Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 18d. 23:02

Donaldas Trumpas keliauja į Davosą, bet Davosas jo nebebijo

Emmanuelis Macronas, Angela Merkel ir Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Emmanuelis Macronas, Angela Merkel ir Donaldas Trumpas

Skirtingai, nei galėtų atrodyti, nėra jokio prieštaravimo tarp JAV prezidento Donaldo Trumpo populistinių sprendimų ir būsimo jo apsilankymo Pasaulio ekonomikos forume Davose, vadinamame globalistų elito viršūnių sambūriu. Mat D.Trumpas visus metus vykdė politiką, kurią galima pavadinti taip: „Paverskime elitą vėl didžiu!“

Kaip rašo „Bloomberg View“, per praėjusių metų Davoso susitikimą būtent tokią frazę pasakė JAV banko „JPMorgan Chase“ vadovas Jamie Dimonas. Tačiau pernai D.Trumpo ir tariamos jo neapykantos elitui pasaulyje dar baimintasi.

Šiandien situacija kitokia. Jokių skambesnių populistinių pažadų, galbūt išskyrus sprendimą pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine, D.Trumpas neįgyvendino, o mokesčių reforma, kurią jis pasirašė, ilgainiui taps naudinga tik patiems turtingiausiems amerikiečiams.

„Globalistų vakarėlis“?

JAV iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas neseniai dar pabandė apginti D.Trumpo, save per 2016 metų rinkimų kampaniją vaizdavusio kaip elito priešą, įvaizdį – esą jo vizitas į sausio 23–26 d. vyksiantį Pasaulio ekonomikos forumą Davose nereiškia kelionės į „globalistų vakarėlį“.

Kita vertus, S.Mnuchinui, kuris pats yra investicinis bankininkas, vargintis nereikėjo. Į Davosą gali vykti visi, kurie manosi esantys kažko verti.

Net Rusijos komunistai neburbėjo dėl kapitalistų fiestos, kai 1996-aisiais į Šveicariją išvyko partijos lyderis Genadijus Ziuganovas. Tada dar atrodė, kad G.Ziuganovas nugalės Borisą Jelciną prezidento rinkimuose.

AFP/„Scanpix“ nuotr./G.Ziuganovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./G.Ziuganovas

Davoso susitikimas yra vieta, kur bet kokia žinia, įskaitant antiglobalistinę, gali pasiekti reikiamas ausis.

O jei ten nekeliauji, savąją žinutę pasiųs kas nors – pernai, kai D.Trumpas nevyko į Davosą, forumo žvaigžde tapo Kinijos lyderis Xi Jinpingas, savo kalboje išliaupsinęs laisvosios prekybos principus.

„Scanpix“/AP nuotr./Kinijos prezidentas Xi Jinpingas Pasaulio ekonomikos forume Davose
„Scanpix“/AP nuotr./Kinijos prezidentas Xi Jinpingas Pasaulio ekonomikos forume Davose

Pernai baiminosi populizmo

Šį kartą, anot S.Mnuchino, D.Trumpas planuoja papasakoti apie savo „Pirmiausia Amerika“ viziją ir tikins, kad jei Baltųjų rūmų sprendimai naudingi JAV, jie naudingi ir visam pasauliui.

Tokie planai svarbūs dėl to, kad taps įdomaus žodžių mūšio dalimi. Mat į Davosą atvyks ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, ir galbūt Vokietijos kanclerė Angela Merkel, o jie tikrai pateiks alternatyvią – europietišką – viziją.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Macronas ir Angela Merkel
AFP/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Macronas ir Angela Merkel

Ir vis dėlto D.Trumpo šešėlis virš šiemetinio Pasaulio ekonomikos forumo trumpesnis nei praėjusiais metais.

D.Trumpo šešėlis virš šiemetinio Pasaulio ekonomikos forumo trumpesnis nei praėjusiais metais.

Pernai JAV prezidentas buvo Europą ir Ameriką gąsdinančio populizmo simbolis. D.Trumpo kalba per jo inauguraciją stipriai atsidavė nacionalizmu ir padarė įtaką susitikimo Davose turiniui – prieš metus Šveicarijoje kalbėta apie „atsakingą lyderystę“.

Savo kalboje D.Trumpas aiškino, kad jo administracija rūpinsis „amerikiečių skerdynių“ aukomis. Vien ko verta ši citata: „Privalome apsaugoti savo sienas nuo žalos, daromos kitų šalių, gaminančių mūsų produktus, vagiančių mūsų kompanijas, naikinančių mūsų darbo vietas.“

Į Davosą susirinkę turtingi investuotojai ir ekspertai neslėpė baimės dėl tokios trumpiškos revoliucijos.

„Sakau jums garsiai ir aiškiai: populizmas mane gąsdina, – teigė milijardierius, ribotos rizikos fondų vadybininkas Ray Dalio. – Svarbiausias klausimas rinkos dalyviui yra tai, kaip per artimiausius 1–2 metus pasireikš populizmas.“

Smuko JAV įvaizdis

Dabar R.Dalio jau žino atsakymą – jei Amerikoje D.Trumpas ką ir pasiekė, tai tikrai ne kaip populistas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Stephenas Bannonas.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Stephenas Bannonas.

Vienintelis iš tiesų svarbus ir poveikį padarysiantis respublikonų darbas per šiuos metus buvo mokesčių reforma. O ji padeda turtingiausiems amerikiečiams, todėl negali būti vadinama populistiniu sprendimu.

D.Trumpui inauguracinę kalbą parašęs ir apskritai kandidatą darbininkų klasės herojumi pavertęs Stephenas Bannonas jau išstumtas iš Baltųjų rūmų, o prezidentas dabar jį net keikia.

Be to, D.Trumpas dar nepasiekė, kad būtų pradėta statyti tvora JAV ir Meksikos pasienyje.

Ten per 2017 metus dokumentų neturinčių imigrantų sulaikymų buvo daugiau nei ketvirtadaliu mažiau nei 2016-aisiais.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gyvenimas prie JAV sienos su Meksika
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gyvenimas prie JAV sienos su Meksika

Aišku, galbūt į Ameriką tiesiog bando patekti mažiau žmonių, tačiau tai vis tiek aiškus ženklas, kad didelių pokyčių D.Trumpo retorika neįkvėpė. Darbo vietų kuriama kiek mažiau nei anksčiau, o tarptautinis JAV įvaizdis smuko.

Atvyks kaip nevykėlis

Tai, kad šiemet Davose bus D.Trumpas, tokiems pasaulio lyderiams kaip E.Macronas ir A.Merkel yra puiki proga parodyti, ką per metus nuveikė jie. O jie ne tik laimėjo rinkimus ar sustabdė populistų žygius, bet ir šį bei tą pasiekė.

E.Macronas per pirmuosius darbo mėnesius pradėjo aktyviai kalbėtis su profsąjungomis ir stumti verslui draugiškesnį Prancūzijos darbo kodeksą. Be to, jis jau ėmėsi permainų švietimo ir pensijų sistemose.

E.Macronas per pirmuosius darbo mėnesius pradėjo aktyviai kalbėtis su profsąjungomis ir stumti verslui draugiškesnį Prancūzijos darbo kodeksą. Be to, jis jau ėmėsi permainų švietimo ir pensijų sistemose.

A.Merkel Vokietijoje vis dar bando nulipdyti valdančiąją koaliciją su socialdemokratais, ir tai, regis, padaryti pavyko. Sakysite, koks čia pasiekimas? Įspūdingai atrodo pats preliminarus susitarimas.

Dokumentas užima net 28 puslapius, o jame konkrečiai išdėstomos visos reformos ir kiti sprendimai, kuriuos Krikščionių demokratų sąjunga kartu su socialdemokratais planuoja įgyvendinti per artimiausius ketverius metus.

Susitarime nurodomi net tikslūs būsimų vyriausybės išlaidų skaičiai. Tokio smulkmeniškumo ir malonaus valdžios nuspėjamumo JAV, tiesą sakant, gali tik pavydėti.

Jei D.Trumpas chaotiškas ir tikrai nežiba nuovokumu, E.Macronas ir A.Merkel kaip tik yra išmanymo, atsakingumo ir pasitikėjimo savimi pavyzdžiai – jiems nė nereikia ko nors sakyti, kad aplinkiniai suvoktų, jog abu lyderiai spinduliuoja nuosaikumą ir kompetenciją.

Tad D.Trumpas į Davosą atvyks ne kaip baimę keliantis JAV prezidentas. Jis į Šveicariją atvyks kaip nevykėlis – kaip gyva priežastis, kodėl jo taip pultas pasaulio elitas tikrai nevertas trumpiškos giljotinos.

>>>

Forumo organizatoriai antradienį paskelbė metiniame susitikime Šveicarijos Alpių kurorte dalyvausiančių svečių sąrašą. Šiais metais Davose pagrindinis dėmesys bus skiriamas „susiskaldžiusio pasaulio bendrai ateičiai“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Viešbuts Davose
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Viešbuts Davose

„Dėl pasauliui iškilusių iššūkių masto bendri, kolaboratyvūs ir integruoti veiksmai yra svarbesni nei kada nors anksčiau“, – sakoma forumo steigėjo ir pirmininko Klauso Martino Schwabo pareiškime.

Jame priduriama, kad 48-ajame Davoso susitikime bus siekiama „įveikti šias problemas šalims bendrai patvirtinant savo bendrus interesus ir užtikrinant daugybės tarpininkų įsipareigojimą atnaujinti socialinius susitarimus integracinio augimo sąlygomis“.

D.Trumpas bus pirmas forume dalyvausiantis JAV prezidentas po Billo Clintono. Pastarasis Davose lankėsi 2000 metais.

JAV prezidentą lydės didelė delegacija, kurioje bus D.Trumpo žentas ir patarėjas Jaredas Kushneris, valstybės sekretorius Rexas Tillersonas bei jau minėtas iždo sekretorius S.Mnuchinas.

Kaip atsvara jiems forume taip pat dalyvaus demokratai buvęs JAV viceprezidentas Alas Gore'as ir buvęs JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

V.Putinas pergale gali laikyti vien patį susitikimą su D.Trumpu: kodėl?

Sportas

Prancūzų šėlionės – šampane išmaudytas treneris ir vienintelis prezidento žodis

Verslas

Šaltas Lietuvai dušas: Lenkija ir kitos šalys pinga, mūsų įmonėms bus sunkiau

Sportas

Rusų netaktas ir juokino, ir siutino – skėtį skyrė tik Vladimirui Putinui

Aktualu

„Mercedes“ nesuvaldęs panevėžietis išvertė tvorą ir užstrigo tarp namo ir medžio

Gazas

Benediktas Vanagas pasidalijo avarijos „Rally Estonia“ vaizdo įrašu

Sportas

Finale paskirtas baudinys sukėlė diskusijų audrą – kroatai kaltino teisėją

Vardai

„Mis Visata“ konkurse dalyvausianti transseksualė: „Pakeisti lytį – tas pats, kas pakoreguoti nosį“

Pasaulis kišenėje

Pasaulį su dviračiais naršantys turistai Lietuvoje apsistoja Vilkaviškio rajone

Sportas

Prancūzijos triumfas – įvarčių lietuje nukovė Kroatiją ir tapo pasaulio čempione

Sportas

„Pussy Riot“ išbėgo į aikštelę per FIFA 2018 finalą

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. liepos 09 d.-15 d.)

Gyvenimas

Dizainerė V.Jakučinskaitė: bateliai nuotakai – didesnis iššūkis, nei atrodo

Vardai

Tarp pasaulio futbolo čempionato sirgalių – ir elegantiška pirmoji Prancūzijos pora

Sportas

Vienas jauniausių trenerių šalyje N.Akmanavičius: „Vaikams esu draugas – ne dėdė“

Kultūra

„Už Kremliaus sienų“: Markas Galeotti neria į Rusijos vagių pasaulį – Kremlinterną

Vardai

„Patrulio“ A.Radzevičiaus sūnaus gimtadienyje – duoklė futbolui: „Išvydęs tortą susigraudino“

Gyvenimas

Buvusios mokytojos Aušros išpažintis: „Įtampą malšinau alkoholiu, kurį maišydavau su vaistais“

Aktualu

Nelsono Mandelos gyvenimas: pagrindinės datos

Verslas

Migrantų įdarbinimu Maltoje užsiimantis Tomas Mikalauskas: „Jie vikresni nei lietuviai“

Naujienos

Aktualu

V.Putinas pergale gali laikyti vien patį susitikimą su D.Trumpu: kodėl?

Sportas

Prancūzų šėlionės – šampane išmaudytas treneris ir vienintelis prezidento žodis

Verslas

Šaltas Lietuvai dušas: Lenkija ir kitos šalys pinga, mūsų įmonėms bus sunkiau

Sportas

Rusų netaktas ir juokino, ir siutino – skėtį skyrė tik Vladimirui Putinui

Aktualu

„Mercedes“ nesuvaldęs panevėžietis išvertė tvorą ir užstrigo tarp namo ir medžio

Gazas

Benediktas Vanagas pasidalijo avarijos „Rally Estonia“ vaizdo įrašu

Sportas

Finale paskirtas baudinys sukėlė diskusijų audrą – kroatai kaltino teisėją

Vardai

„Mis Visata“ konkurse dalyvausianti transseksualė: „Pakeisti lytį – tas pats, kas pakoreguoti nosį“

Pasaulis kišenėje

Pasaulį su dviračiais naršantys turistai Lietuvoje apsistoja Vilkaviškio rajone

Sportas

Prancūzijos triumfas – įvarčių lietuje nukovė Kroatiją ir tapo pasaulio čempione

Sportas

„Pussy Riot“ išbėgo į aikštelę per FIFA 2018 finalą

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. liepos 09 d.-15 d.)

Gyvenimas

Dizainerė V.Jakučinskaitė: bateliai nuotakai – didesnis iššūkis, nei atrodo

Vardai

Tarp pasaulio futbolo čempionato sirgalių – ir elegantiška pirmoji Prancūzijos pora

Sportas

Vienas jauniausių trenerių šalyje N.Akmanavičius: „Vaikams esu draugas – ne dėdė“

Kultūra

„Už Kremliaus sienų“: Markas Galeotti neria į Rusijos vagių pasaulį – Kremlinterną

Vardai

„Patrulio“ A.Radzevičiaus sūnaus gimtadienyje – duoklė futbolui: „Išvydęs tortą susigraudino“

Gyvenimas

Buvusios mokytojos Aušros išpažintis: „Įtampą malšinau alkoholiu, kurį maišydavau su vaistais“

Aktualu

Nelsono Mandelos gyvenimas: pagrindinės datos

Verslas

Migrantų įdarbinimu Maltoje užsiimantis Tomas Mikalauskas: „Jie vikresni nei lietuviai“

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Pinigai mano ateičiai

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie 15min