TIK ŽMONĖS Cinema: A. Valujavičiaus filmas „Irklais per Atlantą“
Žiūrėti

ES ambasadoriai pareikalavo Baltarusijos valdžios nutraukti opozicijos persekiojimą

Europos Sąjungos ambasadoriai per susitikimą su Baltarusijos užsienio reikalų ministru Vladzimiru Makejumi pareiškė, jog opozicijos Koordinacinės tarybos narių persekiojimas yra neleistinas.
Sviatlana Aleksijevič
Sviatlana Aleksijevič / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Europos diplomatai pažymėjo, jog Koordinacinės tarybos narių persekiojimas valdžios nurodytu pagrindu yra neleistinas“, – sakoma ES atstovybės pranešime feisbuke.

Be to, ES diplomatai priminė apie anksčiau pateiktus prašymus leisti jiems lankytis tardymo izoliatoriuose ir lankyti Baltarusijos piliečius, kuriuos Minske dirbantys bloko šalių ambasadoriai laiko dėl politinių motyvų areštuotais asmenimis.

„ES diplomatai pabrėžė, kad tik taikus ir demokratinis procesas žiniasklaidos nepriklausomumo ir laisvės, stiprios pilietinės visuomenės sąlygomis padės surasti tvarius sprendimus“, – sakoma pranešime.

„Misijų vadovai taip pat išreiškė susižavėjimą drąsa, su kuria Baltarusijos piliečiai išėjo į gatves protestuoti prieš rinkimų klastojimą ir ginti savo teisės į laisvę bei demokratinį atstovavimą. Baltarusiai ragina savo valdžią pradėti atvirą dialogą apie savo šalies ateitį“, – pabrėžė ES atstovybė.

„ES ne kartą ragino Baltarusijos valdžią ieškoti adekvačių sprendimų nutraukiant smurtą ir pradedant tikrą, plataus masto nacionalinį dialogą“, – sakoma pareiškime.

Atsižvelgdami į šias aplinkybes ES ambasadoriai Minske paprašė susitikimo su V.Makėjumi.

Baltarusiją krečia gili politinė krizė nuo rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių nugalėtoju buvo paskelbtas autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka, šį postą nepertraukiamai užimantis nuo 1994 metų. Opozicija ir ES šalys sakė laikančios šiuos rinkimus suklastotais.

Per masinius protestus, įsiplieskusius po balsavimo, buvo sulaikyta apie 7 000 žmonių, keletas demonstrantų žuvo. Nėra žinoma, kad būtų pradėtas koks nors baudžiamasis tyrimas dėl teisėsaugos darbuotojų neproporcingo smurto vaikant protestuotojus ir įtariamų kankinimų bei smurto prieš areštuotuosius sulaikymo vietose.

Garsiausia Koordinacinės tarybos prezidiumo narė, Nobelio literatūros premijos laureatė Sviatlana Aleksijevič, trečiadienį buvo apklausiama Baltarusijos tyrimų komitete. Žurnalistams ji teigė atsisakiusi duoti parodymus ir pareiškė, kad Koordinacinės tarybos veikla yra visiškai teisėta.

S.Aleksijevič buvo iškviesta į Tyrimų komitetą kaip liudytoja baudžiamojoje byloje, kuri iškelta dėl Koordinacinės tarybos sudarymo.

Koordinacinės tarybos prezidiumo narė Maryja Kalesnikava, pagrindinės A.Lukašenkos varžovės rinkimuose Sviatlanos Cichanouskajos padėjėja, į apklausą buvo iškviesta ketvirtadienį.

Šią savaitę taip pat buvo apklaustas buvęs kultūros ministras ir diplomatas, Koordinacinės tarybos prezidiumo narys Pavelas Latuška.

Dviem Koordinacinės tarybos nariams buvo skirta po 10 parų arešto už nesankcionuotų mitingų organizavimą ir nepaklusimą pareigūnų įsakymams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius