Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

ES siūlo paramą, tačiau ragina atstatyti migrantų stovyklą Bosnijoje

Europos Sąjunga sekmadienį pranešė suteiksianti papildomų lėšų, kad padėtų pažeidžiamiems migrantams Bosnijoje, tačiau paragino šalies vyriausybę atstatyti neseniai sudegusią stovyklą.
Migrantai šildosi prie atviros ugnies.
Migrantai šildosi prie atviros ugnies. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kiek anksčiau Briuselis pareiškė, kad šimtų benamių migrantų gyvenimo sąlygos Europos Sąjungos pasienyje esančioje ir ES narystės siekiančioje Bosnijoje yra „visiškai nepriimtinos“.

Ugnis nusiaubė Lipos migrantų centrą Bosnijos šiaurės vakaruose gruodžio 23 d. Per gaisrą aukų išvengta, tačiau didžioji dalis vietos infrastruktūros buvo sunaikinta. Šis gaistas pagilino krizę dėl to, kur turėtų būti apgyvendinta tūkstančiai migrantų, nes Bosnijos valdžiai iki šiol nepavyko rasti naujos gyvenamosios vietos vėl benamiais tapusiems migrantams.

Sekmadienį išplatintame pareiškime ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pranešė, kad Briuselis yra pasiruošęs skirti papildomos humanitarinės pagalbos Bosnijai už 3,5 mln. eurų. Tačiau jis perspėjo, kad 900 žmonių vis dar gyvena po atviru dangumi sudegusios stovyklos teritorijoje, o dar 800 žmonių regione neturi kur prisiglausti.

„Padėtis Una Sana kantone yra nepriimtina. Žiemos sąlygoms atsparus būstas yra būtina sąlyga užtikrinti žmogiškas gyvenimo sąlygas, kurias būtina užtikrina visada, – sakė jis. – Vietos valdžia turi užtikrinti galimybes naudotis esama infrastruktūra ir pasirūpinti laikinu sprendimo būdu, kol Lipos stovykla bus atstatyta ir ja būtų galima nuolat naudotis.“

Migrantai liko benamiais ir yra priversti gyventi šaltyje ir lietuje po to, kai paėjusį mėnesį sudegė šalies šiaurės vakaruose esančiame Bihačo mieste veikusi stovykla.

Policija mano, kad gaisrą stovykloje sukėlė patys ten gyvenę migrantai, protestuodami prieš stovyklą valdžiusios Jungtinių Tautų tarptautinės migracijos organizacijos pasitraukimą.

Organizacija anksčiau pasitraukė skųsdamasi, kad ši vieta buvo netinkama žmonėms gyventi šaltuoju metų laiku. Balandį atidarytoje Lipos stovykloje taip niekada ir nebuvo pajungta elektra ar tiekiamas vanduo.

Bosnija yra įsikūrusi prie vadinamoji Balkanų maršruto, kuriuo nuo 2018 metų dešimtys tūkstančių nuo karo ir skurdo Artimuosiuose Rytuose, Azijoje ir Afrikoje bėgančių migrantų siekia pasiekti Vakarų Europą. Šiuo metu šalyje gyvena apie 8500 migrantų.

Kelias migrantų stovyklas Bosnijoje finansuojanti Europos Komisija ragina Bihače vėl atidaryti anksčiau veikusį kitą centrą, tačiau tam priešinasi vietos ir regiono pareigūnai. Tas migrantų centras, veikęs apleistame fabrike, buvo uždarytas spalį, spaudžiant vietos gyventojams.

Itin decentralizuotoje Bosnijoje federalinė valdžia taip pat yra pasiūliusi vėl atidėti minėtą centrą, kuriame galėtų gyventi 2 tūkst. žmonių. Tačiau ši valdžia negali nurodyti vietos valdžiai, ką daryti.

JT žmogaus teisių biuras jau anksčiau yra perspėjęs dėl migrantų iš Lipos stovyklos „nepriimtinų kančių“ ir paraginę skubiai spręsti šį klausimą. Mėgindama sušvelninti migrantų krizę Bosnijos vyriausybė pasiuntė kariškių, kad šie sudegusio migrantų centro teritorijoje pastatytų palapinių, tačiau migrantai nenori ten gyventi, nes jos yra nešildomos ir be vandens.

Apie augantį nepasitenkinimą byloja ir tai, kad penktadienį ir šeštadienį migrantai atsisakė maisto, kurį dalijo Raudonasis Kryžius ir viena vietos labdaros organizacija, Bosnijos nacionalinei televizijai FTV sakė Raudonojo Kryžiaus atstovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius