Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

ES skelbia sankcijas 21 Krymo ir Rusijos pareigūnui, JAV nusitaikė į artimiausius V.Putino patarėjus

Europos Sąjunga
„Scanpix“ nuotr. / Europos Sąjunga
Šaltinis: 15min.lt, BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Reaguodama į Rusijos agresiją Ukrainoje, Europos Sąjunga (ES) pirmadienį nusprendė įvesti sankcijas 21-am asmeniui iš prorusiškos Krymo valdžios ir Rusijos parlamento bei karinių pajėgų. Prie sankcijų prisijungė ir Vašingtonas, paskelbęs sankcijas 11-ai pareigūnų, taip pat ir buvusiam Ukrainos prezidentui Viktorui Janukovyčiui.

Tokį sprendimą priėmė Briuselyje susitikę ES užsienio reikalų ministrai, BNS patvirtino Lietuvos ministras Linas Linkevičius.

Papildyta 20.24 val. Paskelbtas sąrašas

Europos Sąjunga viešai paskelbė, kuriems Krymo ir Rusijos asmenims taikomos sankcijos.

Sąraše yra 8 krymiečiai:

1. Sergejus Aksenovas – Krymo premjeras 

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Konstantinovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Konstantinovas

2.  Vladimiras Konstantinovas – Krymo Aukščiausiosios Rados pirmininkas

3. Rustamas Temirgalijevas – Krymo vicepremjeras

4. Denisas Berezovskis – dezertyravęs Ukrainos laivyno vadas

5. Aleksejus Čalas – save paskelbęs Sevastopolio meru

6. Piotras Zima – Krymo Saugumo tarnybos vadovas 

7. Jurijus Žerebcovas – Krymo ministrų tarybos atstovas 

8. Sergejus Cekovas – Krymo parlamento vicepirmininkas

Ir 13 rusų:

9. Sergejus Železniakas – Rusijos Dūmos vicepirmininkas 

„Scanpix“ nuotr./Sergejus Mironovas
„Scanpix“ nuotr./Sergejus Mironovas

10. Sergejus Mironovas – partijos „Teisingoji Rusija“ lyderis 

11. Aleksandras Galkinas – Rusijos pietų karinės apygardos vadas

12. Anatolijus Sidorovas – Rusijos vakarų karinės apygardos vadas

13. Aleksandras Vitko – Kryme dislokuoto Rusijos karo laivyno vadas 

14. Leonidas Sluckis – Dūmos deputatas 

15. Viktoras Ozerovas – Federacijos Tarybos gynybos ir saugumo komiteto pirmininkas 

16. Nikolajus Ryžkovas – Federacijos Tarybos deputatas

17. Andrėjus Klišas – Federacijos Tarybos Konstitucinės teisės komiteto pirmininkas

18. Vladimiras Džabarovas – Federacijos Tarybos Tarptautinių reikalų komiteto vadovo pavaduotojas

19. Jevgenijus Bušminas – Federacijos Tarybos pirmininko pavaduotojas 

20. Aleksandras Totunovas – Pietų Osetijos atstovas Federacijos Taryboje

21. Olegas Pantelejevas – Rusijos Federacijos Tarybos narys

Tik pirmasis žingsnis

Nuo antradienio visiems sąraše išvardintiems asmenims įsigalios draudimas atvykti į ES bei bus įšaldytos jų sąskaitos banke.

„Šiandien imtasi pirmų žingsnių konkrečioms sankcijoms. Kalbama apie kelionių suvaržymus ir bankų sąskaitų įšaldymą 21 asmeniui“, – BNS sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Tai pirmas žingsnis, kalbant apie Ukrainos atstovus iš Krymo tos vadinamosios vadovybės, taip pat apie Rusijos atstovus, t.y. Dūmos ir karinių pajėgų atstovus, kurie dalyvavo vykdant šias neteisėtas akcijas“, – sakė ministras.

Pasak L.Linkevičiaus, vėliau šią savaitę susirinkę ES šalių vadovai galės svarstyti ir kitas priemones, įskaitant ekonomines sankcijas.

Pasak L.Linkevičiaus, vėliau šią savaitę susirinkę ES šalių vadovai galės svarstyti ir kitas priemones, įskaitant ekonomines sankcijas.

Ukrainoje nuvertus prezidentą Viktorą Janukovyčių, Rusija pasiuntė karius į Ukrainos Krymo regioną. Sekmadienį Kryme surengtas balsavimas dėl prisijungimo prie Rusijos. Prorusiška vietos valdžia skelbia, kad už prisijungimą prie Rusijos balsavo per 96 proc. balsavusiųjų.

Vakarai teigia, kad referendumas neteisėtas, nes prieštarauja Ukrainos Konstitucijai ir vyksta okupacijos sąlygomis, be to, surengtas per labai trumpą laiką.

L.Linkevičiaus teigimu, ES užsienio reikalų ministrai vieningai pasmerkė vadinamąjį referendumą, kuris buvo neteisėtas ir pagal tarptautinę teisę, ir pagal Ukrainos Konstituciją.

Pasak ministro, susitikime buvo aptarta galimybė ir siųsti ES stebėtojų misiją, jei paramos nesulauks Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) misija.

JAV įšaldė artimiausių V.Putino patarėjų turtą

JAV prezidentas Barackas Obama pirmadienį taip pat paskelbė sankcijas Rusijos ir Ukrainos pareigūnams, prisidėjusiems prie invazijos Kryme.

Rusijos naujienų agentūra „Interfax“, remdamasi JAV Baltųjų rūmų pranešimu spaudai, pateikia visą šių asmenų sąrašą. Tai Rusijos prezidento padėjėjas Vladislavas Surkovas, prezidento patarėjas Sergejus Glazjevas, Valstybės Dūmos NVS reikalų komiteto vadovas Leonidas Sluckis, Federacijos Tarybos konstitucinių įstatymų leidybos komiteto vadovas Andrejus Klišasas, Federacijos Tarybos pirmininkė Valentina Matvijenko, minėtasis D.Rogozinas, taip pat Valstybės Dūmos šeimos, moterų ir vaikų reikalų komiteto pirmininkė Jelena Mizulina.

Sankcijos taikomos ir buvusiam Ukrainos prezidentui Viktorui Janukovyčiui, prorusiško visuomeninio judėjimo „Ukrainos pasirinkimas“ vadovui Viktorui Medevedčiukui ir dviem Krymo separatistų pareigūnams: parlamento vadovui Volodymyrui Konstantynovui ir Krymo premjerui Serhijui Aksionovui.

Šios sankcijos įsigaliojo pirmadienį nuo 6 val. Kijevo ir Lietuvos laiku, pranešė Baltieji rūmai; tai nurodyta JAV prezidento Baracko Obamos įsake.

Sąraše minimiems pareigūnams blokuojamas Jungtinėse Valstijose turimas bet koks jų turtas, bankų sąskaitos ir interesai.

Aleksejus Navalnas: „Septynių žmonių, kuriems paskelbtos sankcijos, sąrašas yra juokingas. Obama tiesiog prajuokino mūsų sukčius ir dar labiau juos padrąsino.“

Vašingtono sankcijos paskelbtos iš viso vienuolikai žmonių, iš kurių septyni – Rusijos pareigūnai.

Pasak vieno aukšto JAV pareigūno, į sąrašą nebuvo įtrauktas Rusijos prezidentas V.Putinas, nes sankcijos valstybės vadovui yra „labai neįprastas ir gana išskirtinis“ dalykas.

D.Rogozinas šaiposi

Kol kas Rusija oficialiai nereagavo į paskelbtas sankcijas. Savo paskyroje „Twitter“ reagavo tik į juodąjį sąrašą patekęs vicepremjeras D.Rogozinas.

„Draugas Obama, o ką daryti tiems, kurie neturi nei sąskaitų, nei nekilnojamojo turto užsienyje? O gal jūs apie tai nepagalvojote?“ – šaiposi iš JAV prezidento Baracko Obamos D.Rogozinas.

Michailas Gorbačiovas: Krymo referendumas ištaisė istorinę klaidą

Paskutinis Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas pareiškė, kad Krymo referendumas ištaisė istorinę klaidą ir todėl Rusija nenusipelnė tarptautinės bendruomenės sankcijų.

Agentūrai „Interfax“ jis sakė: „Krymas buvo prijungtas prie Ukrainos pagal sovietų įstatymus, tai yra, paliepus partijai ir neatsiklausus žmonių. Bet dabar tie patys žmonės ištaisė klaidą. Tai yra sveikintina.“

Tuo tarpu vienas iš Rusijos opozicijos lyderių Aleksejus Navalnas „Twitter“ tinkle paskelbė: „Septynių žmonių, kuriems paskelbtos sankcijos, sąrašas yra juokingas. Obama tiesiog prajuokino mūsų sukčius ir dar labiau juos padrąsino.“

Komentarai
Parašykite atsiliepimą apie 15min