Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 9d. 06:36

E.Macrono vadovavimo principas: niekada nesiaiškinti ir niekada neatsiprašinėti

Emmanuelis Macronas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr. / Emmanuelis Macronas

Per savo rinkimų kampaniją 2016-aisiais Emmanuelis Macronas artimai bendravo su rinkėjais ir žadėjo, kad jų norai bus išgirsti. Sužibo viltis, kad pagaliau šalis bus valdoma kitaip – naujoviškai, atvirai, straipsnį pradeda „Reuters“ žurnalistas Michelis Rose.

Deja, praėjus metams po rinkimų viso to nematyti, o kai kurie E.Macrono rėmėjai pradeda reikšti nusivylimą jo valdymo stiliumi, kuris, kaip pripažįsta ir pats prezidentas, tenkina ne visus.

Tvirtai gina savo metodus

Supamas nedidelio būrelio artimų bendražygių, E.Macronas šiuo metu pluša siekdamas įgyvendinti ne vieną prieštaringai vertinamą reformą. Pažymėtina, rašo M.Rose, kad dėl šių reformų konsultuojamasi dar mažiau, negu įprasta Prancūzijoje, kurios 1958 m. konstitucija prezidentui suteikia išskirtinai plačių galių.

Keturiasdešimtmetis prezidentas, vieno iš patarėjų apibūdintas kaip hiperaktyvus žmogus, kuriam pakanka trumpai nusnūsti, tvirtai gina savo metodus.

„Mane absoliučiai tenkina galios vertikalumas, – prancūzų literatūriniam žurnalui „La Nouvelle Revue Française“ yra sakęs E.Macronas. – Aš didžiuojuosi padarytais pasirinkimais ir negaliu pakęsti tos tvarkos, pagal kurią įprasta nuolat aiškintis, kokiu pagrindu priimtas vienas ar kitas sprendimas.“

Konservatyvių pažiūrų prezidento Jacques'o Chiraco, kuris buvo vienas pirmųjų gerai žinomų šalies politikų, parėmusių E.Macrono rinkimų kampaniją 2016-aisiais, vyriausybėje ministrės pareigas ėjusiai Corinne Lepage tai anaiptol nepatinka.

Daugelis eilinių rėmėjų, kurių pastangomis, vykstant E.Macrono rinkimų kampanijai, visoje Prancūzijoje buvo įsteigta tūkstančiai „Pirmyn!“ komitetų, nuleido rankas supratę, kad jų idėjos iki Paryžiaus nenukeliauja.

Iš pradžių neslėpusi susižavėjimo buvusio ministro charizma ir tikėjusi jo pažadais vykdyti kitokią politiką, vėliau ji pareiškė, kad E.Macrono programą už uždarų durų rašė tie patys žmonės, kurie dabar užima atsakingus postus Eliziejaus rūmuose.

„Mane greitai pradėjo erzinti neatitiktis tarp prancūzams duoto pažado laikytis požiūrio „iš apačios į viršų“ ir realybės, – agentūrai „Reuters“ sakė C.Lepage. – Tai demokratinis centralizmas pagal sovietų metodiką. Visiškai vertikalus. Ir kartu labai vyriškas.“

„Scanpix“/AP nuotr./Protestas Prancūzijoje
„Scanpix“/AP nuotr./Protestas Prancūzijoje

Daugelis eilinių rėmėjų, kurių pastangomis, vykstant E.Macrono rinkimų kampanijai, visoje Prancūzijoje buvo įsteigta tūkstančiai „Pirmyn!“ komitetų, nuleido rankas supratę, kad jų idėjos iki Paryžiaus nenukeliauja, sakė C.Lepage.

Požymių, kurie rodytų, kad E.Macronas ketintų keisti kursą, nėra. Neseniai atliktos apklausos duomenimis, jo populiarumo reitingai pasiekė žemiausią kada nors buvusį lygį nuo tada, kai jis pradėjo eiti prezidento pareigas, o palankios nuomonės apie jį šiuo metu laikosi vos 40 proc. šalies rinkėjų.

Rašinio autoriaus M.Rose teigimu, viena iš priežasčių, kodėl jis netenka paramos, yra tai, kad žmonių akyse jis – arogancija trykštantis ir tik turtingųjų interesais besirūpinantis prezidentas.

Pasitiki savo jėgomis

Nors yra jauniausias išrinktas Prancūzijos lyderis, E.Macronas, remiamas grupelės panašių pažiūrų administratorių (tai vadinamieji „Macrono berniukai“; dauguma – vyrai, nors yra ir moterų), iki šiol rodė tvirtą pasitikėjimą savimi kaip šalies vadovu.

Ši keliolikos narių grupė yra atsakinga už reformų programos įgyvendinimą, o jai vadovauja Alexis Kohleris, kuris, kaip ir pats E.Macronas, yra elitinės Nacionalinės administravimo mokyklos (ENA) absolventas ir turi patirties privačiajame sektoriuje.

Reformos „stumiamos“ pavojingai dideliu greičiu. Vos per metus E.Macronas gerokai supaprastino priėmimo į darbą ir atleidimo tvarką, sumažino turto mokestį, inicijavo švietimo sistemos pertvarką, atskleidė planus sumažinti įstatymų leidėjų skaičių ir stojo į priešpriešą su profesinėmis sąjungomis, pasiūlydamas reformuoti skolų nualintą geležinkelių sistemą.

Priešakyje laukia dar daugiau. „Tai prasidėjo kaip sprintas, tačiau netrukus pavirs į maratoną, – agentūrai „Reuters“ sakė 45-erių A.Kohleris. – Mes rengiame planus gana toli į 2018-uosius ir net vėlesniam laikotarpiui. Mes dirbame būdami tikri, kad turėsime pajėgumo įgyvendinti reformas.“

Tokį pasitikėjimą savimi – šalyje, kurios vyriausybėms, atsidūrusioms prieš politinę opoziciją arba protestuotojus, nuolat tenka savąsias reformas nuleisti į kanalizaciją arba išmesti į sąvartyną, – nulemia galios centralizacija, kuri žmones slegia ne ką mažiau negu institucijas.

E.Macronas, savo filosofijos disertaciją parašęs apie renesanso laikų Italijos diplomatą Nicollo Machiavellį, pagarsėjusį savo šaltakraujiškais patarimais tiems, kurie nori išlikti valdžioje, užsitikrino, kad norinčių jam prieštarauti būtų kuo mažiau.

Ministrų patarėjų skaičių jis sumažino iki 10, taip kartu sumažindamas ir jų autonomiją. M.Rose atkreipia dėmesį, kad būdamas ekonomikos ministru E.Macronas turėjo 25 patarėjus.

Griežtai kontroliuoja informaciją

Ministrų duodamus interviu žiniasklaidai visų pirma perskaito ir patikrina Eliziejaus rūmų komanda, kartais – pats prezidentas.

Daugelis kabineto narių yra visuomenėje vis dar gerai žinomi technokratai. Šalies ministrui pirmininkui, buvusiam konservatorių merui, savo patarėjais – kurių dauguma yra E.Macrono lojalistai – teko pasidalyti su prezidentu.

Pagrindinių sprendimų priėmimo procesas vyksta stropiai kontroliuojant į viešumą patenkančią informaciją. Tai labai aiškiai iliustruoja įvykiai Eliziejaus rūmuose praėjusių metų gegužę.

A.Kohleris, didžiausią E.Macrono pasitikėjimą pelnęs patarėjas, norėjo užtikrinti, kad, įgyvendinant Vokietijos pramonės milžinės „Siemens“ siūlomą planą sujungti dalį jos vykdomų operacijų su kanadiečių konkurentu „Bombardier“, Prancūzijos bendrovė „Alstom“ neliktų nuošalyje.

Bet koks toks susijungimas galėjo palikti TGV greitaeigių traukinių gamintoją bendrovę „Alstom“ izoliuotą ir gerokai susilpnėjusią.

„Man reikia, kad tris mėnesius nenutekėtų jokia informacija“, – prezidento spaudos patarėjui, pasak šaltinio, sakė A.Kohleris.

Kitaip, negu įprasta sudarant tokius didelio masto tarptautinius sandorius, šįkart nebuvo paviešinta visiškai jokios informacijos, kol apie „Siemens“ ir „Alstom“ susijungimą po keturių mėnesių nepranešė pačios bendrovės.

Keista tai sieti su prezidentu, kuris tiek Europoje, tiek kitur dar neseniai laikytas potencialiu pažangių vertybių gelbėtoju, tačiau E.Macrono biuras pranešė ketinantis spaudos centrą – skaidrumo ir atskaitomybės simbolį – iškelti iš Eliziejaus rūmų.

E.Macrono specialusis patarėjas Ismaelis Emelienas parengė komunikacijos strategiją, kuri bus įgyvendinama naudojantis „Twitter“ ir „Facebook Live“. Taip tarsi atsiribojama nuo žiniasklaidos, pateikiant visuomenei trumpas prezidentinio gyvenimo akimirkas.

Posūkis į dešinę?

E.Macronas ne tik laimėjo prezidento rinkimus, bet ir užsitikrino milžinišką parlamentinę daugumą. Tai padaryti jam padėjo rinkimų sistema, specialiai sukurta pokario lyderio Charles'io de Gaulle'io iniciatyva tam, kad maksimaliai padidintų prezidento nepriklausomumą nuo parlamento.

Jo įstatymų leidėjai, iš kurių daugelis – politikos naujokai, stropiai laimino jų kryptimi siunčiamas reformas, dažnai priimdami teisinę galią turinčius dekretus, kurių paskirtis – paspartinti debatus.

Investuotojų požiūriu, gebėjimas įgyvendinti modernizavimo programas – geras ženklas tiek Prancūzijos, tiek kitų euro zonos šalių ekonomikai.

Tačiau toks kontrole grįstas E.Macrono valdymo stilius nėra nerizikingas.

Varžovai ir kai kurie bendraminčiai E.Macroną įspėja, jog jei rinkėjai pajus, kad prezidentūra jų balsų negirdi, per 2022 m. prezidento rinkimus jie gali atsigręžti į populistines partijas.

Ir nors E.Macrono dauguma išlieka tvirta, dalis jo rėmėjų, daugiausia – iš kairės, mano, kad jis linksta į dešinę ir apeidinėja parlamentą.

Ypač didelį susiskaidymą nulemsiantis imigracijos įstatymas, kuris, pasak kritikų, yra per daug griežtas ir nesiderina su per rinkimų kampaniją skelbta propabėgėliška E.Macrono pozicija, nulėmė pirmuosius skilimus jo rėmėjų gretose.

Vienas E.Macrono įstatymų leidėjas balsavo prieš šį įstatymą ir 14 susilaikė.

Pasak buvusio socialisto Jeano-Michelio Clement'o, Prancūzijai kyla grėsmė atsidurti tokioje padėtyje, kurioje parlamentinė kontrolė paprasčiausiai neegzistuoja.

„Kodėl aš buvau vienintelis, balsavęs prieš šį įstatymą, nors visi mano, kad jis blogas? Jie neatsako į klausimą, – agentūrai „Reuters“ sakė jis. – Ar tai reiškia, kad įstatymų vykdomasis padalinys spaudžia įstatymų leidžiamąjį? Manau, kad taip ir yra.“

J.M.Clement'o nuomone, rengiama konstitucinė reforma, kuria ketinama sumažinti įstatymų leidėjų skaičių, galios pusiausvyrą dar labiau nusvers prezidento ir vyriausybės naudai ir parlamento nenaudai.

Valdo kaip tėvas

Jei rinkėjai prieis prie išvados, kad E.Macronas – tik vienas iš daugybės meinstryminiųpolitikų, kuriais jiems teko nusivilti, išlošti gali ekstremistinės jėgos.

„Labiausiai nusivylusieji neatiduos savo balsų už prezidentą antrą kartą. Žinant, kad Marine Le Pen turi 21 proc., o Jeanas-Lucas Melenchonas – 20, rytoj galima laukti bet ko“, – sakė J.M.Clement`as.

M.Le Pen vadovauja kraštutinės dešinės partijai „Nacionalinis frontas“, o J.L.Melenchonas atstovauja kraštutinei kairei.

E.Macrono patarėjai tokią kritiką ignoruoja.

„Jis [E. Macronas] sako, kad didžioji Nicolas Sarkozy ir Francois Hollande'o klaida buvo tai, kad jie stengėsi prancūzus globoti motiniškai, – sakė vienas aukščiausių prezidento patarėjų. – Šiame poste reikia laikytis tėvo pozicijos – su visu iš jos išplaukiančiu nepopuliarumu. Nes tėvas, be kita ko, yra ir tas, kurio nekenčiama.“

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Nutekėjęs ŽŪM dokumentas atskleidžia: vaučeriai ne mažins kainas, o didins ir taps galvos skausmu

24sek

FIBA lango intriga: kokių eksperimentų išvysime Lietuvos rinktinėje?

Kultūra

Andrius Jakučiūnas: Alma paranoja

Auksarankio kieme – upelis. Smagu, bet nelabai: Višakio Rūda

Aktualu

S.Skvernelis apie mokytojų atlyginimus: turėti daug laisvo laiko ir gauti 1000 eurų galimybės nėra

Pasaulis kišenėje

Viešbučiai turi slaptus kambarius, į kuriuos gali patekti tik išrinktieji

Vardai

„Aerosmith“ gitaristas išgąsdino gerbėjus: sąmonės netekęs J.Perry iš koncerto išvežtas su greitąja

„Ginčas“: Lietuvos rinktinės sąrašo dilema – paskutinis šansas D.Motiejūnui?

Aktualu

Izraelio ir Gazos Ruožo pajėgų smūgiai grasina sužlugdyti taikos pastangas

Aktualu

Kalėjimų sistemoje bręsta naujas skandalas

24sek

Vakaras, kokių J.Valančiūnui reta: „Raptors“ pritrūko lietuvio jėgos po krepšiu

Aktualu

Kaip imigracija keičia Didžiąją Britaniją

Gyvenimas

Oranžinis trio: mandarinai, apelsinai, persimonai – kodėl juos verta įtraukti į meniu?

Gazas

Nauji „BMW Motorrad“ modeliai: greitesni, lengvesni ir dar galingesni

Aktualu

„Le Monde“: Baltijos šalių prezidentus traumavo susitikimas su D.Trumpu

Vardai

„Naktinės Personos“ sustabdė veiklą ir atsisveikina su gerbėjais

Vardai

Paskutinis „Mis Bumbum“ užpakaliukų konkursas baigėsi skandalingai: varžovė užsipuolė nugalėtoją

Vardai

Advokato A.Bandžiaus naujos sužadėtinės gyvenime irgi netrūko dramų: su dukra teko bėgti iš Švedijos

Interviu 24sek

Dominuojantis Mantas Kalnietis – apie Tony Parkerio žinutę ir ypatingą talentą

Aktualu

Orai.lt: atkeliaus smarkesni lietūs

Naujienos

24sek

Jonas Valančiūnas greičiausiai turės naują trenerį

Verslas

Ignalinos AE uždarymą lydi buvusių vyriausybių narių ginčai

Aktualu

Ekonomikos komitetas spręs, ar reikia tirti situaciją žemės ūkyje

Aktualu

E.Masiulis „MG Baltic“ vadovams perdavė prezidentės prašymą dėl T.Dapkaus

Aktualu

Sirija teigia netoli sostinės numušusi dvi Izraelio raketas

Aktualu

VTEK vertins, ar Ramūnas Karbauskis tinkamai deklaravo sandorius

Gyvenimas

Mes lygūs. Auksinė ralistė Agnieška – nesutramdoma užsispyrėlė, pažabojusi negalią

Aktualu

Kaune pėsčiųjų perėjoje partrenkta mergaitė komoje, artimieji neviltyje

Verslas

Pietryčių Lietuvoje pradedamos transliuoti lenkiškų TV programos

Aktualu

D.Grybauskaitė Achene dalyvaus E.Macrono apdovanojimo ceremonijoje

Gazas

Su augintiniu į šventę susiruošusią kaunietę šokiravo autobuso vairuotojo elgesys: panaudojo jėgą

Gyvenimas

Kovojame su piktžolėmis: efektyvus būdas jų išvengti visiems laikams

Vardai

Sukčiumi paskelbtas buvęs olimpietis A.Duonėla siekia reabilitacijos: „Paskolinau pinigų ir dar nuteisė“

Aktualu

A.Skardžiaus apkaltos komisija analizuoja jo teiktas pataisas, apklaus bendražygį

Gyvenimas

Tragediją besilaukdama išgyvenusi Ieva: „Alkoholis ir nėštumas man niekada nederėjo“

Vardai

Už karališkąsias vestuves, kainuosiančias dešimtis milijonų, mokėti teks visiems britams

Verslas

„Stokrotka“ parduotuves Lenkijoje perėmusiai „Maxima grupei“ – nemaloni staigmena: pardavimai krito

Gazas

Išsiaiškino, kodėl autonominis „Uber“ automobilis sukėlė avariją, kurioje žuvo žmogus

Mokslas.IT

Neatlaikė „Eurovizijos“ apkrovų: buvo sutrikusi portalo Lrt.lt veikla

Gazas

Noras „paspausti“ 19-mečiui kainavo vieną „McLaren 720S“ ir vieną „Audi R8“

Vardai

Ypatingos

09:17
05:49

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Mamos prieš meningokoką

Parašykite atsiliepimą apie 15min