 metų pasaulinę finansų krizę, nors jau senokai sklandė gandai, jog jis neabejingas moterims.

D.Straussas-Kahnas yra vedęs vieną populiariausių Prancūzijos televizijos žurnalisčių Anne Sinclair, kuri ketvirtadienį sėdėjo teismo salėje su dukra Camille. A.Sinclair akys buvo paraudusios, tačiau ji atrodė rami ir retkarčiais braukė ašaras nuo Camille skruostų.

Daugelis prognozavo, kad D.Straussas-Kahnas kandidatuos ateinančiais metais vyksiančiuose Prancūzijos prezidento rinkimuose, nors 2006 metais Socialistų partija jo savo kandidatu neiškėlė. Pagal populiarumą jis pirmavo apklausų rezultatuose, nors dar nebuvo oficialiai paskelbęs, ar sieks tapti šalies vadovu.

Apie jo asmeninį gyvenimą seniai sklido įvairių kalbų, tačiau TVF vadovo areštas šeštadienio vakarą sukėlė viešą skandalą, iš esmės užtrenkusį duris į prezidento postą.

Apie jo asmeninį gyvenimą seniai sklido įvairių kalbų, tačiau TVF vadovo areštas šeštadienio vakarą sukėlė viešą skandalą, iš esmės užtrenkusį duris į prezidento postą.

Žilaplaukis D.Straussas-Kahnas, kuris yra puikus oratorius ir gerai moka vokiečių bei prancūzų kalbas, anksčiau dėstė ekonomiką universitete ir pelnė pagarbą Europoje, dirbdamas Prancūzijos finansų ministru 1997–1999 metais.

Tuo metu jis dalyvavo derybose dėl vieningosios Europos Sąjungos (ES) valiutos – euro – įkūrimo, taip pat inicijavo valstybinių įmonių, tarp jų telekomunikacijų milžinės „France Telecom“, privatizaciją, įveikęs socialistų pasipriešinimą.

2007 metais kandidatuodamas į Vašingtone įsikūrusio TVF, kuriam priklauso 187 šalių, vadovo postą, D.Straussas-Kahnas save vadino reformų šalininku ir žadėjo tapti „konsensuso statytoju“.

Tačiau šio prancūzo kandidatūra Europoje buvo vertinama prieštaringai, nes anksčiau jis buvo įsivėlęs į kelis skandalus.

2008 metais iškilo į viešumą, kad D.Straussas-Kahnas turėjo romaną su viena TVF ekonomiste iš Vengrijos. TVF ištyrė šį incidentą ir padarė išvadą, kad vadovas nedarė spaudimo šiai moteriai, tačiau pabrėžė, kad jis klaidingai pasirinko.

D.Straussas-Kahnas gimė 1949 metų balandžio 25 dieną žydų šeimoje, gyvenusioje prabangiame Paryžiaus priemiestyje Neji prie Senos. Dalį vaikystės jis praleido Maroke, vėliau studijavo elitiniame Paryžiaus politikos tyrimų institute ir Paryžiaus aukštojoje komercijos studijų kolegijoje (HEC).

Į politiką jis žengė 1986 metais, kai buvo išrinktas Prancūzijos Alpėse esančio Aukštosios Savojos regiono delegatu į šalies parlamentą, o 1988 metais buvo perrinktas netoli Paryžiaus esančiame Uazos slėnio departamente.

D.Straussas-Kahnas buvo paskirtas finansų ministru 1997 metais, tačiau po dvejų metų buvo priverstas atsistatydinti kilus įtarimų, kad studentų sveikatos draudimo fondas jam mokėjo atlyginimą už konsultacijas, kurios iš tikrųjų nebuvo teikiamos.

2001 metais buvo paskelbta, kad D.Straussas-Kahnas nepadarė jokio nusikaltimo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min