Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 9d. 19:55 , Atnaujinta: 2020 rugpjūčio 9d. 23:37

Prancūzija: donorai per konferenciją pažadėjo skirti Libanui 250 mln. eurų pagalbos

Emmanuelis Macronas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr. / Emmanuelis Macronas

Pasaulio donorai sekmadienį per virtualią konferenciją pažadėjo skirti daugiau kaip 250 mln. dolerių pagalbos Libanui, kurio sostinę Beirutą praeitą savaitę nuniokojo galingas sprogimas, pranešė Prancūzija. Bendra „skubi pagalba, kuri buvo pažadėta arba gali būti greitai mobilizuota“, sudaro 252,7 mln. eurų, įskaitant 30 mln. eurų, skiriamų Prancūzijos, pranešė šios šalies prezidento Emmanuelio Macrono (Emaniuelio Makrono) kanceliarija.

Prieš tai Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sekmadienį paragino pasaulio valstybes kuo skubiau suteikti pagalbos didžiulės nelaimės ištiktam Libanui, o šalies lyderius paragino užkirsti kelią „chaosui“.

Tai jis pareiškė sekmadienį atidarydamas tarptautinę konferenciją dėl pagalbos Beirutui po anksčiau šią savaitę įvykusio milžiniško sprogimo.

E.Macronas surengė virtualią konferenciją, kurioje dalyvauja JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir kiti pasaulio lyderiai, kad sutelktų tarptautinę pagalbą Libanui. Jungtinės Tautos skaičiuoja, kad reaguojant į nelaimę Libanui per ateinančius tris mėnesius reikės maždaug 117 mln. JAV dolerių.

„Šiandien tikslas yra veikti greitai ir efektyviai koordinuojant mūsų pagalbą ant žemės, kad ji kuo efektyviau pasiektų Libano žmones“, – per konferenciją, kurioje dalyvauja ir Libano prezidentas Michelis Aounas, sakė E.Macronas.

Tarp kitų konferencijos dalyvių yra JT pagalvos koordinatorius Markas Lowcockas, Pasaulio banko, Raudonojo kryžiaus, Tarptautinio valiutos fondo, Europos Sąjungos, Arabų Lygos ir kelių Artimųjų Rytų šalių lyderiai.

E.Macronas tapo pirmuoju pasaulio lyderiu, apsilankiusiu Beirute po siaubingo antradieninio sprogimo, per kurį žuvo mažiausiai 158 žmonės, apie 6 tūkst. žmonių buvo sužeista, o maždaug 300 tūkst. žmonių liko be namų.

Sprogimas sukėlė didžiulį Libano žmonių pasipiktinimą dėl valdžios aplaidumo. Dėl to žmonės išėjo į gatves protestuoti, neramumus malšinti teko kariuomenei.

E.Macronas pareiškė, kad „šalies valdžia turi imtis veiksmų, kad neleistų šaliai smigti žemyn, ir reaguotų į Libano žmonių lūkesčius, kuriuos jie dabar išreiškia teisėtai Beiruto gatvėse“.

„Mes visi privalome dirbti kartu, kad užtikrintume, jog neįsivyrautų nei smurtas, nei chaosas, – sakė Prancūzijos vadovas. – Ant kortos pastatyta Libano ateitis.“

Jis taip pat pridūrė, kad „suinteresuotieji šiuo skaldymu ir chaosu, tai yra jėgos, kurios kažkaip nori kelti grėsmę Libano žmonėms“. Tačiau konkrečių vardų jis neminėjo.

Jungtinės Tautos skaičiuoja, kad pirminei humanitarinei pagalbai Libanui reikės 66,3 mln. JAV dolerių, įskaitant sveikatos paslaugas sužeistiesiems, namus praradusių žmonių apgyvendinimą, maisto tiekimą ir priemones užkirsti tolesniam koronaviruso plitimui.

Antrosios stadijos metu reikės 50,6 mln. JAV dolerių atstatyti viešąją infrastruktūrą, atstatyti privačius namus ir užkirsti kelia ligų protrūkiui.

Skelbiama, kad per sprogimą nukentėjo mažiausiai 15 medicinos įstaigų, įskaitant tris dideles ligonines. Taip pat apgadinta daugiau nei 120 mokyklų, kas paveiks maždaug 55 tūkst. vaikų mokymąsi.

Tūkstančiam žmonių reikia maisto. Be to, sprogimo metu daugelyje Beiruto rajonų buvo pažeista vandentiekio ir nuotekų sistema.

Patvirtindamas savo dalyvavimą konferencijoje D.Trumpas šeštadienį tviteryje parašė, kad „visi nori padėti!“

Tačiau konferencijoje nedalyvauja Izraelis, su kuriuo Libanas nepalaiko diplomatinių santykių, o taip pat ir Iranas, turintis didelę įtaką Libane per šiitų grupuotę „Hezbollah“.

Europos Komisija pažadėjo Libanui papildomai 30 mln. eurų

Europos Komisija (EK) pažadėjo didžiulės nelaimės ištiktam Libanui kaip galima greičiau skirti papildomus 30 mln. eurų, pareikšta per tarptautinę vaizdo konferenciją sekmadienį, surengtą dėl pagalbos Beirutui po anksčiau šią savaitę įvykusio milžiniško sprogimo.

EK pranešime paaiškinama, kad šios lėšos papildys 33 mln. eurų, apie kuriuos per rugpjūčio 6-ąją vykusį pokalbį su Libano ministru pirmininku Hassanu Diabu pranešė Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

„Pasitelkdama šimtus paieškos ir gelbėjimo (žmonių) ekspertų bei siųsdama medicinos pagalbą į Beirutą, Europos Sąjunga padėjo Libanui jau kitą dieną po sprogimo. Noriu padėkoti visoms pagalbą teikiančioms Europos šalims už solidarumą. Kita vertus, augant poreikiams, mes teikiame pagalbą šimtams tūkstančių žmonių, kuriems jos labiausiai reikia“, – konferencijos metu kalbėjo EK krizių valdymo komisaras Janezas Lenarcicius.

EK papildomas Libano finansavimas humanitariniais tikslais bus vykdomas per Jungtinių Tautų agentūras, nevyriausybines ir tarptautines organizacijas.

EK pranešime pažymima, kad šių lėšų panaudojimas bus griežtai kontroliuojamas, o pagalba skiriama neatidėliotiniems labiausiai nukentėjusių gyventojų grupių poreikiams.

Milžiniškas cheminių medžiagų sprogimas Beiruto uoste rugpjūčio 4-ąją, savo galia prilygstantis 3,3 balo žemės drebėjimui, suniokojo didelę Libano sostinės dalį, nusinešė per 150 žmonių gyvybių, mažiausiai 6 tūkst. žmonių patyrė sužalojimų, o daugiau nei 300 tūkst. žmonių liko be pastogės arba jų namai buvo apgriauti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Esports namai

URBAN˙/

Interviu
Parašykite atsiliepimą apie 15min