Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 rugsėjo 17d. 09:11

Dvylika svarbiausių klausimų dėl referendumo Škotijoje: kas bus, jei škotai atsiskirs?

Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės

Šią savaitę viso pasaulio dėmesys bus prikaustytas prie šiaurinės Jungtinės Karalystės (JK) dalies, kurios gyventojai nebenori būti britais. Ketvirtadienį škotai spręs, ar jie liks sąjungoje, kuri egzistuoja pastaruosius 307 metų. Kas nutiks, jeigu jie ryšis nepriklausomybei? „Times“, „The Huffington Post“, „The Guardian“ ir „The Independent“ pateikia svarbiausius klausimus ir mėgina į juos atsakyti.

1. Kada Škotija iš tikrųjų atsiskirtų nuo Jungtinės Karalystės?

Škotijos nacionalinė partija (SNP) yra paskelbusi, kad potenciali data – 2016 m. kovo 24-oji. Tuomet būtų oficialiai paskelbta Škotijos nepriklausomybė.

2. Ar JK turėtų pakeisti savo pavadinimą?

Pavadinimas „Didžioji Britanija“ reiškia geografinę sąjungą, tuo tarpu „Jungtinė Karalystė“ – politinę. Jeigu Škotija taps nepriklausoma valstybe, įmanoma, kad abu šie pavadinimai gali pasikeisti. Tačiau labiau tikėtina, kad jie liks tokie pat. Pastaruoju metu naudojama frazė „likusi Jungtinė Karalystė“ (trumpinama lJK – angl. „the rest of the UK“ (rUK) ), taip pat visuomenėje svarstomi variantai „Ateities JK“ ir „Likusi JK“.

3. Ar Škotija liktų Europos Sąjungoje?

Škotų nepriklausomybės šalininkai savo kampanijoje skelbia, kad Škotijos narystė ES bus saugi. Tačiau realybėje viskas būtų sudėtingiau. Atsiskirdama nuo JK Škotija automatiškai atsidurtų ne tik už ES, bet ir už NATO ribų bei turėtų iš naujo teikti prašymus įstoti į abi organizacijas, šią savaitę pabrėžė šių Briuselyje įsikūrusių organizacijų pareigūnai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės

Procesas dėl stojimo į ES gali nebūti greitas – jį lėtins diskusijos dėl valiutos Škotijoje. Taip pat Ispanijos ir Belgijos atstovai yra kritiškai pasisakę dėl Škotijos narystės ES. Vis dėlto dėl daugumos dalykų derybos tarp Škotijos ir ES turėtų vykti lengvai, nes ES teisinis reguliavimas jau veikia Škotijoje.

SNP teigia, kad prie ES oficialiai škotai galėtų prisijungti per 18 mėnesių, tačiau šis terminas yra itin optimistiškas.

Kita vertus, procedūrinius dalykus tikriausiai nusvers politika. ES būtų labai sunku ignoruoti laisvo ir taikaus referendumo rezultatus ir neatrodyti antidemokratiška.

4. Ką nepriklausomybė reikštų Škotijos gynybai ir NATO?

„Yes“ kampanija teigia, kad Škotija ir toliau norės likti NATO nare. tačiau Aljanso generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas pabrėžė, kad nepriklausomai valstybei automatiškai nebūtų garantuota vieta NATO. Jai reikėtų teikti prašymą, ir visos 28 valstybės turėtų pritarti Škotijos narystei. Procesas gali užtrukti kelerius metus.

Be to, škotų nacionalistai nenori, kad JK branduolinis arsenalas būtų Fasleino karinėje jūrų bazėje vakarų Škotijoje. Jie tvirtina, kad norėtų iki 2020 m. juo atsikratyti išsiunčiant jį į JK. Problema – Anglija neturi jiems vietos. Dar daugiau – toks perdislokavimas būtų sudėtingas, ilgai trunkantis ir be galo brangus. „Henry Jackson Society“ smegenų centras tvirtina, kad milžiniški kaštai gali priversti JK tiesiog išvis atsisakyti branduolinės programos.

JK ministrai yra pagrasinę, kad jeigu Škotija tikrai norės atsikratyti branduolinių ginklų, JK gali vetuoti naujosios valstybės narystę NATO.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės

5. Kokia valiuta būtų Škotijoje?

SNL tvirtina, kad joje liktų svaras sterlingų. Tačiau trys pagrindinės Vestminsterio partijos atmetė galimybę turėti valiutos sąjungą. Tokiu atveju škotams lieka sterlingizacijos (svaro sterlingų naudojimas, tačiau nesukuriant formalios sąjungos su JK. Tai reikštų finansinio saugumo nebuvimą, euro įvedimo arba savos valiutos sukūrimo alternatyvos.

Londonas teigia, kad Anglija gali įvesti sienų kontrolę, nes Škotija gali tapti landa, pro kurią į Angliją atvyks daugiau imigrantų nei ji leidžia

6. Ar reikėtų paso keliaujant iš Škotijos į Angliją?

Nepriklausoma Škotija taptų pati atsakinga už savo sienas. Škotijos vyriausybė jau davė suprasti, kad nenorėtų prisijungti prie Šengeno erdvės, kurioje ES šalių piliečiai gali laisvai judėti. Tačiau ji išsakė viltį, kad škotai galėtų laisvai keliauti po britų salyną – kaip ir airiai.

SNL taip pat pripažįsta, kad Škotijai vardan ekonomikos skatinimo reikėtų daugiau imigrantų – todėl ji pasisako už liberalesnę migracijos politiką. Londonas teigia, kad tokiu atveju Anglija gali įvesti sienų kontrolę, nes Škotija gali tapti landa, pro kurią į Angliją atvyks daugiau imigrantų nei ji nori.

Londonas pabrėžia, kad bet koks sprendimas dėl laisvo judėjimo salyne yra diskusijų ir derybų objektas. Iš anksto negalima atmesti ir galimybės, kad tarp Anglijos iš Škotijos atsiras realūs pasienio punktai. 

Kita vertus, nėra aišku, kas nutiktų, jeigu Škotija būtų priimta į ES, o likusi JK nuspręstų iš jos išstoti, kaip tai ne kartą yra grasinusi.

7. Ar Davidas Cameronas būtų priverstas atsistatydinti?

JK premjeras yra pareiškęs, kad nesitrauks iš savo posto, jeigu Škotija nuspręs tapti nepriklausoma. Tačiau neabejotinai tam jis patirtų milžinišką spaudimą – tiek iš savo partijos, tiek iš opozicijos. Dalis parlamentarų tvirtina, kad turėtų būti surengtas dėl pasitikėjimo premjeru vien už tai, kad jis leido rengti referendumą Škotijoje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Davidas Cameronas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Davidas Cameronas

8. JK vyks rinkimai 2015 gegužės mėnesį. Ar škotai juose dalyvautų?

Yra pasiūlymų nukelti visuotinius rinkimus – kad atsiskyrę škotai juose jau nebegalėtų dalyvauti ir rinkti JK valdžią. Vis dėlto tai yra abejotina dėl itin griežtų rinkimų įstatymų. Gali būti nuspręsta taip, kad škotai dalyvautų rinkimuose, tačiau jų išrinkti atstovai dirbtų tik 10 mėnesių ir savo postus paliktų 2016-ųjų kovą.

9. Kas nutiktų JK valstybės skolai? 

Kol kas nenuspręsta. Tikėtina, kad dalis valstybės skolos bus perduota Škotijai – kokia dalis, bus apskaičiuota pagal gyventojų skaičių.

10. Kas nutiktų su pašalpomis ir mokesčiais?

Pašalpos mokėjimo ir mokesčių surinkimo atsakomybė teks naujajai Škotijos valdžiai. Mokesčiai išliktų tokie pat iki 2016-ųjų, kai būtų išrinktas naujas parlamentas, ir kuris tuomet jau spręstų, kaip juos keisti. Nepriklausomybės kritikai teigia, kad škotams nepavyktų išlaikyti įsipareigojimų dėl pašalpų mokėjimo.

11. Kas nutiktų Škotijos ekonomikai?

Pajamos iš naftos, išgaunamos Šiaurės jūroje, laikomos gyvybiškai svarbiomis nepriklausomos Škotijos ekonomikai. „Yes“ kampanija apskaičiavo, kad nafta temps Škotijos ekonomiką ir iki 2050-ųjų, ir ilgiau. Tačiau nepriklausomi ekspertai apskaičiavo, kad SNL skelbiami skaičiai yra gerokai perdėti.

Dujų ir naftos gavybos bendrovė BP, išgavinėjanti naftą Šiaurės jūroje, sutinka su ekspertais ir paragino škotus balsuoti prieš nepriklausomybę. 

Pensijų ir draudimo gigantė „Standart Life“ paskelbė, kad jeigu dauguma škotų pasisakys už nepriklausomybę, jis perkels didelę dalį savo verslo iš Škotijos. Apie ketinimus trauktis iš Škotijos pranešė iš didžiausi joje veikiantys bankai „Royal Bank of Scotland“ ir „Loyds“.

12. Ar Škotijos karaliene liktų Elizabeth II?

„Yes“ kampanija tvirtina, kad Jos Didenybė išliktų Škotijos karaliene, nes referendumas yra dėl 1707 m. pasirašytos Tautų Sąjungos sutarties, o ne dėl 1603 m. asmeninės unijos, kuria paskelbta, kad Škotija ir Anglija turi vieną karalių. Tikėtina, kad dėl Karalienės statuso Škotijoje būtų rengiamas dar vienas referendumas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Įmanoma tik Graikijoje: vyrai barą atidarė krizės įkarštyje, pelną ėmė žerti po 4 mėnesių

Tiesiogiai 24sek

Auksinis kauniečių šansas: „Žalgiris“ – „Lietuvos rytas“

Gyvenimas

Dietologė apie tai, kas išprovokuoja persivalgymą, o kartais – ir „maisto komą“

Pasaulis kišenėje

Aukščiausias apžvalgos bokštas šalyje: jau galima užlipti ant TV bokšto „lėkštės“

Gazas

Skelbia apėję draudimą tamsinti priekinius automobilio langus: nustebino ir pareigūnus

Sportas

Debiutantė Panama prieš belgų volą atsilaikė tik kėlinį

Aktualu

Išgertuves iš Kybartų pataisos namų transliavusiems kaliniams gėda, įstaigos vadovas nušalintas nuo pareigų

„Vieni vartai“: vokiečių bei brazilų sensacijos ir aistras sprogdinanti mergina

Vardai

V.Sutkutės vestuvinę suknelę kūrusiai S.Nainei – komplimentai: galėtų puošti pačią hercogienę

Verslas

Dar vienas prekybos tinklas surinks senus drabužius: prie H&M ir „Zaros“ jungiasi „John Lewis“

Jungtinių Arabų Emyratuose projektuojami gamtą saugantys kupolai

Verslas

Anglijos rinktinė rizikavo: čempionatui rezervavo kambarius nepastatytame Kaliningrado viešbutyje

Vardai

Futbolininko Sauliaus Mikoliūno šeima sulaukė pagausėjimo: žmona pagimdė trečią vaiką

24sek

Ypatingi svečiai „Žalgirio“ arenoje: juodas JV ir išradingas Domantas Sabonis

Gyvenimas

Valstybės 100-mečio proga A.Mickevičius sukūrė „prezidentinius“ kvepalus

Vardai

„Lietuvos balso“ nugalėtojas Paulius Bagdanavičius švenčia 30-metį: pasidalijo miela šeimos fotosesija

Vardai

Vestuvėse ant žolės paslydusi Meghan Markle vos nepargriuvo: plinta video

Mokesčių reforma Verslas

Reformos klimpsta: mokesčių ir pensijų pertvarkos gali ir nebebūti

Maistas

auGalingas pirmadienis: apelsinų rizotas su moliūgais ir troškinys „Chilli sin carne“

Gazas

Akcijos „Mane veža“ dalyvių įspūdžiai: gražiausi ekipažai

Naujienos

Verslas

Įmanoma tik Graikijoje: vyrai barą atidarė krizės įkarštyje, pelną ėmė žerti po 4 mėnesių

Tiesiogiai 24sek

Auksinis kauniečių šansas: „Žalgiris“ – „Lietuvos rytas“

Gyvenimas

Dietologė apie tai, kas išprovokuoja persivalgymą, o kartais – ir „maisto komą“

Pasaulis kišenėje

Aukščiausias apžvalgos bokštas šalyje: jau galima užlipti ant TV bokšto „lėkštės“

Gazas

Skelbia apėję draudimą tamsinti priekinius automobilio langus: nustebino ir pareigūnus

Sportas

Debiutantė Panama prieš belgų volą atsilaikė tik kėlinį

Aktualu

Išgertuves iš Kybartų pataisos namų transliavusiems kaliniams gėda, įstaigos vadovas nušalintas nuo pareigų

„Vieni vartai“: vokiečių bei brazilų sensacijos ir aistras sprogdinanti mergina

Vardai

V.Sutkutės vestuvinę suknelę kūrusiai S.Nainei – komplimentai: galėtų puošti pačią hercogienę

Verslas

Dar vienas prekybos tinklas surinks senus drabužius: prie H&M ir „Zaros“ jungiasi „John Lewis“

Jungtinių Arabų Emyratuose projektuojami gamtą saugantys kupolai

Verslas

Anglijos rinktinė rizikavo: čempionatui rezervavo kambarius nepastatytame Kaliningrado viešbutyje

Vardai

Futbolininko Sauliaus Mikoliūno šeima sulaukė pagausėjimo: žmona pagimdė trečią vaiką

24sek

Ypatingi svečiai „Žalgirio“ arenoje: juodas JV ir išradingas Domantas Sabonis

Gyvenimas

Valstybės 100-mečio proga A.Mickevičius sukūrė „prezidentinius“ kvepalus

Vardai

„Lietuvos balso“ nugalėtojas Paulius Bagdanavičius švenčia 30-metį: pasidalijo miela šeimos fotosesija

Vardai

Vestuvėse ant žolės paslydusi Meghan Markle vos nepargriuvo: plinta video

Mokesčių reforma Verslas

Reformos klimpsta: mokesčių ir pensijų pertvarkos gali ir nebebūti

Maistas

auGalingas pirmadienis: apelsinų rizotas su moliūgais ir troškinys „Chilli sin carne“

Gazas

Akcijos „Mane veža“ dalyvių įspūdžiai: gražiausi ekipažai

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Grožis vasarą

Pinigai mano ateičiai

Parašykite atsiliepimą apie 15min