Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugpjūčio 24d. 11:53

Ekspertas: Latvijoje įstatymas, kuriuo pilietybė būtų suteikiama jos neturintiems, neturi ateities

Latvijos pilietybė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Latvijos pilietybė

Kairuoliškos partijos „Už žmogaus teises vieningoje Latvijoje“ (UŽTVL) parengtos Pilietybės įstatymo pataisos neturi ateities, bet jos primena, kad pilietybės neturi daug Latvijos gyventojų, sakė agentūrai BNS Latvijos žmogaus teisių centro vadovė Anhelita Kamenska.

„Tikimybė, kad šios pataisos bus priimtos, – labai maža. Parlamento dauguma joms nepritaria, ir aišku, kad taip pat ir per referendumą šios pataisos nebus remiamos. Nepriklausomai nuo to, kokios redakcijos bus šios taisyklės, jos neturi ateities, bet pataisos, deja, primena, kad yra daug pilietybės neturinčių asmenų, ir tai yra problema“, – pripažino ji, komentuodama, jog UŽTVL surinko 10 tūkst. piliečių parašų už tai, kad Centrinė rinkimų komisija pradėtų rinkti parašus siūlymui surengti referendumą pilietybės suteikimo visiems jos neturintiems Latvijos gyventojams klausimu.

A.Kamenska nemano, kad ši iniciatyva pavojinga.

„UŽTVL šį klausimą teisėtai vėl iškėlė. Pavojaus aš neįžvelgiu, nes Latvija vis dėlto iš tikrųjų neparėmė ir nerems Pilietybės įstatymo nulinio varianto, bet aišku ir tai, kad pilietybės neturi daug gyventojų, o pastaraisiais metais tų, kurie pradėjo ir užbaigė natūralizacijos procesą, buvo labai mažai“, – pripažino ji.

Ekspertė nuomone, ši iniciatyvas paaštrins politinę retoriką.

Ekspertė nuomone, ši iniciatyvas paaštrins politinę retoriką, bet nebus tokia, kokia buvo per vasarį vykusį referendumą dėl rusų kalbos statuso pripažinimo antrąja valstybine kalba Latvijoje.

A.Kamenskai įdomu, kaip reaguos Seimo deputatai iš daugiausia rusakalbių rinkėjų remiamo centro kairės susivienijimo „Santarvės centras“, nes ši frakcija nėra vieninga, joje yra radikalių pažiūrų deputatų.

UŽTVL parengtame pataisų projekte siūloma įtraukti į Pilietybės įstatymą normą, numatančią, kad nuo 2014 metų sausio 1 dienos Latvijos pilietybę gaus visi jos neturintys gyventojai, „kurie iki 2013 metų lapkričio 30 dienos nepadavė Ministrų kabineto nustatyta tvarka prašymo palikti pilietybės neturinčio asmens statusą“.

Savo ruožtu pereinamosiomis taisyklėmis partija nori nustatyti, jog Pilietybės ir migracijos reikalų valdyba ne vėliau kaip 2013 metų gruodžio 23 dieną turi išsiųsti žmonėms specialią pažymą, kad nuo 2014 metų sausio pirmos dienos jie tampa Latvijos piliečiais. Nuo 2014 metų sausio 1 dienos pilietybės neturinčių asmenų pasai prilyginami piliečių pasams, jeigu prie jų pridėta ši pažyma.

Pataisų projektas numato, kad vyriausybė turi iki 2013 metų rugpjūčio 30 dienos pateikti į Seimą Įstatymo dėl asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų pataisas, kurios nurodytų, kokia tvarka savanoriškai keičiamas pilietybės neturinčio asmens pasas į Latvijos piliečio pasą.

Kaip jau pranešta, UŽTVL aktyvistai nuo praėjusio rugsėjo renka parašus už tai, kad būtų surengtas referendumas dėl pilietybės suteikimo jos neturintiems asmenims.

Jeigu paaiškės, kad surinkta 10 tūkst. notaro patvirtintų piliečių parašų, CRK reikės organizuoti 10 proc. visų rinkėjų parašų rinkimą, kad būtų galima siūlyti surengti referendumą.

Šių metų vasarį Latvijoje vyko referendumas dėl rusų kalbos pripažinimo antrąja valstybine, kuris baigėsi nesėkmingai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min