Dabar populiaru
Publikuota: 2011 sausio 30d. 12:16

Egipte po penkių dienų protestų tebetvyro nežinia

Neramumai Egipte
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Neramumai Egipte

Egipto sostinėje sekmadienio rytą tebesmilko keli padegti pastatai, o tūkstančiai protestuotojų tebebuvo įsikūrę miesto pagrindinėje aikštėje, nepaisydami pratęstos komendanto valandos.

Maždaug 200 civilių asmenų praleido naktį centrinėje Tahriro (Išsivadavimo) aikštėje, kuri nuo antradienio yra tapusi protestų epicentru. Juos supo armijos tankai, tačiau kariai nesiėmė jokių veiksmų prieš asmenis, kurie nepakluso reikalavimui laikytis komendanto valandos.

Anksti sekmadienį ryte į Tahriro aikštę ėmė rinktis daugiau žmonių. Viršuje ratus sukant kariniam sraigtasparniui, vienas žmogus minioje mojavo Egipto vėliava.

Egipto prezidentas Hosni Mubarakas, stengdamasis išlikti valdžioje, žada naujas reformas ir permainas vyriausybėje. Šeštadienį jis paskyrė žvalgybos vadovą į naujai įkurtą viceprezidento postą, atverdamas galimybę perduoti valdžią jo pasirinktam įpėdiniui.

Tuo tarpu Kairą apėmė chaosas. Kariai nesikišo, o kai kurie net palaikė demonstrantus, tačiau žuvusiųjų per penkias protestų dienas padaugėjo iki 102.

Naktį iš gatvių atsitraukus daliai policijos pajėgų, gyventojai, kurių dauguma buvo ginkluoti lazdomis, savo rajonų gatvėse ir sankryžose įrengė improvizuotus patikros postus ir barikadas, siekdami apsaugoti savo namus. Paryčiai mieste buvo baugiai ramu, o šarvuotoji technika budėjo prie pagrindinių vyriausybinių pastatų Kairo centre.

Sekmadienis Egipte – darbo savaitės pradžia, tačiau bankai, akcijų biržos ir mokyklos liks uždarytos.
Tankai ir šarvuočiai 18 mln. gyventojų turinčiame mieste saugo svarbiausius vyriausybinius pastatus, pagrindinius turizmo centrus ir archeologinius objektus.

Sustiprinta apsauga skirta Egipto muziejui, kuriame saugomi neįkainojami senovės lobiai, taip pat ministrų kabineto pastatą.

Kariškiai uždarė netoli Kairo stūksančias didžiąsias piramides, kurios yra vienas iš svarbiausių turistų traukos objektų šioje šalyje.

Tačiau kariai nesiėmė jokių veiksmų prieš protestuotojus, nors šie ignoravo jau antrą naktį galiojusios komendanto valandos.

„Tai visų žmonių revoliucija“, – skelbė juodais dažais užrašytas šūkis ant vieno armijos tanko, budinčio Tahriro aikštėje.

„Mubarakai, pasiimk savo sūnų ir išvažiuok“, – pridūrė užrašo autoriai, siųsdami žinią prezidentui ir jo sūnui, galimam šalies vadovo įpėdiniui.

Viduržemio jūros uostamiestyje Aleksandrijoje 43 metų mokytojas Rafaatas Mubaraksa sakė, kad žvalgybos vadovo ir ilgamečio prezidento patikėtinio Omaro Suleimano paskyrimas viceprezidentu protestuotojų netenkina.

„Visa tai nesąmonė. Jie mūsų nebekvailins. Norime gyvatės galvos, – pridūrė jis. – Jis paskirtas Mubarako, todėl yra tik dar vienas šio klano narys. Mes kalbame ne apie vieną medžio šaknį, o apie šaknis.“

Penktadienį kilus įnirtingoms riaušėms ir masinėms demonstracijoms, M.Mubarakas paleido vyriausybę ir pažadėjo imtis reformų. Tačiau demonstrantai šeštadienį vėl protestavo, reikalaudami visiško režimo pasikeitimo.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min