15min be reklamos
2023 02 03, 17:57

ES ir Kyjivas remia planus Hagoje įsteigti tarptautinę prokuratūrą Rusijos agresijai tirti

Europos Sąjunga ir Kyjivas penktadienį parėmė planus Hagoje įsteigti tarptautinę prokuratūrą, kuri padėtų tirti Rusijos veiksmus dėl agresijos nusikaltimo Ukrainoje.
Tarptautinis baudžiamasis teismas Hagoje
Tarptautinis baudžiamasis teismas Hagoje / „Reuters“/„Scanpix“

Šis žingsnis, apie kurį paskelbta bendrame pareiškime per ES ir Ukrainos aukščiausiojo lygio susitikimą Kyjive, laikomas tarpiniu žingsniu prieš sukuriant specialųjį tribunolą, galintį patraukti baudžiamojon atsakomybėn Rusijos vadovybę.

„Remiame baudžiamojo persekiojimo už tarptautinį agresijos nusikaltimą Ukrainoje centro Hagoje kūrimą, kurio tikslas – koordinuoti agresijos nusikaltimo prieš Ukrainą tyrimą, saugoti ir kaupti įrodymus būsimiems teismo procesams“, – sakoma pareiškime.

Kyjivas siekia, kad būtų įsteigtas specialusis tribunolas, kuris persekiotų Maskvą už agresijos nusikaltimą, nes mano, kad taip būtų galima greičiau pasiekti teisingumą ir lengviau patraukti atsakomybėn aukščiausius Kremliaus pareigūnus.

Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) šiuo metu tiria galimus karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui, įvykdytus per karą Ukrainoje, tačiau jis neturi įgaliojimų tirti platesnio masto agresijos nusikaltimo.

ES kartu su pagrindinėmis valstybėmis narėmis, įskaitant Vokietiją, parėmė specialaus tribunolo įsteigimą, tačiau kyla sudėtingų teisinių ginčų dėl to, kaip jis galėtų veikti.

Ukraina pasisako už tai, kad Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja priimtų rezoliuciją dėl vienkartinio tribunolo, galinčio patraukti baudžiamojon atsakomybėn Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, įsteigimo.

Tačiau kai kurie Kyjivo rėmėjai iš Vakarų teigia, kad JT gali būti sunku sulaukti plataus tarptautinio pritarimo tokiam žingsniui.

Jie sako, kad realiau būtų įsteigti mišrų teismą pagal Ukrainos teisę, kuriame dirbtų ukrainiečiai ir užsieniečiai teisėjai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lietuvoje įmonės tvarumą supranta kitaip nei kitose Baltijos šalyse
Reklama
Periodontitas: simptomai ir faktai, kodėl nereikia bijoti jo gydymo
Reklama
Ko reikia tikram šeimos automobiliui: esmė slypi nepastebimose smulkmenose
Reklama
Intensyvėjant „Rail Baltica“ statyboms darbams ruošiasi geležinkelio tiesėjai
Parašykite atsiliepimą apie 15min