Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 20d. 21:20

ES lyderiai patvirtino naują partnerystės su buvusiomis Sovietų valstybėmis programą

ES vėliava
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Europos Vadovų Tarybos išvadose pažymima, kad stabilumas, valstybės valdymo gebėjimų stiprinimas ir ekonominė plėtra ES rytinėje kaimynystėje yra strategiškai svarbūs Europos Sąjungai.

Europos Sąjungos lyderiai penktadienį patvirtino naują Rytų partnerystės programą, pagal kurią šešioms buvusios SSRS valstybėms bus skirta 600 mln. eurų parama.

„Mūsų svajonė tapo tikrove, mums pavyko priimti Rytų partnerystę“, – džiaugėsi ES pirmininkaujančios Čekijos užsienio reikalų ministras Karelas Schwarzenbergas.

„Nuomonių buvo įvairių, bet mes sugebėjome susitarti; tai yra didelė pergalė, ne tik suinteresuotų valstybių, bet ir pačios ES pergalė“, – kalbėjo jis žurnalistams po Europos Vadovų Tarybos susitikimo Briuselyje.

„Tai reiškia, kad ES turės geras partneres“, – pridūrė jis.

Rytų partneryste siekiama paskatinti demokratines reformas ir ūkio plėtrą Armėnijoje, Azerbaidžane, Baltarusijoje, Gruzijoje, Moldovoje ir Ukrainoje. Oficialiai ši programa pradedama gegužės 7 dieną, nors dar esama abejonių dėl Baltarusijos dalyvavimo.

Šį projektą, kuris buvo vienas pagrindinių šį pusmetį Europos Sąjungai pirmininkaujančios Čekijos rūpesčių, stipriai palaikė Lenkija ir Švedija.

„Mes gavome 600 milijonų eurų!“ – sušuko Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis, seniai siekęs šios sumos, bet vadinęs ją „absoliučiu minimumu“, kuriuo ES padėtų stabilizuoti šias valstybes, kurioms smogė pasaulinė ekonomikos krizė.

Prancūzija nebuvo linkusi patvirtinti ir tokį biudžetą, nes nuogąstavo, jog tai gali atsiliepti paramai Viduržemio jūros regiono valstybėms, kurias Paryžius palaiko.

Pirmadienį ES užsienio reikalų ministrai nusprendė nepatvirtinti draudimo Baltarusijos prezidentui Aleksandrui Lukašenkai vykti į Europą, nes tikisi šitaip paskatinti demokratines reformas bei silpninti Rusijos įtaką šiai ES kaimynei.

Po 2006 metais vykusių Baltarusijos prezidento rinkimų, kurie laikomi neatitikusiais tarptautinių normų, Europos Sąjungoje nutarta neišduoti vizų aukštiems šios šalies pareigūnams, taip pat ir prezidentui, bei įšaldyti jų sąskaitas užsienyje. Vėliau šios sankcijos buvo laikinai atšauktos.

Vis dėlto esama abejonių, ar A.Lukašenka bus pakviestas į gegužę Prahoje vyksiantį viršūnių susitikimą, kuriame oficialiai bus pradėtas vykdyti Rytų partnerystės projektas.

„Jeigu kalbėsime apie Lukašenką..., pakvietimas priklausys nuo Aleksandro Lukašenkos ir Baltarusijos vyriausybės elgesio artimiausiomis savaitėmis, bet Baltarusija bus Rytų partnerystėje“, – penktadienį spaudos konferencijoje pareiškė Čekijos URM vadovas K.Schwarzenbergas.

Europos Vadovų Tarybos išvadose pažymima, kad stabilumas, valstybės valdymo gebėjimų stiprinimas ir ekonominė plėtra ES rytinėje kaimynystėje yra strategiškai svarbūs Europos Sąjungai.

Rytų partnerystės iniciatyva numato politinių ES ir ES Rytų kaimynių politinių ryšių gilinimą, ekonominės integracijos plėtrą, laisvos prekybos sutarčių sudarymą, kelionių palengvinimą ir bevizio keliavimo režimo perspektyvą, bendradarbiavimą energetikos saugumo ir kitose srityse.

Pagal Rytų partnerystės iniciatyvą bus įgyvendinamos keturios programos: demokratijos, efektyvaus valstybės valdymo ir stabilumo; ekonominės integracijos ir konvergencijos; energetikos saugumo ir ryšių tarp žmonių.

Bendras ES ir ES Rytų kaimynių vadovų susitikimas įvyks 2009 metų gegužės 7 dieną Prahoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min