TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

ES atsakas į įvykius Kryme – ribotos sankcijos Rusijai

ES diplomatijos vadovė Catherine Ashton ir Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis
AFP/„Scanpix“ nuotr. / ES diplomatijos vadovė Catherine Ashton ir Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis
Šaltinis: BNS
0
A A

Europos Sąjungos (ES) valstybių ambasadoriai sekmadienį vėlai vakare sutarė įvesti „ribotą“ vizų draudimą ir turto įšaldymą kai kuriems asmenims Rusijoje reaguojant į sekmadienį Kryme vykusį referendumą, rašo Briuselio nepriklausoma svetainė EUobserver.

Diplomatinis šaltinis sakė, kad vėlai vakare vykusio susitikimo metu buvo „pasiektas susitarimas dėl (Rusijos pareigūnų) sąrašo, kuris yra gana ribotas tiek kalbant apie tų pareigūnų rangą, tiek apie jame esančių pavardžių skaičių“.

Šaltinis pridūrė, kad pietinės valstybės, įskaitant Kiprą, Graikiją, Portugaliją ir Ispaniją, pasisakančios prieš griežtesnio pobūdžio atsakomuosius veiksmus, sulaukė „tylios paramos“ iš Prancūzijos ir Vokietijos. Tuo tarpu Didžioji Britanija norėjo griežtesnio atsako.

Kitas ES šaltinis sakė, kad pirmadienį Briuselyje susitinkantys Bendrijos užsienio reikalų ministrai „gali vėl atnaujinti diskusijas“ dėl to sąrašo. Tačiau jis pridūrė: „Visgi manau, kad šiame vėlyvame etape jie sutelks dėmesį į tai, kad būtų pasiųsta vieninga ES žinia“.

Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai pirmadienį pradeda diskusijas dėl sankcijų Rusijai. 28 narių ES pasmerkė Krymo referendumą, o ES užsienio reikalų ministrai iki pirmadienio vakaro turi parengti galutinį sąrašą asmenų, kurių turtas turi būti įšaldytas ir kuriems bus taikomi kelionių draudimai.

„Tikiuosi, jog rusai supras, kad sankcijos pakenks visiems, bet labiausiai – patiems rusams“, – sakė F.Timmermansas.

Kadangi Rusijos parama Krymo atsiskyrimui toliau nemažėja, „sankcijos taps neišvengiamos“, sakė olandų užsienio reikalų ministras Fransas Timmermansas.

Britų užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as užsiminė, kad daugiau priemonių Rusijos atžvilgiu gali būti imtasi per ES viršūnių susitikimą, kuris prasidės ketvirtadienį.

Tai dar labiau padidins atotrūkį tarp šių prekybos partnerių, kurios daug metų iki Ukrainos krizės siekė glaudesnių kontaktų. Jungtinės Valstijos taip pat rengiasi įvesti papildomas sankcijas Rusijai.

Tuo pačiu ministrai užsiminė, jog nenori, kad baudžiamosios priemonės būtų pernelyg drastiškos, nes tikisi išlaikyti Rusiją diplomatinio girdimumo spinduliu, siekdami ieškoti krizės sprendimo.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris, sakė, jog bet kokios priemonės turi „palikti kelių ir galimybių, kad būtų užkirstas kelias tolesniam eskalavimui, kuris gali nulemti Europos padalijimą“.

F.-W.Steinmeieris vėl ragino Rusiją sutikti su nešališka stebėtojų misija Rytų ir Pietų Ukrainoje, kuri „atidžiai stebėtų, ar Rusija vis dar yra aktyvi už Krymo ribų ir destabilizuoja Ukrainą“.

ES jau sustabdė derybas su Rusija dėl plataus masto ekonominio pakto ir vizų susitarimo. Po tikėtinų kelionių draudimų ir turto įšaldymo su Krymo atsiskyrimu siejamiems svarbiems asmenims, ES lyderiai šį savaitgalį gali pradėti skelbti ekonomines sankcijas Rusijai.

„Tikiuosi, jog rusai supras, kad sankcijos pakenks visiems, bet labiausiai – patiems rusams“, – sakė F.Timmermansas.

Šaltinis pridūrė, kad pietinės valstybės, įskaitant Kiprą, Graikiją, Portugaliją ir Ispaniją, pasisakančios prieš griežtesnio pobūdžio atsakomuosius veiksmus, sulaukė „tylios paramos“ iš Prancūzijos ir Vokietijos. Tuo tarpu Didžioji Britanija norėjo griežtesnio atsako.

Pirmadienį prorusiška Krymo valdžia paskelbė, kad sekmadienį vykusiame referendume 96,77 proc. balsavusiųjų pasisakė už regiono atsiskyrimą nuo Ukrainos ir prisijungimą prie Rusijos.

Plebiscite dalyvavo 83,1 proc. tokią teisę turėjusių rinkėjų.

C.Ashton prašo stipraus signalo Maskvai

Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadovė Catherine Ashton pirmadienį sakė, kad Europai reikia pasiųsti „stipriausius įmanomus signalus“ Rusijai, kai europiečiai spręs, ar įvesti sankcijas dėl Krymo.

„Mes bandome pasiųsti stipriausius įmanomus signalus Rusijai, signalą bandant užtikrinti, kad jie (rusai) suprastų situacijos rimtumą ... (po) vadinamojo referendumo (Kryme)“, – sakė C.Ashton prieš ES užsienio reikalų ministrų susitikimą Briuselyje.

Ministrai turi susitarti dėl „tikslinių“ sankcijų Rusijos ar prorusiškiems Ukrainos lyderiams. Tarp tų sankcijų gali būti suvaržymai dėl vizų ir turto įšaldymas.

„Dar kartą raginu Rusiją susitikti su Ukrainos lyderiais ir pradėti dialogą su jais, ir bandyti kuo greičiau judėti deeskalavimo link“, – sakė C.Ashton ir pridūrė, jog kol kas nematė „jokių įrodymų“, kad tai vyktų.

„Ukraina nori gerų santykių su Rusija, kaip ir ES, ir likusi pasaulio dalis“, – pažymėjo C.Ashton.

Japonija ragina neaneksuoti Krymo

Japonija pirmadienį pareiškė, jog „griežtai paragins“ Rusiją neaneksuoti Krymo, prisijungdama prie kitų Vakarų valstybių kritikos savaitgalį šiame Ukrainos regione vykusiam separatistiniam referendumui, dėl kurio Vašingtonas užsiminė apie galimybę įvesti Maskvai naujas sankcijas.

„Mūsų šalis nepripažįsta šio (referendumo) rezultatų“, – per įprastą spaudos konferenciją pareiškė Japonijos ministrų kabineto vyriausiasis sekretorius Yoshihide Suga.

„Japonija griežtai paragins Rusiją laikytis tarptautinės teisės, gerbti Ukrainos suverenitetą bei jos teritorinį vientisumą ir neaneksuoti Krymo“, – pridūrė jis.

Pasak kabineto sekretoriaus, Japonija bendradarbiaus su kitomis Didžiojo septyneto grupės šalimis sprendžiant Krymo problemą.

Tokijas pradėjo svarstyti galimas ekonomines sankcijas Rusijai, sekmadienį pranešė įtakingas verslo dienraštis „Nikkei“, remdamasis neįvardytais šaltiniais vyriausybėje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min