Dabar populiaru
Publikuota: 2017 sausio 20d. 17:11 , Atnaujinta: 2017 sausio 21d. 00:31

45-uoju JAV prezidentu prisiekęs Donaldas Trumpas: „Nuo šiol – pirmiausia Amerika“

Prisaikdinamas 45-asis JAV prezidentas – Donaldas Trumpas
„Scanpix“/AP nuotr. / Prisaikdinamas 45-asis JAV prezidentas – Donaldas Trumpas

Inauguracijos penktadienį išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pradėjo pirmajame iš daugybės jo inauguracijai skirtų renginių – pamaldose vos už kelių žingsnių nuo Baltųjų rūmų esančioje Šv. Jono episkopalinėje bažnyčioje. Vėliau Kapitolijuje Donaldas Johnas Trumpas Vašingtone prisaikdintas 45-uoju JAV prezidentu.

Svarbiausi faktai:

  • Donaldas Johnas Trumpas Vašingtone prisaikdintas 45-uoju JAV prezidentu.
  • Kartu su juo prisiekė ir JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as.
  • Inauguracijos ceremonija kainuos 90 milijonų JAV dolerių.
  • 50 JAV Kongreso narių boikotuos iškilmes, jas pasitiko tūkstančiai protestuotojų.

00.31 val.: Donaldas Trumpas su šeima atvyko į Baltuosius rūmus.

21.01 val.: Svarbiausios JAV prezidento Donaldo Trumpo inauguracinės kalbos citatos

Žemiau pateikiamos svarbiausios naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo penktadienį pasakytos inauguracinės kalbos citatos.

– Valdžia žmonėms

„Mes ne perduodame valdžią iš vienos administracijos kitai, iš vienos partijos kitai, bet ir perduodame valdžią iš Vašingtono ir atiduodame ją jums, Amerikos žmonėms.“

„2017 metų sausio 20 diena bus prisimenama kaip diena, kai žmonės vėl tapo šios tautos vadovais. Užmirštieji mūsų šalies vyrai ir moterys daugiau nebebus pamiršti.“

– „Amerikiečių skerdynės“

„Pernelyg daug mūsų piliečių egzistuoja kitokia realybė: motinos ir vaikai įstrigę skurde mūsų miestuose; surūdiję fabrikai išsibarstę mūsų šalyje lyg antkapiai; švietimo sistema prikimšta pinigų, bet mūsų jauniems ir gražiems studentams ji nesuteikia žinių; nusikalstamumas, gaujos ir narkotikai pasiglemžė pernelyg daug gyvybių ir atėmė iš mūsų šalies tiek daug nerealizuoto potencialo. Šios amerikiečių skerdynės nutrūks čia ir dabar.“

– Kiti daugiau nebelobs

„Pernelyg daug dešimtmečių mes turtinome užsienio pramonę Amerikos pramonės sąskaita; rėmėme kitų šalių kariuomenes, leisdami labai liūdnai nykti mūsų kariuomenei; gynėme kitų šalių sienas, atsisakydami ginti savąsias; ir išleidome trilijonus dolerių užsienyje, nors Amerikos infrastruktūra buvo apleista ir sunykusi.“

– Nauja vizija: Amerika pirmiausia

„Nuo šios dienos mūsų šalį valdys nauja vizija. Nuo šios akimirkos, pirmoje vietoje bus tik Amerika. Amerika pirmiausia. Kiekvienas sprendimas prekybos, mokesčių, imigracijos, užsienio reikalų klausimais bus priimtas Amerikos darbininkų ir šeimų naudai. Privalome apsaugoti savo sienas nuo žalos, daromos kitų šalių, gaminančių mūsų produktus, vagiančių mūsų kompanijas, naikinančių mūsų darbo vietas. Apsauga lems didelį klestėjimą ir stiprybę.“

„Laikysimės dviejų paprastų taisyklių: pirkite amerikietiškus (produktus) ir samdykite amerikiečius.“

– Išnaikinti islamo terorizmą

„Sustiprinsime senuosius aljansus ir užmegsime naujų, taip pat suvienysime civilizuotąjį pasaulį prieš radikalųjį islamo terorizmą, ir visiškai nušluosime jį nuo žemės paviršiaus.“

D. Trumpo planai: pasitraukimas iš tarptautinių prekybos sutarčių, skalūnų dujų ir naftos „revoliucija“

Naujoji Jungtinių Valstijų administracija patvirtino savo ketinimus pasitraukti iš Ramiojo vandenyno partnerystės susitarimo, nurodoma atnaujinto Baltųjų rūmų tinklalapio skiltyje „Užduotys“.

„Turėdamas didelį derybų patirtį prezidentas supranta, kaip svarbu pirmiausia rūpintis amerikiečių darbuotojais ir verslu, kai kalbama apie prekybą“, – sakoma dokumente.

Jame nurodoma, kad „griežti ir sąžiningi susitarimai tarptautinės prekybos srityje gali būti panaudoti užtikrinti mūsų ekonomikos augimą, milijonų darbo vietų sugrąžinimą amerikiečiams ir skurstančių mūsų šalies rajonų atgaivinimą“.

„Ši strategija bus pradėta įgyventi nuo pasitraukimo iš Ramiojo vandenyno partnerystės susitarimo“, – sakoma dokumente ir priduriama, kad nuo šiol visi prekybos susitarimai bus vertinami atsižvelgiant į amerikiečių darbuotojų interesus.

Dokumente taip pat nurodoma, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketina peržiūrėti Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos susitarimą (NAFTA).

„Jeigu mūsų partneriai atsisakyti jį peržiūrėti, kad amerikiečių darbuotojų padėtis būtų sąžiningesnė, prezidentas pranešė apie ketinimą pasitraukti iš NAFTA“, – sakoma dokumente.

Skalūnų „revoliucija“

D.Trumpas mano, kad aktyvi skalūnų dujų ir naftos gavyba padės amerikiečiams sugrąžinti klestėjimą, skelbia Baltieji rūmai.

„D.Trumpo administracija pasinaudos skalūnų dujų ir skalūnų naftos revoliucija, kad sukurtų darbo vietų ir užtikrintų klestėjimą milijonams amerikiečių“, – nurodoma D.Trumpo prioritetų dokumente.

„Privalome pasinaudoti turimais nepaliestais skalūnų naftos ir skalūnų dujų ištekliais, kurie yra vertinami 50 trln. JAV dolerių, ypač tais, kurie yra federalinėse žemėse , priklausančiose Amerikos tautai. Mes panaudosime energijos gavybos pajamas, kad suremontuotų kelius, mokyklas, tiltus, infrastruktūrą“, – sakoma dokumente.

Be to, D.Trumpas tikisi, kad jo iniciatyvos leis sumažinti energijos kainas JAV, kas taps „didele paspirtimi žemės ūkiui“.

Taip pat „administracija ketina naudoti „ekologiškai švarias“ technologijas anglių kasybai ir įpūsti gyvybės JAV anglies pramonei, kuri jau seniai susiduria su sunkumais“.

JAV prezidentas Trumpas pažadėjo išnaikinti „radikalųjį islamo terorizmą“

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, penktadienį pradedantis kadenciją, savo inauguracijos kalboje pabrėžė, kad pastangos įveikti islamo ekstremizmą bus itin svarbi jo užsienio politikos dalis, ir pažadėjo, kad kartu su sąjungininkais sieks visiškai pašalinti džihadistų keliamą grėsmę.

„Sustiprinsime senuosius aljansus ir užmegsime naujų, taip pat suvienysime civilizuotąjį pasaulį prieš radikalųjį islamo terorizmą, iš visiškai nušluosime jį nuo žemės paviršiaus“, – pareiškė jis.

Su ekstremizmu taip pat kovojo D.Trumpo pirmtakai: George'as W.Bushas, surengęs invaziją į Afganistaną ir nuvertęs Talibano režimą toje šalyje, ir Barackas Obama, įsakęs surengti reidą, per kurį buvo nukautas tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ vadeiva Osama bin Ladenas.

Tačiau D.Trumpas žengė dar toliau – iš jo kalbos buvo galima suprasti, kad naujasis lyderis šią kovą vertina kaip civilizacijų mūšį tarp Amerikos ir grėsmės, keliamos paties islamo tikėjimo.

Nors inauguracijos kalboje konkrečių politikos detalių nebuvo, jo pažadas kurti naujus aljansu prieš terorą vertinamas kaip užuomina, jog D.Trumpas yra nusiteikęs bendradarbiauti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Maskva praėjusiais metais pasiuntė savo pajėgas į Siriją, kad apgintų prezidento Basharo al Assado režimą nuo džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“.

20.31 val.: Kol buvęs šalies prezidentas Barackas Obama kalbėjo ir dėkojo savo rėmėjams, D.Trumpas pasirašė įsakymus dėl kabineto narių oficialaus paskyrimo ir nacionalinės patriotizmo dienos paskelbimo.

20.09 val.: D.Grybauskaitė pasveikino priesaiką davusį JAV prezidentą D.Trumpą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino Donaldą Trumpą, pradėjus eiti Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento pareigas.

D.Trumpas penktadienį Kapitolijuje buvo prisaikdintas 45-uoju šalies vadovu.

Pasak šalies vadovės, Lietuvos žmonės vertina nuoseklią Jungtinių Amerikos Valstijų paramą Lietuvos laisvei, nepriklausomybei ir valstybingumui.

„Tai tvirtas pamatas abiejų šalių draugystei ir bendradarbiavimui“, – sakoma D.Grybauskaitės sveikinime.

Lietuva ir JAV, prezidentės teigimu, yra artimiausios sąjungininkės, nes jas sieja tikėjimas demokratija ir žmogaus teisėmis bei pasirengimas spręsti šių dienų saugumo, terorizmo, ekonominius ir politinius iššūkius.

„Esame pasiruošę kartu ginti mūsų piliečių laisvę ir interesus bei plėtoti bendrus projektus, kurie užtikrins mūsų žmonių gerovę“ , – sako D.Grybauskaitė.

Savo sveikinimo laiške Lietuvos vadovė pareiškė išreiškė viltį, jog artimiausiu metu atsiras galimybė susitikti su D.Trumpu ir kartu abiejų valstybių Lietuvos ryšius bei transatlantinio bendradarbiavimo gaires, taip pratęsiant išskirtinę abiejų šalių draugystės istoriją.

19.45 val.: JAV laikraščiuose pasirodė protesto prieš D.Trumpą plakatas

Keli JAV laikraščiai penktadienį išspausdino plakato dydžio portretą, kuriame vaizduojama moteris su Amerikos vėliavos spalvų galvos apdangalu ir kurį buvo siūloma atsinešti į Donaldo Trumpo inauguraciją.

Šį darbą sukūrė menininkas Sphepardas Fairy, kurį išgarsino prezidento Baracko Obamos plakatas su užrašu „Hope“ (Viltis). Tas raudonos, baltos ir mėlynos spalvų portretas sukėlė tikrą sensaciją, pasirodęs per prezidento rinkimų kampaniją 2008 metais.

Plakatai su plaukus prisidengusios moters atvaizdu pasirodė „New York Times“ ir „Washington Post“ penktadienio numeriuose.

„Mes – Tauta“, skelbiama plakato viršuje. Tai – pirmieji JAV konstitucijos žodžiai, kuriuos pasiskolino kampanijos prieš rasinę ir etninę neapykantą organizatoriai savo kampanijos pavadinimui.

Žinutę baigia lapo apačioje parašyti žodžiai: „Esame didesni už baimę“.

Dar žemiau mažomis raidėmis rašoma:“ Mes, tauta, esame nesuskaldomi. Mes esame atsparūs. Mes giname vienas kitą. Mes giname orumą. Mes esame didesni už baimę“.

Šį plakatą užsakė „Amlifier“ fondas, Vašingtone ir Sietle įsikūrusi grupė, renkanti lėšas kampanijai „Mes – Tauta“ per visuomenės finansavimo platformą „ Kickstarter“.

Iki penktadienio ryto kampanija buvo surinktusi 1,3 mln. JAV dolerių iš 22 840 aukotojų.

Fondas ragino į D.Trumpo inauguraciją eisiančius žmones pasinaudoti šiuo plakatu, išreiškiant savo protestą.

19.22 val.: B.Obama: „Gerai padirbėta, gerai padirbėta“

„Jūs niekuomet nebebūsite ignoruojami“, – sakė D.Trumpas. „Kartu mes vėl padarysime Ameriką turtingą, mes padarysime, kad Amerika galės vėl didžiuotis, ir, taip, Ameriką mes padarysime vėl didžią“, – tęsė jis. „Telaimina Ameriką Dievas“, – baigė kalbą D.Trumpas. Po šių žodžių B.Obama sumurmėjo: „Gerai padirbėta, gerai padirbėta“.

19.17 val.: „Amerika vėl ims laimėti“

„Aš visomis išgalėmis kovosiu ir niekada neleisiu jums suklupti. Amerika vėl ims laimėti ir laimės taip, kaip niekada anksčiau“, – žadėjo D.Trumpas.

Jis žadėjo, kad bus suvienytas civilizuotas pasaulis prieš radikaliųjų islamistų terorizmą. „Mes išrausime jį su šaknimis“, – sakė D.Trumpas.

„Mes turime galvoti daug ir dar daugiau svajoti. Nebepakęsiu politikų, kurie šneka, tačiau nesiima veiksmų“, – tęsė jis.

19.12 val.: „Pirmiausia – Amerika“

D.Trumpas žadėjo, kad darbo vietos ir išsilavinimas bus stiprinamos sritys. „Mes kitas šalis pavertėme turtingomis, mūsų šalies stiprybė ir paslaptis peržengė horizontą. Po truputį mūsų gamyklos paliko mūsų krantus. Viduriniosios klasės turtai buvo išplėšti ir pasklido po pasaulį. Nuo šiandien pirmoje vietoje bus Amerika, pirmiausia – Amerika!“

19.10 val.: „Amerikos skerdynės“

„Amerikos skerdynės baigiasi čia ir dabar“, – paskelbė D.Trumpas. Anot jo, Amerika vėl pradės laimėti, kaip niekada anksčiau.

19.06 val.: Grįžo pas žmones

„Mes perkeliame galią iš Vašingtono ir atiduodame jums atgal, žmonės“, – kalbėjo D.Trumpas, pridurdamas, kad Vašingtonas klesti, tačiau žmonės nesidalijo jo turtais. D.Trumpas sakė, kad „tai jūsų diena, tai jūsų šventė, ir JAV yra jūsų šalis“. „Užmiršti mūsų šalies vyrai ir moterys daugiau nebebus pamiršti. Kiekvienas nuo dabar jūsų klausys“, – kalbėjo jis.

18.59 val.: Po priesaikos dėkojo Obamoms

Priesaikos žodžius ištarė D.Trumpas. Amerika pasitiko naująjį prezidentą.

70-metis respublikonas padėjo ranką ant dviejų Biblijų – saviškės ir priklausiusios prezidento Abrahamo Lincolno – ir ištarė iškilmingą priesaiką, pradedamas naują politinę erą, sutinkamą tiek su džiaugsmu, tiek su nerimu.

Aš, Donaldas Johnas Trumpas, iškilmingai prisiekiu, kad ištikimai vykdysiu Jungtinių Valstijų pareigas ir kaip galėdamas išlaikysiu, saugosiu ir ginsiu Jungtinių Valstijų Konstituciją. Tepadeda man Dievas, – ištarė jis ir kelis kartus iškėlė aukštyn kumštį.

„Aš, Donaldas Johnas Trumpas, iškilmingai prisiekiu, kad ištikimai vykdysiu Jungtinių Valstijų pareigas ir kaip galėdamas išlaikysiu, saugosiu ir ginsiu Jungtinių Valstijų Konstituciją. Tepadeda man Dievas“, – ištarė jis ir kelis kartus iškėlė aukštyn kumštį.

Tuomet D.Trumpas kreipėsi į minią, visiems dėkodamas. Jis dėkojo B.Obamai ir jo žmonai Michelle. „Jie buvo puikūs“, – sakė jis.

18.53 val.: Prisiekė M.Pence'as

Kapitolijuje prisiekė JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as. Priesaikos žodžius jis kartojo po Aukščiausiojo Teismo teisėjo Clarence'o Thomo.

Bažnyčioje pasirodė su žmona ir vaikais

Į bažnyčią D.Trumpas atvyko su žmona Melania ir suaugusiais vaikais; pamaldos truko apie valandą. Pamokslą sakė pietinių baptistų pastorius Robertas Jeffressas, sulaukęs griežtos kritikos už pastabas apie musulmonus, mormonus, katalikus ir gėjus.

Peržiūrėti turinį naujame langeŽiūrėkite tiesiogiai: Donaldo Trumpo inauguracija

R.Jeffressas, vadovaujantis Pirmajai baptistų bažnyčiai Dalase, kartą apkaltino prezidentą Baracką Obamą, kad šis „praskynęs kelią“ Antikristui; be to pastorius islamą pavadino „blogio religija“.

Po mišių prezidentas Barackas Obama ir pirmoji ponia Michelle Obama sutiko D.Trumpą ir jo žmoną Melanią Baltuosiuose rūmuose ir drauge išgėrė arbatos.

Tuomet abi poros vienu kortežu pajudėjo apie keturis kilometrus Pensilvanijos prospektu į Kapitolijų, prie kurio vėliau vyks D.Trumpo prisaikdinimo ceremonija. Juos pasitiko ne tik sveikinanti minia, bet ir protestuotojai, nepatenkinti išrinktojo prezidento retorika ir siūlomais sprendimais.

Hillary Clinton, lydima savo vyro Billo, vilkėdama baltą kostiumėlį atvyko į Kapitolijų. Su žmona Rosalynn atvyko ir buvęs prezidentas Jimmy Carteris.

Michelle Obama ant pakylos žengė su Joe Bidenas žmona Jill Biden. Laukdama ant platformos M.Obama plepėjo su Hillary Clinton. Ant platformos taip pat yra ir buvęs kandidatas į JAV prezidentus senatorius Bernie Sandersas.

Netrukus pasirodė Melania Trump, kurią ant platformos palydėjo JAV karys. Ji su sūnumi Barronu kol kas nesikraustys į Vašingtoną – žada palaukti, kol dešimtmečiui pasibaigs mokslo metai.

B.Obama žengė šalia J.Bideno. B.Obama paspaudė rankas visiems D.Trumpo šeimos nariams ir liko stovėti šalia jo. Šalia B.Obamos – žmona Michelle ir Joe Bidenas su žmona Jill.

Netrukus plojimais pasitiktas ir D.Trumpas. Jis pabučiavo į žandą savo žmoną, tuomet – M.Obamą, paspaudė ranką B.Obamai ir pamojavo miniai. D.Trumpas atrodė ramus, laukdamas vienos svarbiausių savo gyvenime dienų ir inauguracijos.

Prašė Dievo pagalbos

Kardinolas Timothy Dolanas prašė Dievo padėti Amerikos žmonėms ir jų prezidentui. Katalikų arkivyskupas Niujorko kardinolas Timothy Dolanas skaitė šventąjį raštą. D.Trumpas laikė rankas sudėtas, o galvą buvo nuleidęs.

V.Putinas nežiūrės tiesioginės D.Trumpo inauguracijos transliacijos, sako Kremlius

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį neketina žiūrėti televizijos tiesioginės transliacijos iš Donaldo Trumpo inauguracijos ceremonijos, pareiškė jo atstovas, paneigdamas, jog naujasis prezidentas yra Maskvos žmogus Vašingtone

„Nemanau, kad jis planuoja žiūrėti ją tiesiogiai, bet, žinoma, jis pamatys tai žiniose, kuriose galbūt tai bus net pagrindinė naujiena“, – sakė Dmitrijus Peskovas žurnalistams.

Atskirai valstybiniam televizijos kanalui „Rossija 24“ D.Peskovas nurodė, kad užsienio ir šalies apžvalgininkai darytų didelę klaidą manydami, jog D.Trumpas yra V.Putino žmogus Vašingtone.

D.Trumpas „nėra mūsų žmogus, jis yra Amerikos žmogus, jis yra Jungtinių Valstijų prezidentas“, – pareiškė jis.

„Būtų, turbūt, didžiausia Vakarų ekspertų, kai kurių mūsų politinių apžvalgininkų klaida laikyti jį „mūsų žmogumi“, – perspėjo V.Putino atstovas.

„Rossija 24“ yra vienas iš dviejų Rusijos televizijos kanalų, kurie penktadienį tiesiogiai transliuoja JAV prezidento inauguracijos ceremoniją.

Maskva neigia skandalingus kaltinimus, kad Kremlius yra susijęs su Rusijos žvalgybos tarnybų surengtais kibernetiniais išpuoliais, kurie padėjo D.Trumpui iškovoti pergalę rinkimuose, ir surinkta D.Trumpą kompromituojančia dosjė.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova taip pat sakė nemananti, kad D.Trumpą galima laikyti „prorusišku“ kandidatu, tačiau pridūrė, jog jo rinkimų varžovė Hillary Clinton (Hilari Klinton) akivaizdžiai turėjo „rusofobišką požiūrį“.

„Tokiomis aplinkybėmis daug kas manė, kad antrasis kandidatas bus prorusiškas, bet taip nėra“, – sakė ji radijo stočiai „Echo Moskvy“.

Protestuotojai išdaužė parduotuvių langus

Įtampa kai kuriose miesto dalyse išaugusi. Juodai apsirengę protestuotojai mėtė šiukšliadėžes vienoje iš gatvių ir išdaužė parduotuvių langus. Protestuotojai šaukė „velniop D.Trumpą“. Tuo metu jo rėmėjai šūkavo atgalios.

Demonstrantai protestavo prie įvairių saugumo patikros postų netoli Kapitolijaus Vašingtone, kur taktines uniformas dėvintys pareigūnai leido bilietus turinčius asmenis į inauguracijos ceremoniją.

Demonstrantai nešė plakatus su užrašais „Priešinkitės Trumpo klimato teisingumui jau dabar!“, „Tegul skamba laisvė!“ ir „Laisvę Palestinai!“

Koalicija „DisruptJ20“ (Sudrebinkime Sausio 20-ąją) žadėjo, kad jos akcijų dalyviai Vašingtone stengsis sutrikdyti iškilmes – jeigu reikės, netgi rizikuodami būti suimti.

Juodaodžių teisių judėjimas „Black Lives Matter“ (Juodaodžių gyvybės svarbios) ir feminisčių grupės taip pat žadėjo pasirūpinti, kad juos išgirstų.

Prieš pat inauguraciją kai kur įsiplieskė susirėmimų su policija: pareigūnai leido pipirines dujas ir sprogdino kurtinamąsias granatas, o protestuotojai spruko.

Barackas Obama atsisveikina su postu

Iš posto pasitraukiantis JAV prezidentas Barackas Obama penktadienį paskutinį kartą išėjo iš Ovaliojo kabineto, ruošdamasis dalyvauti savo įpėdinio inauguracijai.

Į Ovalųjį kabinetą B.Obama užėjo nešdamas laišką, kurį padėjo ant Rezoliucijų stalo – XIX amž. stalo, kuriuo naudojosi daugelis prezidentų.

Tokia yra pasitraukiančio iš posto prezidento tradicija – palikti asmenišką laišką savo įpėdiniui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:02
01:19
00:44
Parašykite atsiliepimą apie 15min