Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV senatorius Billas Nelsonas: Egipto prezidentas Hosni Mubarakas „turės išeiti“

Protestuotojai Egipte
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Protestuotojai Egipte
Šaltinis: BNS
0
A A

Egipto prezidentas Hosni Mubarakas „turės išeiti“, pareiškė aukšto rango JAV įstatymų leidėjas pirmadienį po už uždarų durų vykusio Senato posėdžio, skirto aptarti jau savaitę šioje šalyje vykstantiems kruviniems protestams, kuriais reikalaujama, kad pasitrauktų autoritarinis lyderis.

H.Mubarakas „nebegali vėl imtis griežtų priemonių, kaip mėgino elgtis iš pradžių, kai dislokavo savo saugumo pajėgas ir užkirto prieigą prie interneto“, rašė senatorius Billas Nelsonas nuomonių skiltyje po už uždarų durų vykusio Senato žvalgybos komiteto posėdžio, kuriame buvo aptarti pastarųjų dienų įvykiai Egipte bei Tunise.

„Vietoj to ponas Mubarakas turės išeiti“, – pridūrė B.Nelsonas, tačiau įspėjo, kad Egipto Vyriausybė negali žlugti ir „palikti atvirų durų ekstremistams“, tokiems kaip įtakinga opozicinė Musulmonų brolija.

Šią nuomonę senatorius pareiškė Egipte jau savaitę vykstant masiniams protestams prieš tris dešimtmečius trunkantį H.Mubarako valdymą. Šie neramumai, kurie nesiliauja autoritarinio režimo lyderiui mėginant išsaugoti valdžią, jau pareikalavo mažiausiai 140 gyvybių.

Ruošiasi naujiems masiniams protestams

Egipto gyventojai antradienį ruošiasi dalyvauti masinėse eitynėse, siekdami nuversti prezidentą Hosni Mubaraką, padrąsinti armijos pasiųstos žinios, kad žmonių reikalavimai yra teisėti ir kad į juos nebus šaudoma.

H.Mubarakas paskelbė naują Vyriausybę, kurioje buvo pakeistas daugeliui baimę kėlęs vidaus reikalų ministras, o naujai paskirtas prezidentas pasiūlė derybas su opozicija. Tačiau protestuotojai tebesiekia priversti prezidentą pasitraukti iš posto.

Jie paskelbė neribotą visuotinį streiką, o antradienį organizuos „milijono žmonių eitynes“ sostinėje Kaire. Per jau aštuonias dienas trunkančius neramumus žuvo mažiausiai 140 žmonių, daugiausia per demonstrantų ir policijos susirėmimus.

Planuojama, kad dar milijonas protestuotojų dalyvaus Viduržemio jūros uostamiestyje Aleksandrijoje, tačiau visoje šalyje buvo sustabdytas traukinių eismas, akivaizdžiai mėginant pažaboti protestus.

Naujos demonstracijos vyks į gatves grįžus žmonių nekenčiamai policijai, kuri dvi dienas buvo mįslingai iš jų dingusi. Protestuotojai sakė, kad policijos atitraukimas buvo taktinis žingsnis, siekiant pakurstyti nesaugumo jausmą.

Kol kas nežinoma, kaip elgsis policija per naujus streikus ir eitynes, tačiau armija aiškiai pabrėžė netrukdysianti demonstrantams.

„Didžioji Egipto tauta, jūsų ginkluotosios pajėgos, pripažindamos legitimias žmonių teises“, pabrėžia, kad „jos nenaudoja ir nenaudos jėgos prieš Egipto žmones“, – sakoma pirmadienį vakare išplatintame armijos pranešime.

Kairo centre esančioje Tahriro aikštėje susirinkę protestuotojai, budintys naktimis ir ignoruojantys paskelbtą komendanto valandą, pažadėjo tęsti pasipriešinimą, kol 82 metų H.Mubarakas atsistatydins.

„Vienintelis dalykas, kuris mus patenkins – kai jis sės į lėktuvą ir išskris“, – sakė 45 metų teisininkas Ahmedas Helmi.

Prasidėjus didžiausiems per jo kadenciją protestams ir vis labiau spaudžiamas H.Mubarakas pirmąkart paskyrė viceprezidentą, taip pat naują premjerą, beviltiškai mėgindamas išlikti valdžioje.

Pirmadienį pristatytas naujas ministrų kabinetas protestuotojų beveik nenuramino, bet vidaus reikalų ministro Habibo al Adly, kurio vadovaujamos saugumo pajėgos kaltinamos nuolat pažeidžiančios žmogaus teises, pasitraukimas buvo įvertintas palankiai.

„Nepriimsime jokių pokyčių, išskyrus Mubarako atsistatydinimą“, – sakė vienas protestuotojas ir prašė neviešinti jo vardo.

Tuo tarpu opozicijos šalininkas Rifatas Ressatas pareiškė: „Norime, kad Vyriausybė būtų visiškai pakeista civiline valdžia.“

Policijai pirmadienį buvo įsakyta grįžti į gatves, kuriose kilus sukilimo grėsmei pareigūnus buvo pakeitę kariai, tačiau Kairo gatvėse buvo nedaug policininkų.

Jų atitraukimas nebuvo oficialiai paaiškintas, tačiau miestas buvo paliktas plėšikautojų ir pabėgusių kalinių valioje. Gyventojai organizavo savisaugos būrius, siekdami apginti savo turtą.

Jungtinės Valstijos ir kitos Vakarų šalys pareikalavo, kad prezidentas surengtų laisvus rinkimus. Net jeigu H.Mubarakas nepaklustų reikalavimams atsistatydinti, vargu ar galėtų tikėtis laimėti rinkimus.

Tikėtina, kad karinis režimas, kuris vadovavo šaliai nuo 1952 metų, kai buvo nuverstas Egipto karalius Faroukas, siekia užtikrinti pakankamai reformų, kad išsaugotų kariškių įtaką.

Naujai paskirtas viceprezidentas Omaras Suleimanas pirmadienį kreipėsi per valstybinę televiziją ir sakė, kad H.Mubarakas jo prašė pradėti derybas dėl reformų su visomis politinėmis jėgomis.

Tačiau kai kurie analitikai O.Suleimano pasirodymą laiko ženklu, kad armija stengiasi užtikrinti orų H.Mubarako pasitraukimą.

„Šiuo metu Suleimanas atstovauja armijai, o ne Mubarakui, – sako Artimųjų Rytų politikos ekspertas Fawazas Gergesas. – Skelbdama apie prasidedančias derybas, armija mėgina ištirti, ar opozicija linkusi į dialogą.“

Prezidento rinkimai turi vykti šių metų rugsėjį, todėl H.Mubarakas galėtų pasinaudoti galimybe pasakyti, jog nebesieks būti perrinktas. Tačiau tokia taktika vargu ar padės nuslopinti protestuotojų reikalavimus, kad prezidentas atsistatydintų.

„Tai nesuveiks. Tai tėra vilkinimo taktika. Nemanau, kad Mubarakas visiškai supranta padėties rimtumą, – sakė politinių prognozių centro „Exclusive Analysis“ ekspertas Faysalas Itani. – Jei šis patas užsitęs, tai tvarka gali dar labiau pakrikti.“

Tuo tarpu Kairo universitete dirbantis politologijos profesorius Hassanas Nafaa  nurodė: „Visais šiais veiksmais siekiama laimėti laiko, nuraminti nuotaikas gatvėse, išstumti demonstrantus ir sumažinti revoliuciją... Prezidentas privalo atsisakyti valdžios ir pasitraukti – kitos alternatyvos nėra.“

JAV taip pat pabrėžė, kad H.Mubarakas turi atšaukti nepaprastąją padėtį, sudariusią galimybę jam likti valdžioje nuo 1981 metų. Vašingtonas pasiuntė savo specialųjį pasiuntinį – buvusį ambasadorių Kaire Franką Wisnerį, kuris susitiks su Egipto lyderiais.

„Egipto įvaizdis ir veiksmai turi keistis“, – sakė JAV prezidento Baracko Obamos atstovas spaudai Robertas Gibbsas.

Per protestus, kurie prasidėjo praeitą antradienį, žuvo mažiausiai 140 žmonių. Šiuos neramumus įkvėpė sukilimas Tunise, kur per panašius protestus dėl ekonomikos problemų ir politinių suvaržymų buvo nuverstas veteranas prezidentas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min