Dabar populiaru
Publikuota: 2011 vasario 12d. 13:15

Egipte naujas rytas išaušo be prezidento Hosni Mubarako režimo (nuotraukos, video)

Civilis vyras ir karininkas Kaire glebėsčiuojasi sveikindami vienas kitą su revoliucijos pergale.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Civilis vyras ir karininkas Kaire glebėsčiuojasi sveikindami vienas kitą su revoliucijos pergale.

Tūkstančiai Egipto žmonių šeštadienio rytą dainavo ir mojavo vėliavomis, šalyje išaušus pirmajam rytui po liaudies sukilimo, privertusio atsistatydinti prezidentą Hosni Mubaraką.

Kairo centrinėse aikštės ir gatvės tebebuvo užimtos demonstrantų, daugiausiai jaunimo, kurių ryžtingas 18 dienų trukęs sukilimas nuvertė 30 metų gyvavusį autokratinį režimą ir labai sustiprino nacionalinį solidarumą.

Tačiau politinė valdžia dabar priklauso kariuomenės vadams, kurie užėmė H.Mubarakui pasitraukus susidariusią tuštumą, o daugelis nekantrauja sužinoti, ar generolai išpildys savo pažadą gerbti visuomenės valią.

„O, pergalės ryte!“ – šaukė vienas jaunuolis, šokdamas ant tilto per Nilą prie sukilimo židiniu tapusios Tahriro (Išsivadavimo) aikštės, o draugai šoko sustoję aplink jį ratu bei stabdė pravažiuojančius automobilius, sveikindami vairuotojus.

Didelėje centrinėje Tahriro aikštėje daugelis demonstrantų, protestavusių prieš režimą nuo sausio 28 dienos, tebemiegojo improvizuotose palapinėse.

„Laikas švęsti! Mes gimėme iš naujo, – pareiškė 40 metų žemės ūkio inžinierius Osama Tuficas Saadallah. – Buvome atsilikę nuo kitų šalių, o dabar esame šio to verti kitų (šalių) ir arabų pasaulio akyse.“

VIDEO: Scenes from Cairo: Mubarak is Gone

Jeigu revoliucija Egipte išties lemta tapti pavyzdžiu visam regionui, kaip Tunise įvykęs sukilimas tapo pavyzdžiu Egiptui, daug kas priklausys nuo kariuomenės vadovybės, kuri perėmė aukščiausią valdžią, neatlaikius H.Mubarako ryžtui.

Ginkluotųjų pajėgų aukščiausioji taryba, vadovaujama ilgamečio H.Mubarako šalininko – 75 metų feldmaršalo Mohammedo Husseino Tantawi, artimiausiu laiku turėtų paskelbti pranešimą apie savo planus suformuoti pereinamojo laikotarpio vyriausybę.

Laukiama kariškių žodžio

Iki šiol kariškiai beveik neužsiminė, kuria kryptimi ketina sukti. Savo „3-iajame komunikate“, paskelbtame perėmus valdžią, tenurodoma, jog armija gerbs pastaruoju metu itin suaktyvėjusios visuomenės valią.

Taryba „skelbs pranešimus, kuriuose bus pranešta apie tolimesnius žingsnius, priemones ir planus, ir tuo pat metu patvirtina neesanti pakaitalas teisėtumui, kuris yra priimtinas žmonėms“.

Jeigu generolai netesėtų savo žodžio, gali vėl atsinaujinti protestai.

„Mes laukiame naujo armijos pranešimo, – sakė 26 metų aktyvistas Mohammedas Rida. – Nenorime, kad mus valdytų kariškiai. Norime koalicinės vyriausybės su patyrusiais veikėjais.“

Jeigu generolai netesėtų savo žodžio, gali vėl atsinaujinti protestai.Visą naktį Egipte dundėjo būgnai; žmonės dainavo, šoko ir degino improvizuotus fakelus, purkšdami aerozolius iš balionėlių. Visus buvo apėmusi euforiška nuotaika; buvo sunku patikėti vos prieš kelias valandas paskelbta žinia.

Viceprezidentas Omaras Suleimanas niūriu papilkėjusiu veidu penktadienio vakarą paskelbė apie prezidento atsistatydinimą per valstybinę televiziją po to, kai daugiau nei milijonas įtūžusių protestuotojų išėjo į gatves Kaire, Aleksandrijoje, Suece, Port Saide ir kituose miestuose.

„Prezidentas Mohammedas Hosni Mubarakas nusprendė palikti respublikos prezidento postą ir pavedė Ginkluotųjų pajėgų aukščiausiajai tarybai rūpintis valstybės reikalais“, – buvo paskelbta pranešime, kuris tetruko pusę minutės.

Anksčiau 82 metų H.Mubarakas išskrido iš Kairo į savo rezidenciją Raudonosios jūros kurorte Šarm aš Šeiche, nurodė jo valdančioji partija.

Kariškiai Kaire ardo barikadas

Egipto kariškiai šeštadienį sostinėje pradėjo ardyti barikadas, įrengtas aplink centrinę Tahriro aikštę, kuri tapo liaudies sukilimo prieš ilgametį šalies valdovą H.Mubaraką epicentru.

Palikę tankus pagrindinių kelių pakraštyje, civilių savanorių padedami kariai ardo metalines užtvaras, spygliuotos vielos tvoras, šalina sudegusių automobilių griaučius, likusius po 18 dienų trukusių protestų.

Pradėtos ardyti užtvaros ir prie gretimo Nacionalinio muziejaus pastato, kuriame laikomi Egipto senovės eksponatai.

Sveikinimai ir vertinimai

Kairą užliejus džiaugsmui, JAV prezidentas Barackas Obama Vašingtone pareiškė, jog istorija pajudėjo „akinančiu tempu“.

„Atsistatydindamas prezidentas Mubarakas atsakė į Egipto žmonių permainų troškimą, – pareiškė B.Obama. – Egiptiečiai leido suprasti, kad jų netenkins niekas kita, išskyrus tikrąją demokratiją.“

Didelę įtaką Egipte turintis opozicinis islamistų judėjimas „Musulmonų brolija“ pagyrė H.Mubarako atsistatydinimą, taip pat padėkojo armijai.

„Sveikiname didžią kovojančią Egipto tautą, – Musulmonų brolijos aukšto rango narys ir atstovas Essama el Erianas sakė naujienų agentūrai AFP. – Sveikiname armiją, kuri ištesėjo savo pažadus.“

„Mano žinia Egipto žmonėms – jūs įgijote savo laisvę, – vienas iš įtakingiausių opozicijos veikėjų Mohamedas ElBaradei sakė duodamas interviu televizijai „al Jazeera“. – Kuo geriausiai ja pasinaudokime ir telaimina jus Dievas.“

Arabų Lygos vadovas Amras Mussa, kuris praeitą savaitę kalbėjosi su protestuotojų miniomis Tahriro aikštėje, gyrė egiptiečius ir armiją dėl jų „istorinio pasiekimo“.

Izraelis, kuris baiminasi, jog šis sukilimas gali atverti vartus žydų valstybei priešiškam islamistų režimui Kaire, išreiškė viltį, kad valdžios pereiga Egipte vyks „sklandžiai“, vienas vyriausybės pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP.

Pareigūnas pažymėjo, jog turi išlikti 1979 metų Izraelio ir Egipto taikos sutartis, pasirašyta likus dviem metams iki H.Mubarako atėjimo į valdžią.

Libane veikiantis islamistų judėjimas „Hezbollah“ pasveikino egiptiečius su „istorine pergalė“, kai Beiruto dangų naktį nušvietė fejerverkai ir aidėjo šautuvų šūviai.

Palikę tankus pagrindinių kelių pakraštyje, civilių savanorių padedami kariai ardo metalines užtvaras, spygliuotos vielos tvoras, šalina sudegusių automobilių griaučius.Tuo tarpu Jemene tūkstančiai žmonių išėjo į gatves. Kai kurie iš jų skandavo: „Vakar Tunisas, šiandien Egiptas, o rytoj jemeniečiai sutraukys savo grandines.“

JT generalinis sekretorius ragina egiptiečius kuo greičiau pereiti prie civilių valdžios

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas penktadienį vakare pasidžiaugė žinia, kad H.Mubarakas pasitraukė iš Egipto prezidento posto.

Jis pareiškė, kad Egipto kariškiai turi leisti surengti laisvus ir sąžiningus rinkimus, kad šalis po H.Mubarako pasitraukimo kuo greičiau grįžtų prie civilinės valdžios.

Pasak Ban Ki-moono, „pagaliau liaudies balsas buvo išgirstas“.

JT vadovas vėl ragino siekti „skaidrios, drausmingos ir taikios pereigos, kuri patenkintų teisėtus Egipto žmonių lūkesčius ir kuri apimtų laisvus, sąžiningus ir patikimus rinkimus, vedančius prie kuo greitesnio civilių valdžios įsigalėjimo“.

„Aš raginu laikinąją valdžią nubrėžti aiškų kelią pirmyn, dalyvaujant visiems tarpininkams“, – pridūrė Ban Ki-moonas, ragindamas gerbti žmogaus teises ir pilietines laisves.

Jis pagyrė H.Mubarako sprendimą atsistatydinti. „Aš gerbiu šį, matyt, sunkų sprendimą, kuris buvo priimtas siekiant patenkinti Egipto žmonių interesus“, – sakė Ban Ki-moonas.

„Egipto žmonių balsas, ypač jaunimo, buvo išgirstas, būtent jie lems savo šalies ateitį, – kalbėjo JT generalinis sekretorius žurnalistams. – Aš patarčiau Egipto žmonėms laikytis taikiai, drąsiai ir drausmingai, kaip jie jau pasinaudojo savo pilietinėmis teisėmis. Raginu visas partijas tęsti tokia pat dvasia.“

B.Obama patikino, kad JAV lieka Egipto drauge

JAV prezidentas B.Obama penktadienį savo kalboje, pasakytoje Egipto prezidento H.Mubarako atsistatydinimo proga, pareiškė, kad Egipto žmonės išreiškė savo valią ir jų balsas buvo išgirstas.

„Egiptiečiai įkvėpė mus ir padarė tai paneigdami mintį, kad teisingumo geriausia sekti smurtu, – savo dorovės jėga, be smurto, pakeisdami savo šalį“, – sakė B.Obama žurnalistams Baltuosiuose Rūmuose.

„Egiptui tai buvo moralės jėga be smurto, ne terorizmas, ne beprasmis žudymas, o nesmurtinė moralės jėga, kuri pasuko istorijos ratą teisingumo link“, – kalbėjo jis.

JAV prezidentas pažymėjo kad Egipto kariškiai veikė patriotiškai ir atsakingai, o dabar jie turi užtikrinti pereigą, kurios siekia ir tiki ja egiptiečiai.

Pasak B.Obamos, kariškiai, atsistatydinus H.Mubarakui, turi nutiesti aiškų kelią sąžiningų rinkimų link. JAV prezidentas kalbėjo, jog H.Mubarako atsistatydinimas ir kariškių sprendimas užimti tuštumą iškelia klausimus, į kuriuos egiptiečiai tikrai atsakys.

Anot B.Obamos, kariškiai turi atšaukti nepaprastąją padėtį, kurią įvedė H.Mubarakas, ir ginti piliečių teises. Ginkluotosios pajėgos dabar turi užtikrinti politinę pereigą, nes tikėjimas ja „matomas egiptiečių akyse“, sakė jis ir perspėjo kad jų ateityje gali būti „sunkių dienų“.

B.Obama patikino, kad Jungtinės Valstijos liks Egipto drauge ir partnere, o JAV valdžia pasirengusi teikti bet kokią pagalbą, kurios būtų paprašyta.

Prezidentas palygino įvykius Egipte su kitais istoriniais įvykiais – Berlyno sienos griuvimu, sukilimu Indonezijoje prieš prezidentą Suhartą, Indijos nepriklausomybės šventenybe Mahatma Gandhi.

Anksčiau penktadienį H.Mubarako atsistatydinimui pritarė ir kiti JAV valdžios atstovai; tarp jų buvo ir viceprezidentas Joe Bidenas, ir demokratų lyderė Kongrese Nancy Pelosi.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Nešventos Šventosios paslaptys: švedų išdavystė, kontrabanda ir „šis bei tas“

Sportas

Sporto psichologija ir ne tik: patarimai, padėsiantys siekti pergalių ir tikslų

Verslas

„Garantuotas“ verslas nuo nulio: nuostoliai – naivuoliams, o sukčiams – komisiniai

Gyvenimas

Unikalų aksesuarą sukūrusi R.Piekurienė: „Vyrai tvirtina, kad dabar dėl grožio jiems nereikia kentėti“

Aktualu

Antanas Mockus Kolumbijos Kongrese inauguracinės sesijos metu parodė užpakalį

24sek

Kawhi Leonardo įsigijimas: ištaisyta praeities klaida ir šansas, kurio „Raptors“ negalėjo paleisti

Aktualu

Abortas – nesibaigiantis širdies skausmas ar gyvenimą gelbstintis pasirinkimas?

Sportas

Rusą įveikęs ukrainietis pasiglemžė visus svarbiausius bokso titulus

Aktualu

Vilniuje įžūliai apiplėšta prieglauda: paleisti gyvūnai, pavogti daiktai ir pinigai

Vardai

Išskirtinis Jono Valančiūno stilius: Palangos lenktynėms pasipuošė kailinėmis šlepetėmis už 940 eurų

Sportas

Japonija pristatė 2020 metų olimpinių žaidynių talismanus „Miraitowa“ ir „Someity“

Aktualu

Valdžia neskuba įpareigoti savininkų naikinti Sosnovskio barščius

Gyvenimas

Žmonių širdis užkariauja natūralios „miegančios“ gėlės – nevysta iki 8 metų

Gazas

Pamatykite tai, ko galbūt nespėjote pastebėti „Aurum 1006 km lenktynėse“

Vardai

Princui George'ui suėjo penkeri: mielas būsimo karaliaus albumas ir nauja, nuginkluojanti šypsena

Vardai

Aktorė R.Dominaitytė pasibaisėjo valstybinių darželių valdžia: „Senamadiškas požiūris ir pažintys“

Gyvenimas

200 kv. metrų name – modernaus minimalizmo atspindžiai ir jokių nereikalingų daiktų

Aktualu

Ankstyvas rytas Palangos tvarkytojams: konteineriai medžiuose ir rutulių žvejyba

24sek

Turino „Juventus“ planuoja burti krepšinio komandą ir derasi su Eurolyga

Vardai

Į „Misija Sibiras“ Kazachstane išvyko ir Lukas Pačkauskas: apie ekspediciją kurs filmą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Nešventos Šventosios paslaptys: švedų išdavystė, kontrabanda ir „šis bei tas“

Sportas

Sporto psichologija ir ne tik: patarimai, padėsiantys siekti pergalių ir tikslų

Verslas

„Garantuotas“ verslas nuo nulio: nuostoliai – naivuoliams, o sukčiams – komisiniai

Gyvenimas

Unikalų aksesuarą sukūrusi R.Piekurienė: „Vyrai tvirtina, kad dabar dėl grožio jiems nereikia kentėti“

Aktualu

Antanas Mockus Kolumbijos Kongrese inauguracinės sesijos metu parodė užpakalį

24sek

Kawhi Leonardo įsigijimas: ištaisyta praeities klaida ir šansas, kurio „Raptors“ negalėjo paleisti

Aktualu

Abortas – nesibaigiantis širdies skausmas ar gyvenimą gelbstintis pasirinkimas?

Sportas

Rusą įveikęs ukrainietis pasiglemžė visus svarbiausius bokso titulus

Aktualu

Vilniuje įžūliai apiplėšta prieglauda: paleisti gyvūnai, pavogti daiktai ir pinigai

Vardai

Išskirtinis Jono Valančiūno stilius: Palangos lenktynėms pasipuošė kailinėmis šlepetėmis už 940 eurų

Sportas

Japonija pristatė 2020 metų olimpinių žaidynių talismanus „Miraitowa“ ir „Someity“

Aktualu

Valdžia neskuba įpareigoti savininkų naikinti Sosnovskio barščius

Gyvenimas

Žmonių širdis užkariauja natūralios „miegančios“ gėlės – nevysta iki 8 metų

Gazas

Pamatykite tai, ko galbūt nespėjote pastebėti „Aurum 1006 km lenktynėse“

Vardai

Princui George'ui suėjo penkeri: mielas būsimo karaliaus albumas ir nauja, nuginkluojanti šypsena

Vardai

Aktorė R.Dominaitytė pasibaisėjo valstybinių darželių valdžia: „Senamadiškas požiūris ir pažintys“

Gyvenimas

200 kv. metrų name – modernaus minimalizmo atspindžiai ir jokių nereikalingų daiktų

Aktualu

Ankstyvas rytas Palangos tvarkytojams: konteineriai medžiuose ir rutulių žvejyba

24sek

Turino „Juventus“ planuoja burti krepšinio komandą ir derasi su Eurolyga

Vardai

Į „Misija Sibiras“ Kazachstane išvyko ir Lukas Pačkauskas: apie ekspediciją kurs filmą

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 15min