Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Echo Moskvy“ redaktorius: Borisas Nemcovas pasiskundė grasinimais, o tada buvo nužudytas

2015 metais Maskvoje nušautas Borisas Nemcovas
„Sputnik“/„Scanpix“ nuotr. / Eitynės Maskvoje
Šaltinis: 15min
1
A A

Rusijos opozicionierius Borisas Nemcovas, kuris buvo nušautas Maskvoje 2015 metų vasario 27-ąją, tą pačią dieną radijo stoties „Echo Moskvy“ vyriausiajam redaktoriui Aleksejui Venediktovui teigė sulaukęs grasinimų iš „Kadyrovo žmonių“, skelbia „Mediazona“.

A.Venediktovas Maskvos teisme ketvirtadienį teigė, kad su B.Nemcovu bendraudavo mažiausiai du kartus per mėnesį, o paskutinį kartą jie matėsi 4-5 valandos iki opozicijos aktyvisto nužudymo.

„Echo Moskvy“ redaktorius pabrėžė, kad B.Nemcovas jam sakė apie „kadyrovcus“, o ne apie „čečėnus“.

„Vasario 27 dieną jis sakė: „Kadyrovas ir kadyrovcai.“ Pastebėjau, kad jis nekalbėjo apie čečėnus. Kaip žiniasklaidos atstovas, atkreipiau į tai dėmesį“, – teisme kalbėjo A.Venediktovas.

„Scanpix“/AP nuotr./Aleksejus Venediktovas
„Scanpix“/AP nuotr./Aleksejus Venediktovas

Aktyvistas atsisakė apsaugos

„Jis kalbėjo apie kadyrovcus ir dėl to labai jaudinosi, nes jis prisiminė, kaip 1996 metais surinko milijoną parašų prieš karą Čečėnijoje ir parodė juos Borisui Jelcinui.

B.Nemcovas: „Bet kaip gi taip? Aš juos išgelbėjau, o jie man grasina. Kadyrovą išgelbėjau, jo tėvą išgelbėjau.“

Karas tada baigėsi. Borisas sakė: „Bet kaip gi taip? Aš juos išgelbėjau, o jie man grasina. Kadyrovą išgelbėjau, jo tėvą išgelbėjau.“ Tai tiesa, pokalbis vyko mano kabinete vasario 27-ąją“, – pasakojo A.Venediktovas.

Kaip skelbia „Interfax“, A.Venediktovas ir B.Nemcovas kalbėjosi redaktoriaus kabinete, likus valandai iki numatyto opozicionieriaus pasirodymo radijo laidoje.

„Jis taip pat sakė, kad padaugėjo grasinimų dėl jo pozicijos „Charlie Hebdo“ karikatūrų klausimu. Aš siūliau paskolinti savo apsaugą, kad ji palydėtų Borisą namo po transliacijos. Bet jis atsisakė“, – teigė A.Venediktovas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Nemcovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Nemcovas

Be to, jis atskleidė, kad 2014 metais Izraelyje buvo susitikęs su B.Nemcovu, jo artimaisiais ir televizijos NTV įkūrėju Vladimiru Gusinskiu.

„Tada pietaujant Nemcovas pasakė, kad nenori grįžti į Maskvą, nes jį arba įkalins, arba nužudys. Siūlėme jam pasisamdyti apsaugą“, – pasakojo „Echo Moskvy“ redaktorius.

„Putinas kalbėjo griežčiau“

Žurnalistas priminė, kad B.Nemcovas ir Čečėnijos lyderis Ramzanas Kadyrovas viešai nesutarė dėl Prancūzijos satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ skelbiamų karikatūrų, kuriose dažnai juokiamasi iš religijos, taigi ir islamo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ginkluoti užpuolikai atakavo „Charlie Hebdo“ redakciją
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ginkluoti užpuolikai atakavo „Charlie Hebdo“ redakciją

2015 metų sausio 9-ąją, dvi dienos po žudynių „Charlie Hebdo“ redakcijoje Paryžiuje, B.Nemcovas paskelbė komentarą „Islamiškoji inkvizicija“, kuriame svarstė, kaip kovoti su religiniu terorizmu.

„O po kelių dienų Kadyrovas „Instagram“ paskelbė, kad visi tie, kurie remia „Charlie Hebdo“, yra jo asmeniniai priešai. Žvelgiant iš Boriso pozicijų, tai buvo grasinimas“, – teigė A.Venediktovas.

Bet jis priminė, kad žudynes „Charlie Hebdo“ redakcijoje smerkė ir prezidentas Vladimiras Putinas, ir užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas: „Putinas kalbėjo net griežčiau.“

„Echo Moskvy“ vyriausiasis redaktorius teisme taip pat sakė, kad jam daug kas patarė pagalvoti apie saugumą ir neliudyti byloje. Tačiau jis apsisprendė, kad „taip būtų teisinga“.

„Scanpix“/AP nuotr./Ramzanas Kadyrovas
„Scanpix“/AP nuotr./Ramzanas Kadyrovas

A.Venediktovas teigė, kad po B.Nemcovo nužudymo jis turėjo keturioms dienoms palikti Rusiją. Kaip rašė „Novaja gazeta“, žurnalistas irgi buvo įrašytas į sąrašą žmonių, kuriuos reikia eliminuoti, – kartu su Michailu Chodorkovskiu, Ksenija Sobčak ir B.Nemcovu.

B.Nemcovo nužudymo byloje yra penki kaltinamieji. Visi jie – Zauras Dadajevas, broliai Šadidas ir Anzoras Gubaševai, Temirlanas Eskerchanovas bei Chamzatas Bachajevas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Zauras Dadajevas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Zauras Dadajevas

Z.Dadajevas, kaip skelbiama, yra prisipažinęs, kad nusprendė nužudyti B.Nemcovą, nes pastarasis kritikavo islamą ir R.Kadyrovą. Čečėnijos lyderis nuo Z.Dadajevo toli gražu neatsiribojo – atvirkščiai, prabilo apie jo didvyriškumą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min