Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gruodžio 23d. 18:03

ES ruošiasi iššūkių kupinoms deryboms dėl ateities ryšių su Jungtine Karalyste

Borisas Johnsonas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Borisas Johnsonas

Europos Sąjunga išlaikys ryšius su Jungtine Karalyste per Pasaulio prekybos organizaciją ir Jungtines Tautas, abiem pusėms siekiant susitarimo dėl būsimų ryšių po Britanijos išstojimo iš Bendrijos, pareiškė ES vyriausiasis „Brexito“ derybininkas Michelis Barnier.

Susitarimas dėl santykių po „Brexito“ ir šio susitarimo ratifikavimas iki 2020 metų pabaigos „kels nepaprastus iššūkius, bet mes visiškai atsiduosime, net jeigu ir nesugebėsime nieko pasiekti“, – rašoma M.Barnier savaitgalio komentare žurnalo „Project Syndicate“ interneto svetainei.

Po Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Bendrijos sausio 31 dieną šiam susitarimui sudaryti liks vos 11 mėnesių.

Britų ministras pirmininkas Borisas Johnsonas tvirtina, kad neprašys pratęsti pereinamojo laikotarpio po 2020 metų, kad susitarimas būtų deramai sustyguotas.

Jis taip pat aiškiai leido suprasti, kad jo šalis atsisakys ES darbo, aplinkos apsaugos, finansų, sveikatos ir saugumo normų. Tai didina Briuselio susirūpinimą dėl britų prekybos „dempingo“ ir rodo, kad greito ir visapusiško susitarimo perspektyva yra miglota.

„Naujųjų metų rezoliucijos“

M.Barnier, per derybas dėl Britanijos išstojimo sąlygų pademonstravęs jam įprastą dėmesingumą, kad apsaugotų ES bendrąją rinką ir piliečius, sakė artėjančiose derybose dėl ateities santykių su JK turįs tris tikslus, sudarančius „Naujųjų metų rezoliucijas“.

Siekiant bendrai spręsti pasaulines problemas, „ES ir toliau aktyviai bendradarbiaus su JK ir dvišališkai, ir tarptautiniuose forumuose, tokiuose kaip Jungtinės Tautos, Pasaulio prekybos organizacija ir G-20 [Didysis dvidešimtukas]“, sakė jis.

„Scanpix“/AP nuotr./Michelis Barnier
„Scanpix“/AP nuotr./Michelis Barnier

Kalbant apie saugumo problemas, Britanijai bus „paprasčiausiai neįmanoma“ turėti tokią pačią prieigą prie duomenų, kaip ir ES narėms, bet „kovai su terorizmu, kibernetinėmis atakomis ir kitais bandymais pakenkti mūsų demokratijoms prireiks bendrų pastangų“.

Todėl „abi šalys privalo besąlygiškai įsipareigoti“ formuoti saugumo aljansą, sakė M.Barnier.

Pasak jo, kalbant apie ekonominius ryšius tarp JK ir ES, „bet kokiame laisvos prekybos susitarime turi būti numatytos vienodos sąlygos standartų, valstybės paramos ir mokesčių klausimais“.

Abejonės dėl JK tolesnio kurso

Ekonominiai ryšiai gali sukelti rimtų problemų derybose.

Penktadienį B.Johnsonas parlamentui pažadėjo, kad „ambicingas“ prekybos susitarimas bus sudarytas „nesilygiuojant į ES taisykles, o [suteiks galimybę mums] kontroliuoti mūsų pačių įstatymus ir glaudžius bei draugiškus santykius“.

ES pareigūnai ir įstatymų leidėjai reiškia susirūpinimą, kad B.Johnsonas gali siekti paversti JK „Singapūru prie Temzės“ ir bandyti pigiau pardavinėti prekes ES, atsisakęs dalies darbuotojų, vartotojų ir aplinkos apsaugą užtikrinančių priemonių.

Taip pat lieka neaišku, ar B.Johnsonas nori išsaugoti lengvą britų prekybą su ES, ar pertvarkyti savo įstatymus taip, kad galėtų užmegzti glaudesnius ryšius su Jungtinėmis Valstijomis.

M.Barnier leido suprasti, kad per 11 mėnesių terminą tebus įmanoma spėti susitarti tik dėl svarbiausių prekybos sąlygų, o vėliau šį susitarimą „veikiausiai reikės išplėsti per ateinančius metus“, kad jis apimtų daugybę neaptartų sričių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min