Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 10d. 18:11

E.Macronas ir D.Trumpas demonstruoja vienybę, nepaisant konflikto dėl Europos kariuomenės

Donaldas Trumas ir Emmanuelis Macronas bei jų žmonos Melania Trump ir Brigitte Macron
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Donaldas Trumas ir Emmanuelis Macronas bei jų žmonos Melania Trump ir Brigitte Macron

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas šeštadienį pamėgino išsklaidyti tarpusavio įtampą su Jungtinių Valstijų prezidentu Donaldu Trumpu ir prakalbo apie „didžiulį solidarumą“ tarp dviejų šalių po to, kai D.Trumpas sukritikavo jo pasiūlymus kurti Europos kariuomenę.

Du lyderiai šeštadienį susitiko Eliziejaus rūmuose prieš Pirmojo pasaulinio karo pabaigos minėjimo renginius. Tačiau jų kūno kalba rodė, kad tokių šiltų tarpusavio santykių, kokie buvo stebimi per D.Trumpo ankstesnį vizitą Paryžiuje pernai liepą nei E.Macrono vizitą Baltuosiuose rūmuose šiemet balandį, nėra.

E.Macronas pamėgino nugludinti aštrius kampus ir pareiškė, kad pritaria D.Trumpo nuomonei, jeigu Europai būtina didinti išlaidas gynybai. „Mums reikia gerokai geriau pasidalinti naštą NATO“, – pareiškė Prancūzijos prezidentas.

Gindamas savo anksčiau šią savaitę išsakytą pasiūlymą sukurti Europos kariuomenę, E.Macronas taip pat sakė: „Neteisinga, kad Europos saugumą užtikrina tik Jungtinės Valstijos“.

Į Eliziejaus rūmus atvykęs Amerikos prezidentas iš pradžių elgėsi šaltokai, tačiau po susitikimo buvo akivaizdžiai labiau atsipalaidavęs ir save ir E.Macroną pavadino „labai gerais draugais“.

„Norime stiprios Europos. Mums labai svarbu, kad Europa būtų stipri“, – sakė jis.

„Labai įžeidžiantys“

D.Trumpo vizitas Prancūzijoje, kuriais prasideda dvi dienas truksiantys renginiai, skirti paminėti šimtąsias Pirmojo pasaulinio karo pabaigos metinės, grėsė būti gana įtemptas po to, kai Amerikos prezidentas išreiškė pasipiktinimą dėl E.Macrono žodžių apie „Europos kariuomenę“.

Paryžiaus teigimu, prezidento žodžiai buvo netinkamai suprasti.

Penktadienį D.Trumpas išreiškė pasipiktinimą E.Macrono komentarais, kuriuos pavadino „labai įžeidžiamais“, nes Prancūzijos prezidentas anksčiau šią savaitę JAV paminėjo kartu su Kinija ir Rusija kaip potencialias grėsmes Europos Sąjungos saugumui.

„Prancūzijos prezidentas Macronas ką tik pasiūlė Europai kurti savo kariuomenę, kad apsisaugotų nuo JAV, Kinijos ir Rusijos“, – sakoma D.Trumpo žinutėje, turint galvoje trimis dienomis anksčiau nuskambėjusį E.Macrono pasisakymą.

„Labai įžeidžiama, bet galbūt Europa turėtų pirmiausiai sumokėti sąžiningą indėlį NATO, kurią didžia dalimi subsidijuoja JAV!“ – pridūrė jis.

E.Macrono kanceliarija šeštadienį pripažino, kad prezidento pareiškimas „galėtų suklaidinti“, tačiau pabrėžė: „Jis niekada nesakė, kad mums reikia Europos kariuomenės kariauti prieš Jungtines Valstijas“.

„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas ir Emmanuelis Macronas
„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas ir Emmanuelis Macronas

Vienas E.Macrono patarėjas sakė, kad per susitikimą su D.Trumpu Prancūzijos prezidentas pabrėžė būtinybę Europai turėti didesnę gynybinę autonomiją, tačiau pabrėžė, kad nesiekiama „kenkti Jungtinėms Valstijoms“. Anot patarėjo, D.Trumpas į tai reaguodamas atsakė: „Esame gerokai artimesni, nei atrodo“.

Lyderiai taip pat aptarė Saudo Arabijos žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymą ir pareiškė, kad spaudimas išaiškinti šią žmogžudystę gali privesti prie „politinio sprendimo“ Jemene, kur Rijadas kovoja su Irano remiamais sukilėliais.

D.Trumpas ir jo žmona Melania papietavo su Prancūzijos prezidentu ir jo sutuoktine. Šeštadienio vakarą jie prisijungs prie kitų pasaulio lyderių vakarienei, kurią Orsė muziejuje rengia Prancūzijos prezidentas su žmona.

O sekmadienį pasaulio lyderiai dalyvaus minėjime prie Triumfo arkos.

D.Tuskas griežtai sukritikavo D.Trumpo poziciją dėl Europos

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas šeštadienį apkaltino D.Trumpą pasisakant prieš „stiprią ir vieningą“ Europą. Jis taip pat perspėjo dėl kylančio nacionalistinio „rudmarškinių“ fronto prieš kitąmet vyksiančius Europos Parlamento rinkimus.

Taip D.Tuskas reagavo į D.Trumpo kritiką Prancūzijos prezidentui E.Macronui po to, kai šis pasiūlė kurti Europos kariuomenę.

„Pirmą kartą istorijoje Amerikoje turime administraciją, kuri, švelniai tariant, nėra entuziastingai nusiteikusi vieningos ir stiprios Europos atžvilgiu“, – Lenkijoje sakydamas kalbą pareiškė D.Tuskas.

„Kalbu apie faktus, o ne propagandą“, – Lenkijos nepriklausomybės šimtųjų metinių išvakarėse pareiškė jis.

Europos Vadovų Tarybų pirmininkas anksčiau išreiškė susirūpinimą dėl esą D.Trumpo noro keisti po Antrojo pasaulinio karo įvestą tvarką. JAV prezidentas taip pat anksčiau yra pavadinęs ES prekybine priešininke.

Šeštadienį lenkų dienraščiui „Gazeta Wyborcza“ duotame interviu D.Tuskas taip pat sakė manąs, kad D.Trumpas nori pasaulio, kuriame „Jungtinės Valstijos būdų vienoje pusėje, o kitoje pusėje būtų nepalyginama kitų šalių kolekcija“.

Perspėjo apie nacionalistų iškilimą

Kalbėdamas apie gegužę vyksiančius Europos Parlamento rinkimus D.Tuskas taip pat perspėjo, apie prieš ES nusiteikusio nacionalistinio fronto iškilimą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Tuskas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Tuskas

„Negalime atmesti to, kad bus atstovaujama dviem srovėms, iš kurių viena bus rudmarškinių spalvos – nusiteikusių prieš Europą ir sutelkiančių dėmesį į nacionalizmą. O antrieji sieks kuo didesnės ES integracijos“, – prognozavo D.Tuskas.

Buvęs Lenkijos premjeras taip pat kalbėjo apie kai kuriose sostinėse stiprėjančias prieš ES nukreiptas nuotaikas ir pridūrė, kad kai kurios jėgos nori „konflikto, o ne bendradarbiavimo, dezintegracijos, o ne integracijos“.

Neminėdamas konkrečių pavardžių D.Tuskas taip pat kritikavo Lenkijos lyderius dėl jų pozicijos Europos atžvilgiu po to, kai anksčiau šią savaitę pasigirdo perspėjimų, kad euroskeptiškos Lenkijos valdančiosios partijos politika veda šalį prie galimo „Lexit“ (Lenkijos išstojimo iš ES).

„Tie, kas pasisako prieš stiprų Lenkijos vaidmenį Europoje, iš esmės yra prieš mūsų nepriklausomybę“, – pareiškė D.Tuskas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:21
06:02
33:22

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min