Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 13d. 16:32

ES ministrai perspėja, kad laikas pasiekti susitarimą dėl prekybos su JK senka

JK ir ES vėliavos
PA Wire/PA Images / JK ir ES vėliavos

Europos Sąjungos ministrai antradienį perspėjo, kad deryboms dėl prekybos su Jungtine Karalyste po „Brexit“ skirtas laikas artėja prie pabaigos, tačiau pareiškė neketinantys atsisakyti savo reikalavimų dėl sąžiningos konkurencijos sąlygų ir žvejybos teisių.

Atvykę į Liuksemburgą, kur turi susitikti su ES vyriausiuoju derybininku Micheliu Barnier, ministrai perspėjo, kad darybos yra pasiekusios „lemiamą etapą“.

„Ir jaučiame ypatingai didelį spaudimą, laikas senka“, – perspėjo Vokietijos Europos reikalų ministras Michaelis Rothas, likus dviem dienoms iki svarbaus ES viršūnių susitikimo.

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas žadėjo, kad pajutęs, jog vilties greitai pasiekti pažangą nėra, jis gali dar ketvirtadienį nutraukti derybas.

Briuselis nepripažįsta šio galutinio termino, tačiau ES pareigūnai perspėja, kad neparuošus susitarimo metmenų iki mėnesio pabaigos gali pritrūkti laiko jam ratifikuoti.

ES lyderiai ketvirtadienį ir penktadienį susitiks Briuselyje ir išklausys M. Barnier ataskaitą. Kol kas ES valstybės neketina atsisakyti savo pagrindinių reikalavimų.

„Būtent todėl tikimės, kad mūsų draugai Jungtinėje Karalystėje padarys reikšmingą pažangą svarbiausiose srityse“, – pareiškė M.Rothas.

Pasak Vokietijos ministro, Europos trys pagrindiniai reikalavimai – bendras susitarimo valdymas, vienodas konkurencijos sąlygas užtikrinančios taisyklės ir – „taip, žvejyba! Neužmirškite žvejybos“, pridūrė ministras po padėjėjo pasufleravimo.

Tuo metu Prancūzijos Europos reikalų ministrui Clement'ui Beaune'ui leidimas ES žvejams žvejoti JK vandenyse yra svarbiausias reikalavimas.

C.Beaune'as paragino 27 valstybes išlikti vieningas ir laikytis „labai tvirtai dėl mūsų didžiųjų prioritetų, kurie yra žinomi ir svarbūs: žvejyba, ir žinoma, sąžiningos prekybos taisyklės – prieigos prie ES rinkos sine qua non (būtinos sąlygos)".

Britanija oficialiai paliko ES sausio mėnesį, praėjus beveik ketveriems metams po istorinio referendumo, per kurį buvo nuspręsta baigti beveik 50 metų trukusią JK narystę Europos Sąjungoje.

Tačiau iki gruodžio 31 dienos, kai Britanija pasitrauks iš ES bendrosios rinkos ir muitų sąjungos, JK yra saistoma bloko taisyklių. Kol kas abi šalys mėgina susitarti dėl būsimų santykių.

Nepavykus susitarti, JK ir ES sugrįžtų prie prekybos Pasaulio prekybos organizacijos sąlygomis, o tai reikštų kvotas ir didesnius muitų tarifus.

B.Johnsono vyriausybė nesutinka, kad naujasis prekybos susitarimas būtų reguliuojamas pagal ES įstatymus ir sako, kad ji privalo išlaikyti savo žvejybos plotų suverenitetą.

„Visi turėtų žinoti, kad išstojimo be sutarties scenarijus yra blogiausias scenarijus ne tik Europos Sąjungai, bet ir Jungtinei Karalystei“, – pareiškė M.Rothas.

„Nors esame pasiruošę ir tam, atkakliai dirbame, siekdami gero susitarimo – tvaraus susitarimo, kuris būtų priimtinas abiem pusėms“, – pridūrė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min