Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Egipte protestuotojai apsupo prezidentūrą

Protestas Egipte
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Protestas Egipte
Šaltinis: BNS
0
A A

Dešimtys tūkstančių egiptiečių demonstrantų antradienį vakare apsupo prezidentūrą Kaire, kai riaušių policija nesugebėjo jų atremti leisdama ašarines dujas, toliau vystantis krizei dėl prezidento Mohamedo Mursi sprendimo padidinti savo galias.

Protestuotojai prasiveržė per spygliuotų vielų užtvaras už kelių šimtų metrų nuo prezidentūros. Policija juos mėgino sulaikyti, leisdama ašarines dujas, tačiau buvo priversta atsiraukti, o demonstrantai pasiekė rūmų sienas, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentai.

Paties M.Mursi prezidentūroje nebuvo, vienas jo padėjėjas sakė AFP. Vienas saugumo pareigūnas nurodė, kad „respublikos prezidentas išvyko iš Itihadijos rūmų pagal darbotvarkę, po oficialių susitikimų“.

Viename vaizdo įraše, paskelbtame Egipto naujienų televizijos „Rassd“ svetainėje, matomas iš prezidentūros išvažiuojantis šalies vadovo kortežas, saugomas riaušių policijos užtvarų, o protestuotojai skandavo „Bailys“ ir „Nešdinkis“.

Demonstrantai, tarp kurių buvo daug liberaliųjų ir kairiųjų judėjimų narių, trankė žibintų stulpus ir skandavo „Nešdinkis“, demonstruodami savo jėgą.

Sostinės centrinėje Tahriro aikštėje, kur protestuotojai surengė mitingą, opozicijos jėgų aljanso – Nacionalinio gelbėjimo fronto – atstovas paskelbė sėdimąjį protestą prie prezidentūros ir paragino imtis panašių veiksmų visoje šalyje.

Demonstrantai, tarp kurių buvo daug liberaliųjų ir kairiųjų judėjimų narių, trankė žibintų stulpus ir skandavo „Nešdinkis“, demonstruodami savo jėgą.

Dauguma jų išsiskirstė vėlai vakare, o prie prezidentūros sienų, kurios buvo išmargintos grafičiais prieš M.Mursi, liko nakvoti tik apie 2 tūkst. protestuotojų, pasistačiusių apie 12 palapinių.

Tuo tarpu centrinėje Minjos provincijoje susirėmimai tarp prezidento priešininkų ir šalininkų įsiplieskė prie jo Laisvės ir teisingumo partijos, įkurtos Musulmonų brolijos, būstinės.

Policija leido į minią ašarines dujas, kai M.Mursi priešininkai nuplėšė prezidento portretą, išprovokuodami muštynes su jo šalininkais.

Protestai prieš M.Mursi taip pat vyko Viduržemio jūros uostamiestyje Aleksandrijoje ir centrinėje Sohago provincijoje, o Egipte plintant neramumams Jungtinės Valstijos paragino elgtis santūriai.

Antradienį vykę protestai buvo naujausi neramumai, kuriuos išprovokavo lapkričio 22-ąją M.Morsi paskelbtas įsakas, išplečiantis prezidento galias ir leidžiantis jam gruodžio viduryje surengti referendumą dėl naujos konstitucijos, kurios projektą parengė islamiškų jėgų dominuojama komisija. Naująjį pagrindinį įstatymą kritikuoja liberalai, kairieji ir krikščionys.

Birželį į valdžią atėjęs M.Mursi teigia savo sprendimais siekiantis greičiau užbaigti neramų pereinamąjį laikotarpį po pernai įvykusio sukilimo.

Tačiau jo oponentai kaltina prezidentą renkantis tą patį autokratijos kelią, dėl kurio galiausiai buvo nuverstas jo pirmtakas Hosni Mubarakas.

Sprendimas surengti referendumą gruodžio 15 dieną dar labiau padidino pasipiktinimą, taip pat tarp teisėjų.

Pirmadienį Aukščiausioji teisės taryba pareiškė užtikrinsianti referendumo teisinę priežiūrą, nors balsavimą ragino boikotuoti kai kurie teisėjai, įskaitant įtakingą Teisėjų klubą, atstovaujantį teisėjams visoje šalyje.

Antradienį Teisėjų klubo pirmininkas Ahmedas al Zindas pakartojo, kad jo organizacija laikysis sprendimo boikotuoti referendumą, taip pat sakė, kad teisėjams, kurie prižiūrės balsavimą, „niekada nebus atleista“.

Papildyta 12.11 val. Egipto vadovas Mursi grįžo į prezidentūrą po protestų nakties

Egipto prezidentas M.Mursi trečiadienį grįžo į darbą Kaire, nors daugybė protestuotojų, įtūžusių dėl jo pastangų prastumti naują prieštaringai vertinamą konstituciją, toliau blokuoja vienus prezidentūros komplekso vartus.

Islamiškų pažiūrų lyderis išvyko iš savo oficialiosios rezidencijos Kairo šiauriniame Heliopolio rajone antradienio vakarą, kai prezidentūrą apsiautė dešimtys tūkstančių demonstrantų, kurie trumpai susirėmė su policija.

Anot prezidentūros šaltinio, M.Mursi grįžo dirbti į rūmus, nors apie 200 demonstrantų buvo likę nakvoti prie vienų komplekso vartų. Eismas vėl vyko toje vietoje, kur ankstesnį vakarą protestavo 10 tūkst. žmonių, o riaušių policija buvo atitraukta, vienas liudininkas pasakojo naujienų agentūrai „Reuters“.

Kitur Egipto sostinėje buvo ramu, nors šalį apėmusi politinė krizė dėl lapkričio 22 dieną M.Mursi paskelbto dekreto, suteikiančio prezidentui didesnius įgaliojimus ir užkertančio kelią teismams ginčyti jo sprendimus.

M.Mursi teigia siekiantis neleisti teismams sužlugdyti neseniai parengto naujos konstitucijos projekto, dėl kurio vyks referendumas gruodžio 15 dieną. Prezidentas žada, kad tuomet jo ginčijamas įsakas bus atšauktas.

Kaip praneša Sveikatos apsaugos ministerija, 18 žmonių buvo sužeisti per susirėmimus antradienį. Riaušių policija leido ašarines dujas, kai protestuotojai prasiveržė per užtvaras ir pasiekė prezidentūros sienas, tačiau pareigūnai į neramumus reagavo santūriai.

Ši demonstracija, pasak organizatorių, turėjo tapti „paskutiniu įspėjimu“ M.Mursi.

„Žmonės nori, kad režimas kristų“, – skandavo protestuotojai, atkartodami šūkį, kuris skambėjo pernai per sukilimą, išvertusį iš posto prezidentą Hosni Mubaraką.

Tačiau šis „paskutinis įspėjimas“ gali tapti vienu iš paskutiniųjų susiskaldžiusios opozicijos pasispardymų ir veikiausiai neužkirs kelio ateinančią savaitę vyksiančiam balsavimui dėl šešis mėnesius rengtos konstitucijos, kurią paskubomis patvirtino islamiškų jėgų dominuojama asamblėja.

Susidūręs su didžiausia krize per šešis mėnesius darbo prezidento poste, M.Mursi niekaip neparodė galintis pasiduoti spaudimui, įsitikinęs kad Musulmonų brolija ir jos sąjungininkai islamistai sugebės laimėti referendumą ir vėlesnius parlamento rinkimus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min