Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Egipto pajėgoms susirėmus su koptais protestuotojais žuvo 24 žmonės

Protestas Egipte
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Protestas Egipte
Šaltinis: BNS
0
A A

Egipto sostinėje naktį iš sekmadienio į pirmadienį paskelbta komendanto valanda po to, kai per susirėmimus su saugumo pajėgomis žuvo 24 žmonės, daugiausia priklausantys koptų religinei bendruomenei.

Šis smurto proveržis šalyje yra didžiausias nuo prezidento Hosni Mubarako nuvertimo.

Daugiau nei 200 buvo sužeisti per susirėmimus, kurie įsiplieskė per koptų protestus sekmadienį. Dėl šių neramumų Kairo centre buvo paskelbta komendanto valanda, sakoma oficialiuose pranešimuose, kurie buvo skelbiami per visuomeninę televiziją.

Mažiausiai penkis protestuotojus mirtinai sužalojo viena dideliu greičiu važiavusi kariškių mašina, sakė vienas koptų kunigas. Tuo tarpu vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas sakė matęs kitų lavonų su šautinėmis žaizdomis.

Kai kurie aktyvistai teigia, kad kraujas liejamas dėl vyriausybės palaikomų provokacijų, o šie neramumai didina nerimą dėl galimai aštrėjančios nesantaikos tarp religinių bendruomenių.

Egipto premjeras Essamas Sharafas kreipėsi į šalies musulmonus ir krikščionis „nepasiduoti gundymui, nes jis yra kaip gaisras, kuris degina visus“.

Karo policijai patikinus, kad sostinėje vėl įvesta tvarka, E.Sharafas kalbėdamas per visuomeninę televiziją perspėjo, kad Egiptui „iškilo pavojus“ po didžiausių susirėmimų nuo H.Mubarako režimo žlugimo vasarį.

Sostinės rajonuose nuo Maspero rajono iki Abasijos aikštės žmonėms uždrausta rodytis gatvėse 2-7 val. vietos (3-8 val. Lietuvos) laiku. Papildomų saugumo priemonių imtasi aplink parlamento ir kitus vyriausybinius pastatus Kairo centre.

„Šie įvykiai nusmukdė mus atgal... užuot judėjus į priekį, kuriant šiuolaikišką valstybę ant tvirto demokratinio pamato“, – pabrėžė E.Sharafas.

Susirėmimai įsiplieskė per demonstraciją Maspero rajone, esančiame Nilo pakrantėje, nurodė AFP korespondentas, kai buvo vienoje koptų ligoninėje buvo suskaičiuoti žuvusieji.

Ligoninėje buvo daugybė sielvarto apimtų žuvusiųjų artimųjų, o kunigas, vardu Daudas, sakė AFP, jog bent penkis žmones mirtinai sužalojo armijos automobilis.

„Čia vieno iš žuvusiųjų smegenys“, – sakė jis, rodydamas baltą medžiagą plastikiniame maišelyje, gulinčiame prie vyro lavono sudarkytu veidu.

Ant kitų lavonų matėsi šautinės žaizdos.

Valstybinė televizija pranešė, kad per šiuos neramumus buvo nušauti trys kariai, o dar dešimtys buvo sužeisti, kai lazdomis ginkluoti įtūžę koptai surengė demonstraciją, protestuodami dėl jų bažnyčios sudeginimo Egipto pietinėje Asuano provincijoje praeitą mėnesį.

„Jie šovė į mano kolegą. Jis stovėjo šalia manęs... Krikščionys, šunų vaikai“, – vienas sužeistas karys skundėsi televizijai.

Vėliau sekmadienio vakarą šimtai musulmonų ir koptų susigrūmė ir svaidė vieni į kitus akmenis ligoninėje, kur buvo gydomi sužeistieji per ankstesnius susirėmimus, pasakojo vienas AFP žurnalistas.

Žuvusiųjų lavonai buvo nugabenti į ligoninės lavoninę.

Apie 200-300 protestuotojų išėjo į ligoninę susitikti su keliais šimtais ten jau esančių krikščionių, tarp jų žuvusiųjų ir sužeistųjų artimųjų.

Plačioje gatvėje prie šios ligoninės buvo padegti keli automobiliai, o protestuotojai leido degalus iš kitų mašinų bakų, gamindami Molotovo kokteilius.

Socialiniuose tinkluose, įskaitant „Twitter“, buvo skelbiamos žinutės, kad ankstesnius susirėmimus išprovokavo tarp demonstrantų įsimaišę banditai, o valstybinė televizija kaltinama kursčiusi neapykantą koptams.

Premjeras savo svetainėje socialiniame tinkle „Facebook“ rašo: „Tai, kas vyksta dabar, nėra susirėmimai tarp musulmonų ir krikščionių, o mėginimai išprovokuoti chaosą ir nesantaiką.“

Protestuotojai susirėmė su riaušių policija ir kariais, saugančiais valstybinės televizijos pastatą, kai tūkstančiai žmonių susirinko į protesto eitynes, prasidėjusias Šobros rajone.

Padėtis pablogėjo, kai demonstrantai pradėjo svaidyti akmenis ir padegė du automobilius, sakė AFP korespondentas. Televizija pranešė, kad buvo sudegintas vienas armijos automobilis.

Saugumo pajėgos šaudė į orą, mėgindamos išvaikyti minią, o dešimtys žmonių pabėgo.

„Šalin maršalą!“ – skandavo į Masperą žygiuojantys demonstrantai, turėdami omenyje feldmaršalą Husseiną Tantawi, vadovaujantį Egipto kariškių tarybai.

Koptai seniai skundžiasi patiriantys sistemingą diskriminaciją, bet po H.Mubarako nuvertimo įtampa taip pat padidėjo tarp kariškių, kurie iš pradžių buvo giriami, jog nepalaikė pasitikėjimo netekusio prezidento, ir sukilimo lyderių, kurie teigia, jog armija vengia imtis esminių reformų.

Egipte dažnai įvyksta susirėmimų tarp skirtingų religinių bendruomenių. Šioje 80 mln. gyventojų turinčioje musulmoniškoje šalyje krikščionys koptai, sudarantys apie 10 proc., neretai tapdavo smurto aukomis.

Praeitą antradienį šimtai koptų dalyvavo proteste prie valstybinės televizijos pastato dėl bažnyčios sudeginimo Asuane rugsėjo 30 dieną. Demonstrantai reikalavo, kad būtų pašalintas šios provincijos gubernatorius.

Bažnyčia Merinabo kaime buvo sudeginta, kai Asuano gubernatorius Mustafa al Seyyedas esą pareiškė, kad koptai ją pasistatė neturėdami reikiamo leidimo, praneša valstybinė televizija.

Egipto laikinoji vyriausybė žadėjo vėl atidaryti uždarytas bažnyčias ir sumažinti suvaržymus statyti naujas bažnyčias.

Žemiau siūlome pasižiūrėti vaizdo įrašą:

VIDEO: Clashes in Cairo over Coptic protests

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min