Dabar populiaru
Publikuota: 2013 birželio 25d. 09:09 , atnaujinta: 2013 birželio 25d. 11:01

Edwardas Snowdenas teigia specialiai įsidarbinęs, kad galėtų rinkti informaciją apie JAV šnipinėjimą

Edwardas Snowdenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Edwardas Snowdenas

Edwardas Snowdenas specialiai įsidarbino vyriausybės užsakymus gynybos srityje vykdančioje JAV bendrovėje, kad surinktų duomenų apie Vašingtono vykdomas šnipinėjimo programas.

Tai jis pats pareiškė Honkongo dienraščiui „South China Morning Post“, kuris šiuos komentarus paskelbė antradienį.

Jis pradėjo dirbti bendrovėje „Booz Allen Hamilton“, kad surinktų įrodymų apie JAV Nacionalinio saugumo agentūros (NSA) slaptas programas, siekdamas nutekinti tą informaciją žiniasklaidai, jis sakė duodamas interviu birželio 12 dieną.

Šis prisipažinimas buvo paviešintas po to, kai E.Snowdenas išvyko iš Honkongo į Maskvą, JAV pareigūnams piktai reikalaujant, kad Rusija išduotų jį teisti Vašingtonui, ir smerkiant Kiniją, kad ji leido jam ištrūkti.

„Mano padėtis “Booz Allen Hamilton„ suteikė man prieigą prie sąrašų, kuriuose nurodyti visi kompiuteriai visame pasaulyje, į kuriuos buvo įsilaužusi NSA, – jis sakė laikraščiui. – Štai kodėl priėmiau tas pareigas prieš maždaug tris mėnesius.“

Edwardas Snowdenas
Edwardas Snowdenas

Kai „South China Morning Post“ paklausė, ar jis specialiai įsidarbino „Booz Allen Hamilton“ rinkti įrodymų apie šnipinėjimą, E.Snowdenas atsakė: „Teisybė dėl “Booz„.“

Ši bendrovė atleido E.Snowdeną, kai jis nutekino žiniasklaidai duomenis, susijusius su JAV vykdomu duomenų rinkimu apie privačių asmenų pokalbius telefonu ir veiklą internete, sakydama, kad kontraktininkas pažeidė bendrovės etikos kodeksą.

E.Snowdenas buvo įdarbintas „Booz Allen Hamilton“, kad padėtų prižiūrėti NSA slaptus kompiuterinius tinklus Havajuose, bet jis teigia išvykęs, kai surinko didelį kiekį įslaptintų dokumentų, susijusių su tomis agentūros sekimo programomis.

30 metų techninis asistentas pabėgo iš Havajų gegužės 20-ąją ir išskrido į Honkongą – pusiau autonominę Kinijos teritoriją. Iš ten jis nutekino informaciją apie slaptas JAV žvalgybos detales tarptautiniams žiniasklaidos kanalams.

Dabar jis prašosi prieglobsčio Ekvadore.

JAV žvalgybos paslaptis paviešinęs Snowdenas pabijojo netekti laisvės Honkonge

Amerikietis bėglys Edwardas Snowdenas prieš savo 30-ąjį gimtadienį praeitą savaitę valgydamas picą ir gerdamas „Pepsi“ staiga suvokė, kad Honkongas gali būti jam mažiau svetingas negu jis įsivaizdavo, antradienį sakė jo teisinis konsultantas.

Dar prieš Jungtinėms Valstijoms išduodant E.Snowdeno arešto orderį penktadienį – per buvusio IT techninio asistento gimtadienį – jis suprato, kad Honkonge gali būti ilgam sulaikytas ir neturėti galimybės naudotis nuo jo gyvenimo neatsiejamais dalykais – kompiuteriu ir internetu.

E.Snowdeno dramatiškas skrydis iš Honkongo sekmadienį įvyko po to, kai jis, kaip pranešama, buvo vietos vyriausybės patikintas, kad gali laisvai išvykti, o šią poziciją palaikė Pekinas. Tačiau šis žingsnis išprovokavo suirzusių Vašingtono pareigūnų rūstų atsaką.

Iškilus už demokratiją pasisakantis įstatymų leidėjas Albertas Ho – vienas iš trijų teisininkų, sutikusių atstovauti E.Snowdenui Honkonge – sakė, kad advokatai ir vienas mįslingas tarpininkas perdavė amerikiečiui tą patį patarimą, prieš jam išskrendant į Rusiją ir galbūt pasiprašant prieglobsčio kitose šalyse.

E.Snowdenas buvo perspėtas, kad jo areštas be paleidimo už užstatą gali tęstis kelis mėnesius, kol teismai nagrinės JAV prašymą dėl jo ekstradicijos. „Jis nepaprastai sunerimo“, – sakė A.Ho.

Duodamas interviu naujienų agentūrai AFP, A.Ho suteikė naujų detalių apie klaustrofobišką nuotaiką, kuri apėmė buvusį JAV Nacionalinio saugumo agentūros (NSA) kontraktininką, kai ilga Vašingtono teisingumo ranka pradėjo tiestis, kad jį sučiuptų.

Praeitą antradienį minėti trys teisininkai susirinko vieno vietos šalininko, kuris buvo priėmęs gyventi E.Snowdeną, bute. Amerikietis birželio 10 dieną išsiregistravo iš prabangaus viešbučio „Mira“ – praėjus trims savaitėms po to, kai atvyko į Honkongą, gabendamas daug slaptų NSA dokumentų savo nešiojamuosiuose kompiuteriuose.

„Jis atvyko į Honkongą vienas. Jis jautėsi bejėgis ir susisiekė su žmogaus teisių organizacijomis, turinčiomis gerų ryšių su teisininkas“, – aiškino A.Ho.

Palikęs viešbutį, „jis dar vieną ar du kartus keitė“ gyvenamąją vietą, pridūrė įstatymų leidėjas. „Tačiau tai buvo daroma labai atsargiai, naktį“, – sakė A.Ho.

Artėjant E.Snowdeno gimtadieniui, jo teisinė komanda nupirko maisto antradienį surengtam vakarėliui – picos, vištų sparnelių ir dešrelių, taip pat „Pepsi“.

Baimindamasis, kad jie yra sekami priešiškų jėgų, A.Snowdenas taip pat pareikalavo, kad jų visų mobilieji telefonai būtų sudėti į šaldytuvą, nurodė A.Ho.

Tai buvo jo pirmasis susitikimas su teisininkais, o advokatai leido suprasti, kad Honkongo policija gali jį suimti, kai tik bus gautas arešto orderis iš JAV. Advokatai perspėjo E.Snowdeną, kad sulaikymo centre sąlygos būtų mažų mažiausiai spartietiškos.

A.Ho aiškino, kad E.Snowdeno konspiraciniai butai nebuvo erdvūs, tačiau tokios gyvenimo sąlygos jį tenkino, „kol jis turėjo kompiuterį, kad galėtų susisiekti su kuo nori“. Sulaikytas jis būtų netekęs savo nešiojamųjų kompiuterių, „o tai jam būtų nepakenčiama“.

„Esminis klausimas – ar jis būtų paleistas už užstatą“, – pažymėjo įstatymų leidėjas, patvirtindamas detales, kurias pirmasis paskelbė dienraštis „The New York Times“, pirmadienio vakarą išleidęs pranešimą apie E.Snowdeno paskutines dienas Honkonge.

E.Snowdenas buvo perspėtas, kad jo areštas be paleidimo už užstatą gali tęstis kelis mėnesius, kol teismai nagrinės JAV prašymą dėl jo ekstradicijos. „Jis nepaprastai sunerimo“, – sakė A.Ho.

Įstatymų leidėjas pasakojo, kad po tos vakarienės antradienį vienas tarpininkas informavo E.Snowdeną, jog Honkongo vyriausybė negali kištis į lėtai besisukantį teisinį procesą, tačiau netrukdys jam mėginti išskristi iš pusiau autonominės Kinijos teritorijos.

A.Ho atsisakė įvardyti tą tarpininką, o Honkongo lyderis pirmadienį sakė, kad jam apie tokį asmenį „nieko nežinoma“.

Honkongo vyriausiasis administratorius Leung Chun-yingas pakartojo savo vyriausybės poziciją, kad JAV pateikti dokumentai teisiškai nebuvo pakankami, jog Honkongas sutrukdytų E.Snowdeno išvykimą ir kad pareigūnai uoliai laikėsi įstatymo raidės.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min