Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2013 rugpjūčio 15d. 07:47 , atnaujinta: 2013 rugpjūčio 15d. 19:32

Egipto krizė: žuvusiųjų skaičius perkopė pusės tūkstančio ribą, neramumai pasiekė ir kurortus

Neramumai Egipte
„Scanpix“ nuotr. / Neramumai Egipte

Egipto saugumo pajėgos, lydimos buldozerių, trečiadienį įsiveržė į dvi didžiules protestų stovyklas Kaire, įkurtas nuversto prezidento Mohamedo Mursi šalininkų, įvykdydamos seniai skelbtus grasinimus išvaikyti demonstrantus. Šis kruvinas susidorojimas buvo pasmerktas tarptautiniu mastu.

Kaip skelbia BBC, JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry sakė, kad šie įvykiai buvo „apgailėtini ir realus smūgis susitaikymo patangoms“.

Jungtinės Valstijos, kasmet suteikiančios Egiptui pagalbos, daugiausiai karinės, už 1,5 mlrd. dolerių, palaiko artimus ryšius su Egipto kariškais, bet ragina tą šalį kiek galima greičiau grįžti prie civilinio valdymo.

ES užsienio politikos vadovė Catherine Ashton ir JT generalinis sekretorius Banas Ki-moonas taip pat pasmerkė jėgos panaudojimą.

Egipte paskelbta nepaprastoji padėtis, įvesta komendanto valanda.

M.Mursi, pirmasis demokratiškai išrinktas Egipto prezidentas, buvo nuverstas kariškių liepos 3 dieną, o tą žingsnį palaikė didelė visuomenės dalis. Vis dėlto jo šalininkai siekia, kad M.Mursi būtų grąžintas į postą.

Papildyta 12.06 val.: Tikslinamas žuvusiųjų skaičius. Skelbiama, kad 421 civilis buvo nužudytas, dar 3572 sužeisti, pranešė Sveikatos ministerijos atstovas. Jo teigimu,Raba al Adavijos stovykloje, kurioje kelias savaites be pertraukos taikiai protestavo M.Mursi šalininkai, žuvo 137 žmonės. Mažesnėse dviejose stovyklose Nahdos aikštėje žuvo 57 žmonės; dar 227 žuvo kituose Egipto rajonuose.

Egipto sveikatos apsaugos ministerija naujienų agentūrai AP teigė, kad aukų skaičius greičiausiai dar augs.

Tuo metu kitų šaltinių duomenimis, išviso šalyje per nuverstojo islamistų prezidento M.Mursi šalininkų protesto stovyklų griovimą ir susirėmimus žuvo 464 žmonės.

Vidaus reikalų ministerija minėjo 43 žuvusius policininkus.

Tuo metu Musulmonų brolija tvirtina, kad daugiau kaip du tūkst. žmonių žuvo, kai saugumo pajėgos įsiveržė į stovyklas. Egipto Musulmonų brolija planuoja protestą antradienio popietę Kaire. 

Brolija taip pat pareiškė nuversianti „perversmininkus kariškius“ ir tęsianti taikią veiklą, kai nuo smurto, kurį sukėlė vyriausybės sprendimas išgriauti protestuojančiųjų stovyklas, žuvo daugiau kaip 300 žmonių.

„Mes visuomet būsime nesmurtiški ir taikūs. Mes tebesame stiprūs, nepaklūstantys ir ryžtingi“, – parašė socialiniame tinkle „Twitter“ Brolijos atstovas Gehadas El-Haddadas.

Papildyta 13.33 val. Egipte buvo apiplėšti Rusijos televizijos „Rossija 24“ žurnalistai

Rusijos televizijos „Rossija 24“ filmavimo grupę Egipte užpuolė ginkluoti vyrai, pranešta ketvirtadienį šio televizijos kanalo tinklalapyje.

„Konstantino Paniuškino filmavimo grupė iš televizijos kanalo „Rossija 24“ buvo užpulta ginkluotų žmonių. Pasak reporterio, automobilį su Rusijos žurnalistais sustabdė nepažįstami žmonės. Grasindami peiliais, jie atėmė iš rusų kišeninius kompiuterius, pasus ir apie 6 tūkst. dolerių. Niekas iš žurnalistų nenukentėjo“, – nurodoma tinklalapyje, kuriame dar pažymima, kad mėginama gauti pagalbos iš kariškių, bet kol kas be rezultatų.

Televizija „Rossija 24“ apie šį išpuolį pranešė ir eteryje.

Turkijos premjeras ragina sušaukti JT Saugumo Tarybą dėl „žudynių“ Egipte

Turkijos ministras pirmininkas Recepas Tayyipas Erdoganas ketvirtadienį paragino skubiai sušaukti JT Saugumo Tarybą dėl Egipte surengto kruvino puolimo prieš nuverstojo prezidento Mohamedo Mursi šalininkus.

„Jungtinių Tautų Saugumo Taryba turi skubiai susirinkti ir svarstyti padėtį Egipte“, – sakė žurnalistams Ankaroje R.T.Erdoganas.

„Įvyko labai rimtos žudynės ... prieš Egipto žmones, kurie tik protestavo taikiai“, – pridūrė jis.

Egiptas neribotam laikui uždarė sienos perėją prie Gazos Ruožo

Egipto pareigūnai „neribotam laikui“ uždarė Rafaho perėją prie sienos su Gazos Ruožu dėl saugumo priežasčių kitą dieną po šalyje nusiritusios kruvino smurto bangos, ketvirtadienį pranešė vienas saugumo pareigūnas.

Šimtai palestiniečių keliautojų liko įstrigę abipus sienos perėjos, kuri yra vienintelė islamistų judėjimo „Hamas“ kontroliuojamoje palestiniečių teritorijoje aplenkianti Izraelį, pasakojo įvykių liudininkai.

Šis sprendimas buvo priimtas po trečiadienį Egiptą sukrėtusių didelių neramumų, išprovokuotų saugumo pajėgų mėginimo išvaikyti protestuotojus, ištikimus nuverstam islamiškų pažiūrų prezidentui Mohamedui Mursi.

Egipto pareigūnai kelioms dienoms buvo uždarę Rafaho perėją ir anksčiau, kai kariškiai nuvertė M.Mursi liepos 3 dieną. Vėliau perėja buvo vėl atidaryta ir veikdavo keturias valandas per parą.

„Hamas“, kuris yra Musulmonų brolijos atitikmuo palestiniečių teritorijose, trečiadienį griežtai pasmerkė saugumo pajėgų surengtą susidorojimą protesto stovyklose, įkurtose M.Mursi šalininkų.

M.Mursi yra Musulmonų brolijos narys ir buvo iškeltas į valdžią šio judėjimo.

Papildyta 13.57 val. Naujienų agentūros duomenimis, mirčių skaičius pasiekė 525.

Papildyta 15.17 val. Danija įšaldė pagalbą Egiptui

Danija ketvirtadienį pareiškė stabdanti pagalbos teikimą Egiptui, atsakydama į „kruvinus įvykius“, saugumo pajėgoms ardant protesto stovyklas, įkurtas Kaire nuversto islamiškų pažiūrų prezidento Mohamedo Mursi šalininkų.

„Danija vykdo du tiesioginio bendradarbiavimo su Egipto vyriausybe ir visuomeninėmis institucijomis projektus, kurie dabar bus sustabdyti“, – plėtros pagalbos ministras Christianas Friisas Bachas sakė dienraščiui „Berlingske“.

„Toks yra atsakas į kruvinus įvykius ir labai apverktiną posūkį demokratijos vystymesi“ Egipte, pridūrė jis.

Danijos pagalba tuose dviejuose projektuose sudarė apie 30 mln. kronų (13,9 mln. litų).

Ch.Friisas Bachas taip pat paragino Europos Sąjungą (ES) peržiūrėti savo pagalbos Kairui planus ir sakė laikraščiui, kad Danija ketina įšaldyti savo indėlį tokiose ES programose.

Vokietija iškvietė Egipto ambasadorių dėl kruvinų įvykių Kaire

Vokietija ketvirtadienį iškvietė Egipto ambasadorių dėl jo šalies saugumo pajėgų kruvino susidorojimo su protesto stovyklose įsikūrusiais nuverstojo islamiškų pažiūrų prezidento Mohamedo Mursi šalininkais, pranešė URM atstovė.

„Užsienio reikalų ministro (Guido) Westerwelle nurodymu ambasadorius buvo informuotas apie Vokietijos vyriausybės poziciją nedviprasmiškais terminais“, – sakė ji naujienų agentūrai AFP.

G.Westerwelle trečiadienį paragino visas šio konflikto šalis atsisakyti smurto ir nedelsiant grįžti prie derybų, kad būtų išspręsta krizė.

Papildyta 15.52 val. Egiptas pratęsia M.Mursi arešto terminą 30 dienų, prameša naujienų agentūra „Reuters“.

Papildyta 16.49 val. M.Mursi šalininkai ketvirtadienį užpuolė policijos postus dviejose provincijose ir nužudė du policininkus, pranešė saugumo pareigūnai.

Vienas 21-erių policininkas buvo nušautas šūviais į krūtinę ir ranką Šiaurės Sinajuje Al Arišo mieste, kai ginkluoti vyrai atakavo policijos klubą.

Kitas policininkas buvo nužudytas per policijos nuovados užpuolimą Asjuto mieste.

Kaire islamistų protestuotojai šturmavo Gizos gubernatoriaus būstinę ir padegė ją, pranešė valstybinė televizija.

Privati Egipto televizija CBC parodė vaizdo įrašą, kuriame matyti liepsnojanti ši būstinė ir vyrai gaisrininkų žarnomis mėginantys numalšinti liepsnas.

Aleksandrijoje šimtai M.Mursi šalininkų užtvėrė kelią pajūryje, skanduodami šūkius, palaikančius nuverstąjį prezidentą, nurodė valstybinė žiniasklaida.

Beni Suveifo provincijoje M.Mursi rėmėjai išėjo į gatves pasmerkti policijos dėl jos veiksmų Kaire trečiadienį.

Papildyta 18.33 val. Neramumai Hurgadoje

Neramumai pasiekė ir turistines Egipto vietas. Pranešama, kad Hurgadoje M.Mursi šalininkai užėmė centrinę aikštę, o paskui užpuolė policijos nuovadą. Jie taip pat siautėjo ir autobusų stotyje, iš kurios važiuoja transportas į Kairą ir Aleksandriją. Skelbiama, kad vienas žmogus per protestuotojų ir policininkų susirėmimus Hurgadoje žuvo. 

Šarm el Šeiche dėl neramumų anksčiau buvo įvesta komendanto valanda, tačiau ketvirtadienį ministrų kabinetas nutarė ją atšaukti.

Papildyta 19.32 val. JT žmogaus teisių komisarė Navi Pillay ketvirtadienį pareikalavo, kad būtų kruopščiai ištirtas kruvinas Egipto saugumo pajėgų susidorojimas su Musulmonų brolijos protestuotojais, šitaip prisidėdama prie smerkiančių tarptautinio balsų choro.

„Nužudytų ir sužeistų žmonių skaičius, net vyriausybės pateiktais duomenimis, rodo panaudotą per didelę, net ekstremalią jėgą prieš demonstrantus“, – sakoma N.Pillay pareiškime.

„Privalo būti nepriklausomas, nešališkas, efektyvus ir patikimas saugumo pajėgų veiksmų tyrimas, – pabrėžė ji. – Bet kas nustatytas daręs nusikaltimą turi būti patrauktas atsakomybėn“.

Temos: 2 Kairas Egiptas
Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Mes lygūs. Futbolą komentuojanti Justina – apie debiutą eteryje ir futbolo kamuolį, atnešusį meilę

Sportas

Visų akys krypsta į Lionelį Messi: Argentina – Kroatija

Aktualu

Škvalas prasiautė Vakarų Lietuvoje: turtą niokojo vėjas ir didžiuliai krušos gabalai

Pasaulis kišenėje

Birštonas: 17 atradimų, kuriuos galite patirti per savaitgalio poilsį

Aktualu

Pajūris jau mirksta lietuje – poilsiautojai slepiasi, verslininkai garsina muziką

Interviu Vardai

P.Gražulio vaiką pagimdžiusi Birutė: „Tikslas pasiektas – jis daugiau nežemins mano dukters“

24sek

NBA naujokų biržos favoritai – atletiški milžinai ir magiškasis slovėnas

Gazas

Kauno valdžia stebina kaunietį: autobusų stotelę iš pavojingos vietos iškėlė „į niekur“

Nesenstančios knygos: perleistų kūrinių TOP 10

24sek

Vilniaus „Lietuvos rytas“ oficialiai paskelbė naują klubo pavadinimą

Vardai

Erika Vitulskienė kviestinei publikai pristatė savo mados namus ir plius dydžio kolekciją

Verslas

„Burger King“ atsiprašė už moteris žeidžiančią reklamą Pasaulio futbolo čempionate

24sek

Ant NBA slenksčio – tryliktas lietuvis: naktis, kuri gali pakeisti 20-mečio likimą

Gyvenimas

Kodėl alkoholis moterims kenkia labiau nei vyrams?

Aktualu

Du P.Gražulio veidai: vienas ragino daryti abortą, kitas iki užkimimo gynė embrioną

Verslas

Siūloma įteisinti „naminukę“ – Seime įveiktas pirmas barjeras

N-18 Vardai

„X Faktoriaus“ dalyvė M.Pivoriūnaitė nusivylė teismu: „Nepilnamečiai gali tave daužyti, kiek nori“

Aktualu

JK žada po „Brexit“ užtikrinti paprastą ES piliečių registraciją

Kultūra

Į Kauną atkeliauja šiuolaikinis cirkas: dvi savaites miestas gyvens kitu ritmu

Sportas

Istorinis 19-mečio įvartis atvedė Prancūziją į aštuntfinalį

Naujienos

Gyvenimas

Mes lygūs. Futbolą komentuojanti Justina – apie debiutą eteryje ir futbolo kamuolį, atnešusį meilę

Sportas

Visų akys krypsta į Lionelį Messi: Argentina – Kroatija

Aktualu

Škvalas prasiautė Vakarų Lietuvoje: turtą niokojo vėjas ir didžiuliai krušos gabalai

Pasaulis kišenėje

Birštonas: 17 atradimų, kuriuos galite patirti per savaitgalio poilsį

Aktualu

Pajūris jau mirksta lietuje – poilsiautojai slepiasi, verslininkai garsina muziką

Interviu Vardai

P.Gražulio vaiką pagimdžiusi Birutė: „Tikslas pasiektas – jis daugiau nežemins mano dukters“

24sek

NBA naujokų biržos favoritai – atletiški milžinai ir magiškasis slovėnas

Gazas

Kauno valdžia stebina kaunietį: autobusų stotelę iš pavojingos vietos iškėlė „į niekur“

Nesenstančios knygos: perleistų kūrinių TOP 10

24sek

Vilniaus „Lietuvos rytas“ oficialiai paskelbė naują klubo pavadinimą

Vardai

Erika Vitulskienė kviestinei publikai pristatė savo mados namus ir plius dydžio kolekciją

Verslas

„Burger King“ atsiprašė už moteris žeidžiančią reklamą Pasaulio futbolo čempionate

24sek

Ant NBA slenksčio – tryliktas lietuvis: naktis, kuri gali pakeisti 20-mečio likimą

Gyvenimas

Kodėl alkoholis moterims kenkia labiau nei vyrams?

Aktualu

Du P.Gražulio veidai: vienas ragino daryti abortą, kitas iki užkimimo gynė embrioną

Verslas

Siūloma įteisinti „naminukę“ – Seime įveiktas pirmas barjeras

N-18 Vardai

„X Faktoriaus“ dalyvė M.Pivoriūnaitė nusivylė teismu: „Nepilnamečiai gali tave daužyti, kiek nori“

Aktualu

JK žada po „Brexit“ užtikrinti paprastą ES piliečių registraciją

Kultūra

Į Kauną atkeliauja šiuolaikinis cirkas: dvi savaites miestas gyvens kitu ritmu

Sportas

Istorinis 19-mečio įvartis atvedė Prancūziją į aštuntfinalį

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie 15min