Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

ES nurodys Vengrijai per mėnesį pakeisti ginčijamus įstatymus

Teismas
Ramūno Danisevičiaus/Scanpix nuotr. / Teismas
Šaltinis: BNS
0
A A

Europos Sąjungos (ES) aukščiausioji vykdomosios valdžios institucija pateiks Budapeštui formalų perspėjimą per mėnesį pakeisti du prieštaringai vertinamus įstatymus, kuriuos priėmė Vengrijos premjero Viktoro Orbano vyriausybė, o šio reikalavimo neįvykdžius, prieš šią šalį bus pradėtas teismo procesas.

V.Orbano vyriausybei gresia bylinėjimasis Europos Teisingumo Teisme (ETT), jeigu nebūtų atšaukti įstatymai, susiję su teismais ir asmeninių duomenų apsauga, sakė vienas informuotas šaltinis, pageidavęs neskelbti jo vardo.

Europos Komisijos nuomone, šie teisės aktai kelia pavojų Vengrijos teismų ir duomenų apsaugos agentūros nepriklausomybei.

Formalus įspėjimas yra pirmasis ikiteisminės procedūros etapas.

Vengrija prieš dvi savaites pateikė atsakymus Europos Komisijai, kai Briuselis išdėstė teisines pretenzijas dėl teisės aktų, sukėlusių susirūpinimą dėl demokratijos padėties šioje valstybėje, vadovaujant V.Orbano režimui.

Europos Komisija, įgaliota prižiūrėti, kaip ES šalys laikosi Bendrijos sutarčių, nebuvo patenkinta Budapešto paaiškinimais dėl ginčijamų dviejų įstatymų, nurodė šaltinis

Vengrijai suteikiamas vienas mėnuo pataisyti šiems teisės aktams, nors paprastai panašiais atvejais suteikiami du mėnesiai.

Viename iš jų numatoma nedelsiant sumažinti teisėjų išėjimo į pensiją amžių nuo 70 iki 62 metų, o kritikai teigia, jog tokiu žingsniu siekiama atsikratyti kai kurių teisėjų.

„Viena vertus, manoma, kad nustatytas laikotarpis, per kurį bus įgyvendinama ši priemonė, yra per trumpas“, – aiškino šaltinis.

Vengrijai suteikiamas vienas mėnuo pataisyti šiems teisės aktams, nors paprastai panašiais atvejais suteikiami du mėnesiai.

V.Orbano vyriausybė taip pat turės per mėnesį pakeisti įstatymą dėl asmeninių duomenų apsaugos valdybos, kad būtų užtikrinta jos visiška nepriklausomybė, sakė šaltinis. Jis nurodė, kad vienas iš nerimą keliančių šio įstatymo straipsnių suteikia galimybę bet kuriuo metu atleisti valdybos vadovą.

Kita vertus, Briuselis sustabdė procesą dėl įstatymo, susijusio su Vengrijos centrinio banko nepriklausomybe, nutaręs, kad Budapešto pateikti paaiškinimai yra patenkinami, sakė šaltinis.

Vengrijos konservatyvi vyriausybė sulaukė tarptautinės kritikos dėl ginčijamų įstatymų, taip susijusių su žiniasklaidos laisve, kurie daugelio laikomi žingsniu autoritarinio valdymo link.

Europos Komisija sausio 17 dieną pradėjo teisinį procesą dėl Vengrijos reformų, galimai ribojančių centrinio banko ir duomenų apsaugos valdybos nepriklausomybę bei nustatančių ankstesnį teisėjų išėjimo į pensiją amžių.

Šis žingsnis sutrikdė Vengrijos pastangas gauti 20 mlrd. eurų (69,1 mlrd. litų) paskolą iš Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir Europos Sąjungos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min