Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Egipte – kruvinas Arabų pavasario revoliucijos metinių minėjimas

Egiptas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Egiptas
Šaltinis: BNS
0
A A

Egipte mažiausiai 11 žmonių žuvo sekmadienį minint 2011-ųjų sukilimo, per kurį buvo nuverstas autokratas prezidentas Hosni Mubarakas, ketvirtąsias metines, pranešė valstybinė žiniasklaida.

Policija ir protestuotojai susirėmė po padrikų demonstracijų Kaire ir kituose miestuose, o daugiausiai žmonių gyvybių, kaip pranešama, nusinešė susirėmimai viename šiauriniame sostinės rajone.

Saugumo šaltiniai anksčiau informavo, kad vienas protestuotojas žuvo nuo šūvio smulkiais šratais Egipto antrajame didžiausiame mieste Aleksandrijoje, o kitas žuvo per panašų incidentą Kairo priemiestyje Matarijoje.

Saugumo pajėgos šiurkščiai malšino bet kokį nepaklusnumą Egipte po to, kai 2013 metų liepą tuometis armijos vadas Abdel Fattahas al Sisi nuvertė islamiško judėjimo „Musulmonų brolija“ palaikomą demokratiškai išrinktą prezidentą Mohamedą Mursi, kilus dideliems protestams prieš jo valdymą.

Praeitais metais minint 2011-ųjų revoliucijos metines žuvo dešimtys protestuotojų. Šįkart saugumo pajėgos akivaizdžiai stengėsi užkirsti kelią smurto prasiveržimui, pasiuntusios daugybė pareigūnų patruliuoti sostinėje ir kituose miestuose.

Sekmadienį vienas protestuotojas žuvo nuo šūvio smulkiais šratais Egipto antrajame didžiausiame mieste Aleksandrijoje, nurodė saugumo šaltiniai. Vidaus reikalų ministerija pareiškė, kad tas vyras buvo ginkluotas, o vienas Sveikatos apsaugos ministerijos pareigūnas sakė, kad nukautajam buvo 52 metai.

Antras protestuotojas žuvo per panašų incidentą Kairo priemiestyje Matarijoje, kur į gatves išėjo šimtai žmonių, sakė saugumo šaltiniai.

Per atskirą incidentą bombos sprogimas sužeidė du policininkus, budėjusius prie vieno sporto klubo Kaire, pridūrė šaltiniai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Egiptas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Egiptas

Tuo tarpu Nilo deltos regione Baheiroje, už maždaug 170 km nuo Kairo, du kovotojai žuvo detonavus bomboms, kurias jie mėgino padėti, pranešė valstybinė televizija.

Riaušių policija, kariai ir šarvuoti automobiliai budėjo strategiškai svarbiose sostinės gatvėse, įskaitant vedančias į Tahriro aikštę, kuri 2011-aisiais buvo sukilimo prieš H.Mubaraką židinys.

Riaušių policija, kariai ir šarvuoti automobiliai budėjo strategiškai svarbiose sostinės gatvėse, įskaitant vedančias į Tahriro aikštę, kuri 2011-aisiais buvo sukilimo prieš H.Mubaraką židinys.

Per retą nepaklusnumo akciją M.Mursi šalininkai susirinko prie Tahriro aikštės ir laikė jo nuotraukas, pasakojo vienas naujienų agentūros „Reuters“ liudininkas. Policija tuos žmones sulaikė.

Policija taip pat buvo pasiųsta į Rabato aikštę Kairo šiaurės rytiniame rajone, kur 2013 metų rugpjūtį žuvo šimtai M.Mursi šalininkų, policijai mėginant išardyti protestų stovyklą.

Praėjus ketveriems politinio ir ekonominio sąmyšio temdytiems metams po H.Mubarako nuvertimo, daugelis egiptiečių nelinkę sureikšminti kaltinimų, kad vyriausybė pažeidinėja žmogaus teises, ir giria prezidentu tapusį A.F.al Sisi, kad jis šalyje pastebimai padidino stabilumą.

A.F.al Sisi, kuris H.Mubarako režime ėjo žvalgybos vadovo pareigas, taip pat ėmėsi drąsių žingsnių, gaivindamas šalies ekonomiką – pavyzdžiui, sumažindamas valstybei brangiai kainuojančias subsidijas degalams.

Tačiau taip pat buvo pastebima nepasitenkinimo ženklų, artėjant 18 dienų trukusios revoliucijos metinėms.

„Padėtis – tokia pati kaip prieš ketverius metus ir toliau blogėja. Režimas dar nesugriuvo“, – skundėsi 34 metų inžinierius Alaa Lasheenas.

Šeštadienį kalbėdamas per televiziją, A.F.al Sisi gyrė egiptiečių prieš ketverius metus pademonstruotą permainų troškimą, bet sakė, kad reikia kantrybės, kad būtų pasiekti visi „revoliucijos tikslai“.

A.F.al Sisi sako, kad jo vyriausybė pasiryžusi užtikrinti demokratiją, bet žmogaus teisių organizacijos kaltina jį atkūrus autoritarinį valdymą šalyje, kuri yra strateginė JAV sąjungininkė arabų pasaulyje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min