TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Ekspertai: Vladimiras Putinas turi išteklių valdžiai išlaikyti, bet jam reikia naujo įvaizdžio

Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vladimiras Putinas
Šaltinis: BNS
0
A A

Maskvos Carnegie centro ekspertai besidalindami su Lietuvos žurnalistais mintimis apie Rusijos politinę ateitį sakė, jog premjeras Vladimiras Putinas savo rankose yra sutelkęs visus resursus, būtinus išsilaikyti valdžioje.

Kartu analitikai pažymėjo, jog šalies visuomenė kiek pavargo nuo premjero mėgstamo „kietuolio“ įvaizdžio, o šalies elitui yra paranku turėti du galios centrus, kaip yra dabar, kai aukščiausio šalies vadovo pareigas eina prezidentas Dmitrijus Medvedevas.

„Mano požiūriu, disponuojama visais resursais, kokie tik yra“, – sakė Andrejus Riabovas.

Jis pabrėžė, jog itin svarbia politine žinia Rusijos elitui tapo gauta teisė 2018 metais Rusijoje surengti pasaulio futbolo čempionatą bei susitarimas tarp bendrovių BP ir „Rosneft“ steigti bendrą įmonę, kuri imtųsi naftos išgavimo Arkties šelfe.

„Tai labai tiksli žinia elitui: „neabejojame, laukia sunkūs metai, bet kol jūs su manimi, bus infrastruktūros projektai, bus didžiulės galimybės ir pagaliau bus lėšos, kurias mes kontroliuosime.“ Niekas kitas Rusijoje negali pasiūlyti tokios patrauklios žinios. Taigi, tai svarbūs įvykiai, kurie parodo, kad iniciatyva yra visiškai premjero rankose“, – kalbėjo ekspertas.

Kalbėdamas apie iššūkius dabartinei Rusijos politinei konjunktūrai jis pabrėžė, jog jų nėra daug, tačiau jų negalima nuvertinti. Pasak Carnegie eksperto, psichologiniai lūkesčiai yra „pakankamai galingas“ veiksnys.

„Pirmasis iššūkis – stiprėjantis nuovargis, nuovargis nuo „kietuolio“ įvaizdžio, nesiliaujančio jėgos ir ryžtingumo demonstravimo. Tai fiksuojama ne tik visuomenės nuomonės apklausose, bet elito pozicijoje. Jis bando rasti kažką naujo, matosi, kad jis ieško. Sugrįžęs jis nori būti kažkokios naujos kokybės. Proveržio šioje srityje, mano nuomone, kol kas nėra“, – kalbėjo A.Riabovas.

Pirmasis iššūkis – stiprėjantis nuovargis, nuovargis nuo „kietuolio“ įvaizdžio, nesiliaujančio jėgos ir ryžtingumo demonstravimo„Antra – dalį Rusijos elito nuo sugrįžimo prie visiškos valdžios, o taip pat ir institucinio monocentrizmo sulaiko supratimas, kad esant nors ir silpnam antram centrui atsiranda erdvės manevruoti. (...) Tai tam tikra garantija nuo kokių nors valingų ėjimų, kurie, kaip matėme, gali nukristi ant galvos net ir labai lojaliems verslo elito atstovams. Tai gali nutikti bet kam nepriklausomai nuo jo statuso ar vaidmens. Todėl kažkokia užslėpta pliuralizmo atmaina – vis šis tas geriau“, – svarstė analitikas.

Jis pabrėžė, kad Rusijos premjeras, prieš tai dvi kadencijas ėjęs prezidento pareigas, pateko į savo paties spąstus – nori likti lyderiu strateginiame lygmenyje, tačiau nėra sukūręs tokiai valdymo struktūrai reikalingų stiprių institucijų.

„Vertinant pagal įvairius antraeilius faktorius, jis norėtų likti lyderio vaidmenyje, tačiau tokio, kuris priima tik strateginius sprendimus – kur nors iš šalies, kam nors pritaria, bet neužsiima operatyviu šalies valdymu“, – kalbėjo A.Riabovas.

„Bet tokiam vaidmeniui, kaip rodo visa 20–ojo amžiaus patirtis, o Rusija tokios patirties neturi, reikia stiprių institucijų. Problema ta, kad premjeras pirmenybę teikia ne stiprioms institucijoms, o rankiniam valdymui, kuris kaip tik ir numato stiprių institucijų nebuvimą“, – teigė jis.

Pasak eksperto, ši problema nors ir sunkiai, bet bent jau iš dalies bus išspręsta, o artimiausių metų Rusijos valdžios formulė paaiškės antrą–trečią dieną po 2011 metų Dūmos rinkimų.

Kita Carnegie centro atstovė Lilija Ševtsova sakė, jog klausimas apie 2012 metų Rusijos prezidento rinkimus sukelia „beveik homerišką juoką“.

„Nesvarbu, kas 2012 metais eis į rinkimus Rusijoje. Svarbu tai, kad mes žinome pagrindinio rinkėjo vardą. Tas rinkėjas yra vadinamasis nacionalinis Rusijos lyderis Vladimiras Putinas. O ar rinkimuose dalyvaus jis pats, ar pasodins Kremliaus soste eilinę matriošką, beždžionėlę, D.Medvedevą ar bet kurį kitą žmogų, nėra taip svarbu. Jis ruošiasi valdyti situaciją. Problema ta, kaip ilgai jis ruošiasi tai daryti“, – dėstė ji.

Ekspertė vylėsi, jog V.Putinui nepavyks išsilaikyti nacionalinio lyderio vaidmenyje ilgiau nei kelis metus, „nes tai reikštų katastrofą Rusijoje ir jos virsmą grėsme kaimynams“.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min