Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ekspertas: kinai tiki, kad susigrąžina teisėtą vietą pasaulyje

Kinijos pilietis
„Scanpix“ nuotr. / Kinijos pilietis
Šaltinis: 15min
0
A A

Per pastaruosius tris dešimtmečius Kinijos vaidmuo pasaulyje pasikeitė iš esmės – praėjusiais metais pagal svarbiausius rodiklius ši šalis aplenkė Japoniją ir tapo antrąja ekonomika pasaulyje po JAV. Ekspertai neabejoja, kad per ateinančius dešimt ar dvidešimt metų Kinijos ekonomika bus didžiausia pasaulyje.

„Auga ne tik ekonominė, bet ir diplomatinė bei politinė Kinijos Liaudies Respublikos galia. Ši šalis yra sparčiai besivystančių valstybių, BRIC (Brazilija, Rusija, Indija, Kinija – „15min“), lyderė, – sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) ekspertas Konstantinas Andrijauskas. – BRIC ekonomikos, tikėtina, per kelis ateinančius dešimtmečius atsvers didžiąsias Vakarų pasaulio industrializuotas ekonomikas. Tai rodo, kad nuo po šaltojo karo įsitvirtinusio vienpolio pasaulio pamažu grįžtame prie dvipolio ar daugiapolio. Jame, be Jungtinių Valstijų, svarbiausia bus Kinija.“

Tačiau Kinijos perspektyvos priklausys nuo įvairių aplinkybių. Viena iš jų – šalies vidaus politinės problemos. „Natūralu, kad tokiai didelei šaliai kyla iššūkių. Valdančioji Komunistų partija turi labai sumaniai su tais iššūkiais kovoti. Dažnai tai reiškia subtilų balansavimą tarp vienos gyventojų grupės ir kitos gyventojų grupės interesų“, – „15min“ sakė TSPMI ekspertas.

Kartu su augančia šalies galia pamažu grįžo kinų pasitikėjimas savimi bei savo valstybe. „Oficialusis kinų diskursas ir istorija paremti teze, kad per pastaruosius 100–150 metų Kinija patyrė nacionalinį pažeminimą. Kad ji, pastaruosius kelis tūkstančius didžiausia ekonomika ir vienas didžiausių kultūros centrų pasaulyje, XIX amžiaus viduryje neteko šių pozicijų. Anot kinų, dabar jie tiesiog susigrąžina teisėtą vietą pasaulyje“, – kalbėjo K.Andrijauskas.

Nacionalinio pasididžiavimo, patriotizmo, tikėjimo savo ateitimi ir valstybe nuotaikos buvo akivaizdžios 2008 metais, kai Pekine vyko olimpinės žaidynės. „Tada per pasaulį nuskriejo žinia, kad Kinija atgimė, kad kinai turi kuo didžiuotis, jie tampa dideli ir juos reikia gerbti“, – pridūrė Kinijos studijų specialistas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min