Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2014 08 20, 22:45

Nužudytas J.Foley – savo darbą mylėjęs žurnalistas, siekęs pasauliui parodyti kitų kančią

JAV žurnalistas Jamesas Foley mylėjo savo darbą – jis degė noru pranešti žinias iš konflikto zonų ir papasakoti istorijas, kurios kitaip liktų neišgirstos. „Tai dalis šių konfliktų problemos, – kartą yra sakęs jis. – Mes nesame pakankamai arti jų.“
JAV žurnalistas Jamesas Foley
JAV žurnalistas Jamesas Foley / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

636-ąją jo nelaisvės džihadistų rankose dieną buvo paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame matoma, kad „Islamo valstybės“ džihadistas J.Foley nupjauna galvą.

„Mes niekada taip nesididžiavome savo sūnumi Jimu, – antradienio vakarą „Facebook“ tinkle parašė jo motina. – Jis atidavė savo gyvybę mėgindamas pasauliui parodyti Sirijos žmonių kančią.“

Mes niekada taip nesididžiavome savo sūnumi Jimu, – antradienio vakarą „Facebook“ tinkle parašė jo motina. – Jis atidavė savo gyvybę mėgindamas pasauliui parodyti Sirijos žmonių kančią

40-metis J.Foley šiaurės vakarų Sirijoje buvo pagrobtas 2012-ųjų lapkritį. Jis į pilietinio karo draskomą šalį atvyko kaip laisvai samdomas žurnalistas. Prieš tai jis lydėjo JAV kariuomenę Afganistane, o 2011 m. buvo pagrobtas Muammaro al-Qaddafio pajėgų Libijoje.

Jis suprato savo darbo svarbą, rašo „The Atlantic“. „Tai dalis šių konfliktų problemos... Mes nesame pakankamai arti jų. Ir jeigu reporteriai, jeigu mes nemėginsime kuo arčiau prieiti prie jų – vyrų, moterų, JAV karių, o šios Arabų revoliucijos metu – ir jaunų arabų, egiptiečių ir Libijos gyventojų – ir nemėginsime pamatyti, ką jie patiria, mes nesuprasime pasaulio“, – 2011 m. jis kalbėjo žurnalistikos mokykloje po to, kai grįžo į JAV po 44 dienų išbandymų Libijoje.

Paklaustas, kodėl jis nusprendė vykti į Vidurio Rytus, jis atsakė: „Mano brolis, JAV karys, ten yra. Manau, suveikė ir kažkokia romantiška nuomonė apie save: tu nori būti rašytoju, nori pamatyti pasaulį, grožinė kūryba nebuvo sėkminga, todėl reikia pabandyti tikrų dalykų.“

„Kai tu matai vykstant kažką labai žiauraus, toks vaizdas padaro keistus dalykus tau pačiam. Tai ne visada atgraso, – jis kalbėjo. – Jausmas, kad tu kažką išgyvenai – tai turi keistą jėgą, kuri tave įtraukia atgal“.

VIDEO: JAV žurnalistas Jamesas Foley

Kai tu matai vykstant kažką labai žiauraus, toks vaizdas padaro keistus dalykus tau pačiam. Tai ne visada atgraso, – jis kalbėjo. – Jausmas, kad tu kažką išgyvenai – tai turi keistą jėgą, kuri tave įtraukia atgal

J.Foley savo karjerą pradėjo mokytojaudamas – jis stengėsi padėti neturtingam jaunimui. Siekdamas patenkinti savo troškimą geriau pažinti pasaulį, 2007 m. jis nusprendė pradėti žurnalistikos studijas Evanstone.

Jis buvo įsitikinęs, kad norint dirbti karo zonose reikia dirbti didiesiems dienraščiams, tačiau vienas reporteris jam patarė, kad galima ir būti laisvai samdomu žurnalistu. „Mane iškart užkabino“, – yra pripažinęs jis.

Po studijų baigimo J.Foley vyko į Iraką, Afganistaną, Libiją ir Siriją. Kaip jis pats save apibūdindavo – šios kelionės jam paliko daug klausimų ir jokių atsakymų.

J.Foley dirbo karščiausiuose taškuose, fronto linijose. Jo filmuota medžiagą ir išsamius tekstus publikuodavo įvairūs leidiniai. 

J.Foley į džihadistų rankas pateko vietoje, kuri yra bene pati pavojingiausia žurnalistams – šalyje, kurioje dešimtys jų yra nužudomi ir pagrobiami kasmet. Vis žiaurėjant karui Sirijoje šalies valdžia atvirai užsipuldavo ir vietos, ir užsienio žurnalistus. Užsieniečiams nes ji uždraudė atvykti į Siriją. Ekstremistų grupuotėms pradėjus grobti reporterius ir net neprašant išpirkos, daugelis leidinių atšaukė savo darbuotojus iš Sirijos.

„The Atlantic“ žurnalistas Davidas Rohde'as lapkritį rašė, kad Sirija yra didžiausios pagrobimų bangos vieta šiuolaikinėje žurnalistikoje – čia pagrobiama daugiau reporterių nei Irake pirmajame šio amžiaus dešimtmetyje ar Libane devintajame dešimtmetyje. „Nusikalstamumo, džihadizmo ir chaoso sąjunga verčia stabdyti karo nušvietimą iš įvykio vietos“, – rašė jis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min